Wywiad: Chuck Williams – DASH – Legendy Krypto

W Acapulco rozmawiam z Chuckiem Williamsem, szefem technologicznym kryptowaluty DASH. Rozmawiamy o innowacyjności tego projektu, o tym co się w nim dzieje i o najbliższej przyszłości. Na końcu filmu jest konkurs i prawdziwe pieniądze do wygrania.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam Was dzisiaj z Acapulco. Dziś porozmawiamy o DASH, czyli Digitital Cash. Przeprowadzę dla was wywiad z Chuckiem Williamsem. Chuck Williams to jedna z legend krypto. To główny deweloper projektu DASH. Weźcie pod uwagę, że to nie jest porada inwestycyjna. Ja nie jestem waszym doradcą finansowym, to jest jedynie wywiad. W tej chwili nie zainwestowałem jeszcze w DASH, nie dostaję też żadnego wynagrodzenia ani żadnych innych przywilejów od DASH, żeby zrobić ten wywiad. To jest po prostu informacja dla was. Każdy sam decyduje, w co kto inwestuje. Ja dostarczam obiektywnych informacji. Także zapraszam do wywiadu.

– Witam wszystkich z Acapulco. Przedstawię Wam dzisiaj kolejną legendę świata kryptowalut. To jest Chuck Williams. Chuck jest szefem technologicznym kryptowaluty DASH.

Chuck powiedz nam jak wyglądała twoja droga do świata kryptowalut?

– No więc, w 2015 roku dawałem taką prelekcję przed grupą aktywistów nazywającą się ‘We are change’. Pracowałem wtedy od dłuższego czasu nad tym jak organizować ludzi używając mechanizmów motywacji.

– I nie wiedziałeś, że to właśnie jest istota kryptowalut.

– Właśnie! Ale wtedy jeszcze tego nie wiedziałem. Miałem różne pomysły, słyszałem o Bitcoinie. Jednak wyzwanie jakim był mój pomysł, który przedstawiałem ludziom wymagał bazy danych, której nie dałoby się zmienić. Ktoś ze słuchaczy wstał i zapytał „a obejrzałeś Bitcoina? Bo to może być pomocne.” Powiedziałem wtedy, że nie obejrzałem. Tamtej nocy przeczytałem White Paper Bitcoina i się zakochałem. To było to rozwiązanie, którego ja poszukiwałem. Muszę jeszcze dokonać implementacji mojego pomysłu, ale myślę, że oprę go na blockchainie DASH.

Tak więc to był rok 2015, kiedy nabyłem pierwsze Bitcoiny, zaraz po przeczytaniu White Paper. I od tego czasu chodzę zakochany.

– To prawdopodobnie kupiłeś pierwsze Bitcoiny w podobnym okresie jak ja, wtedy kosztowały jakieś 200-250 dolarów.

– Ja kupiłem dwa po 250.

– Ja miałem szczęście. Ja kupiłem trochę więcej niż dwa 😉

– Ja mogłem sobie pozwolić tylko na dwa.

– Ok, więc jak z Bitcoina trafiłeś do DASH?

– Większość 2016 roku spędziłem starając się działając w przestrzeni Bitcoina i to okazało się bardzo trudne. Pod koniec 2016 roku Amanda B. Johnson ogłosiła, że DASH szuka deweloperów UI. A ja byłem deweloperem UI przez ponad 20 lat, więc natychmiast napisałem do nich: Hej, jestem człowiekiem, którego szukacie. W styczniu zostałem zatrudniony i od stycznia 2017 cały czas tam pracuję. A teraz mamy co? Luty 2018, ale ten rok szybko zleciał!

– Ok, wyjaśnij, więc może moim widzom, co jest główną ideą DASH i czym to się różni powiedzmy od Bitcoina?

– Oczywiście. Więc DASH jest oczywiście w swoich podstawach forkiem Bitcoina, ale został zmodyfikowany poprzez dodanie, kliku rzeczy. Te rzeczy to InstantSend i PrivateSend, a także większa częstotliwość pojawiania się bloków, podobna jak w Litecoin. InstantSend (natychmiastowa wysyłka) umożliwia przeprowadzenie transakcji w ciągu 2 sekund. Więc jest to gotowe do użytku w handlu.

– Jak to działa?

– Instandsend korzysta z sieci drugiej warstwy, nazywaną siecią węzłów masternode. Mamy także górników tak jak w Bitcoinie, ale mamy także drugą warstwę sieci nazywaną siecią masternode, składającą się z węzłów stanów i to oni przetwarzają transakcje natychmiastowe. Do tych węzłów trafiają transakcje oznaczone jako InstantSend i to te węzły zapewniają, żeby nie dochodziło do podwójnego wydania waluty w ramach sieci.

– Jak tutaj wygląda proces konsensusu (ustalania właściwej i jedynej wersji wydarzeń)?

–  Konsensus jest ustalany w ten sposób, że węzły główne mają możliwość natychmiastowego zarezerwowania łańcuchów wejściowych. Więc nie ma możliwości ponownego wydania tych samych pieniędzy przez górników.

– Ok, rozumiem. Więc musicie mieć pełne zaufanie do tych węzłów głównych?

– Tak, właśnie tak. Mamy 4700 masternodów, w dodatku do innych węzłów…

– Ok, ale one muszą także ustalić jedną wersję zdarzeń między sobą, nie każdy może zarezerwować każdą transakcję…

– Tak, oczywiście.

– Więc, jest jakiś dodatkowy protokół do zapewnienia tego?

– To się dzieje poprzez decyzję podejmowaną przez quorum masternodów, która jest podzbiorem sieci masternodów.

– Tak, więc pierwszy mechanizm to był InstantSend (natychmiastowy przelew), a następny to…

– PrivateSend (prywatny przelew). To jest miksowanie coinów na łańcuchu blockchain, czyli coś takiego jak CoinJoin, ale oparta na protokole. To nie jest osobny serwis. I właśnie masternodes zajmują się miksowaniem.

– Rozumiem. Czy macie jakieś plany wprowadzenia jeszcze większego stopnia anonimowości tak jak na przykład jest to w Monero albo w ZCash, ZCoin?

– Wiesz, jedną z najważniejszych rzeczy jest to, że ja się cały czas uczę i cały zespół nieustannie dyskutuje. Cały zespół działa i dyskutuje w bardzo otwartej atmosferze świata open-source i kryptowalut. Niektórzy członkowie zespołu przyglądali się technologiom wykorzystanym w ZK-SNARKS, SCHNORR SIGNATURES i wielu podobnym i nie jesteśmy przeciwni by wdrażać takie rzeczy, jeśli są zgodne z tym co my robimy. W tym roku jednak nie koncentrujemy się na zwiększeniu prywatności, gdyż ten poziom, który obecnie zapewniamy nigdy nie został złamany i jest bardzo solidny.

– Opowiedz nam o wynagrodzeniu za kopanie?

– W DASH wynagrodzenie za kopanie jest dzielone na 3 części. W Bitcoinie 100% wynagrodzenia trafia do górników. W systemie DASH ta suma jest dzielona na trzy części – 45% trafia do górników, tak jak w Bitcoinie, 45% trafia do masternodów, za obsługę transakcji InstantSend i PrivateSend a pozostałe 10% trafia niejako do skarbca. Z tego skarbca finansowany jest cały projekt, moje wynagrodzenie też z niego pochodzi. Wydawanie pieniędzy ze skarbca jest co miesiąc zatwierdzane przez masternody.

– Co z opłatami za transakcje, czy one są dzielone w ten sam sposób?

– Tak, to jest dzielone w podobny sposób jak wynagrodzenie za kopanie. Jesteśmy bardzo tani, koszt transakcji wynosi poniżej centa.

– Rozumiem. A co z waszym modelem zarządzania, bo opowiadasz nam o tym, że 10 procent pieniędzy trafia do skarbca i masternody decydują o ich wydawaniu. Co z resztą społeczności, macie coś takiego jak delegowanie głosu?

– Na razie, nie. Rozglądamy się za jakimś mechanizmem pozwalającym na głosowanie coś w rodzaju IOHK i platformy Cardano. Natomiast obecnie system głosowania jest bardzo prosty, każdy kto posiada 5 DASH może przedłożyć propozycję i masternody nad nią głosują. Każdy węzeł master ma jeden głos. Jeśli więc jesteś właścicielem wielu węzłów głównych to posiadasz wiele głosów. Aby propozycja przeszła, musisz mieć margines wysokości 10% wszystkich masternodów. Więc obecnie przy liczbie 4700 masternodów, by zatwierdzić jakąkolwiek propozycję potrzebny jest margines co najmniej 470 głosów. Więc jeśli na przykład 100 węzłów było na nie, to konieczne jest co najmniej 570 węzłów, na tak, żeby propozycja przeszła. To dotyczy również wynagrodzenia głównego zespołu, które Ryan [Taylor], nasz CEO, każdego miesiąca poddaje pod głosowanie. Tam jest także moja pensja.

– Rozumiem. Więc każdy wydatek ze skarbca musi zostać przegłosowany?

– Tak.

– Jest jeszcze jeden aspekt, o którym słyszałem, że jest bardzo ważny związany z masternodes. Aby utrzymywać węzeł, trzeba w nim zablokować pewną ilość waluty, co zapewnia stabilność ceny kryptowaluty na rynku.

– Tak, to wspiera stabilność rynkową waluty. Obecnie około 60 procent całej istniejącej waluty DASH znajduję się, nie zablokowana, ale umieszczona w węzłach masternode. Ponieważ portfel, który wspierają masternody musi posiadać tysiąc coinów w jednej transakcji. Oczywiście możesz je wydać w każdym momencie i jeśli ich ilość spadnie poniżej 1000, nie otrzymasz wynagrodzenia za kopanie.

– Tak, rozumiem. Możesz przedstawić moim widzom najbardziej spektakularne projekty, nad którymi głosowaliście, żebyśmy zrozumieli jak efektywne jest działanie tej sieci?

– Oczywiście. Jedną z najbardziej ekscytujących niedawno rzeczy, największą z tych które zostały przegłosowane była propozycja Bena Swanna. Ben Swann to bardzo znana osobistość ze świata mediów, autor serii programów „Reality Check,” znany z przedstawiania rzeczywistości takiej jaka ona jest. W USA został on praktycznie zakneblowany przez FOX i CBS. Praktycznie z powodu restrykcji przez cały rok nie mógł nadać ani jednego materiału.  Jego propozycja przeszła i w tej chwili jest w 100% sponsorowany przez DASH i może robić co tylko zechce. To bardzo ciekawa inicjatywa.

– O jaką sumę on wystąpił?

– Chodziło o jakieś półtora miliona dolarów, rozłożone w czasie 3 miesięcy.

– Wow.

– Każdego miesiąca w sieci głosujemy nad 40-50 propozycjami, głosują masternody. I powiem, że gdzieś tak około 70 procent z nich zostaje zatwierdzonych.

– Jakie obecnie największe wyzwanie stoi przed walutą DASH?

– Największe wyzwanie? To zależy kogo zapytasz. Dla mnie, obecnie największym wyzwaniem jest połączenie w jedną całość zespołu wielu deweloperów, z których każdy pracuje nad inną częścią protokołu i stworzenie jasnego planu z kolejnym celami do osiągnięcia, zamiast podziałów czasowych. Bo często dokonujemy jakiś odkryć w programowaniu i wszystko ulega zmianie, a nasze plany słabo się do tego przystosowują. Dlatego staramy się znaleźć lepsze sposoby komunikacji ze społecznością jednocześnie chroniąc własność intelektualną, którą posiadamy obecnie. Więc jeśli coś wypuścimy to nie będzie można tego natychmiast ukraść, nie będą mogły powstać natychmiastowe kopie tego. Więc według mnie to wyzwanie, nad którym obecnie pracujemy to organizacja zespołu wokół naszego produktu w taki sposób, aby wspierać nasze cele i strategię jaką DASH ma, czyli stanie się globalnym, wolnym finansowo systemem płatności.

– Mówisz o naśladownictwie i kryptowalutach. Kryptowalut jest bardzo wiele na rynku, DASH jest jedną z największych, obecnie zajmuje chyba 12 miejsce na marketcap, coś pomiędzy 5 a 6 miliardów dolarów według marketcap. Kogo więc widzicie jako swoich głównych konkurentów? Jak się pozycjonujecie wobec innych walut? Gdzie widzicie swoją niszę?

– My chcemy być systemem płatności. Chcemy, aby wszyscy deweloperzy na świecie i wszyscy ludzie na świecie mogli dokonywać transakcji pomiędzy sobą bez żadnego nadzoru. Więc naszym konkurentem jest Bitcoin i każdy inny, który chce być w przestrzeni płatności. Staramy się więc przyciągnąć partnerów finansowych i partnerów biznesowych do naszego przedsięwzięcia z jednej strony, a z drugiej staramy się stworzyć nasz interfejs użytkownika tak prosty jak to tylko możliwe. Tak więc każdy kto działa w tej przestrzeni finansowej jest naszym konkurentem.

– Jaki jest następny krok, co uważasz za następny krok w rozwoju DASH?

– Obecnie chcemy udostępnić społeczności prototypową wersję platformy Evolution, żeby przetestowali ją i dali nam informację zwrotną. Dzięki tym sygnałom będziemy mogli ustawić się odpowiednio i skupić na tym czego życzy sobie społeczność. Ta prototypowy, które dostarczymy będą jakby próbkami platformy DASH, tak aby wszyscy mogli zrozumieć co robimy i jak to robimy.

– Może wyjaśnij co to jest platforma Evolution, aby ludzie nas rozumieli. Mówiłeś o tym kilka minut temu na konferencji, ale moi widzowie mogą o tym nie wiedzieć.

– Tak, więc platforma Evolution to zbiór produktów, czyli DASHDRIVE, który pozwoli ci przechowywać dane, w sposób zakodowany, DAPI a więc zdecentralizowane API do bezstanowej obsługi transakcji indywidualnych, dostępnych w dowolnej aplikacji, napisanej w dowolnym kodzie. A także DAPI SDK, czyli biblioteka, którą będzie można zastosować w swojej aplikacji, aby umożliwić jej dokonywanie transakcji opartych na blockchainie. Będzie to możliwe bez konieczności uczenia się jak działa cała technologia blockchain.

– DAPI będzie także obsługiwał Smart Contracts?

– Tak, DAPI będzie pozwalało na Smart Contracts w taki sposób, że będziesz mógł przechowywać dane i będziesz mógł stworzyć własną logikę procesową, a także wgrać wynik działania tej logiki w do blockchaina i zhashować go. Tak, więc będziesz dysponował bezpiecznym miejscem, w którym te dane nie będą mogły zostać zmienione.

– Teraz przechodząc może do ogólnej sytuacji na rynku. Jak widzisz obecną sytuację na rynku? Mieliśmy niedawno poważną korektę, czy teraz mamy coś w rodzaju recesji?

– Ja uważam, że rynek znów pójdzie w górę. Myślę, że po koniec lutego zobaczymy odbicie. Cały rynek kryptowalut zacznie rosnąć, to może jeszcze wcześnie tak prognozować, ale uważam, że wartość będzie rosnąć przez większość roku i skoczy dwukrotnie a może nawet sześciokrotnie przed końcem roku. Nie tylko DASH, ale cały rynek.

– Na początku roku przedstawiłem kilka moich przewidywań zdarzeń na rynku, oczywiście nikt nie może przewidzieć przyszłości, ale chciałem zobaczyć na koniec roku, gdzie miałem rację. Może powiesz co jest według ciebie najbardziej nieintuitywne co stanie się w tym roku na rynku kryptowalut? Może coś o czym nikt inny nie pomyślał?

– Tutaj jestem stronniczy, ponieważ wiem co się dzieje na zapleczu DASH. Ale moje prywatne zdanie jest takie, że w tym roku wszyscy zostaną zadziwieni przez to co zaoferuje DASH. Naprawdę tak uważam, bo kiedy wypuścimy Evolution, ludziom zaświeci się takie światełko i DASH podbije branżę płatności.

– Dawałeś przemówienia na temat wolnej ekonomii i to właśnie dlatego zajmujesz się kryptowalutami i tematem wolności. Czy mógłbyś zarekomendować najlepszą książkę jaką czytałeś na ten temat?

– Tak, bardzo lubię ekonomię. I właśnie przeczytałem jedną książkę, tylko muszę sobie przypomnieć jej tytuł. [The end of money and the future of civilization, Thomas H. Greco Jr.]. On opowiada o historii pieniądza w Ameryce, jak powstawał pieniądz i waluta. I przedstawia ciekawe rozwiązania jak tworzyć dobre rynki. I to są dobre przykłady dla nas w DASH, aby tworzyć dobry rynek ze stabilną walutą, system deflacyjny, który nie będzie wykluczał żadnej osoby. Właśnie skończyłem tą książkę. Ale powiem za to jeszcze o innej książce, którą właśnie przeczytałem Principles, Ray Dalio. To bardzo, bardzo dobra książka. Ja sam jestem osobą, która kieruje się zasadami i ta książka właśnie bardzo dobrze pokazuje, jak sobie ustalić zasady pracy, postępowania i ogólnie w relacjach międzyludzkich.

– Więc już ostatnie pytanie. Jesteś aktywny w tej przestrzeni od ponad roku, ale działasz od dwóch, trzech lat. Czego najważniejszego nauczyłeś się w tym czasie o kryptowalutach, może o rynku kryptowalut?

– Myślę, że dla każdego kto wkracza w ten świat ważne jest, aby umieć radzić sobie z niepewnością. Niepewność to jest coś co dla wielu osób jest wyzwaniem. Nie wiemy co się wydarzy, nie wiemy co wzrośnie, nie wiemy co spadnie, nie wiemy jakie waluty w ogóle będą istniały za na przykład 2 albo za 5 lat. Dlatego trzeba mieć sporą tolerancję na niepewność i należy cały czas robić to co my uważamy za właściwe, to jest właśnie najlepsza i najefektywniejsza metoda na znalezienie swojej drogi w tym środowisku.

– Tak, to jest właśnie to zagadnienie o którym niedawno rozmawiałem z moim przyjacielem i nagrałem o tym wideo: radzenie sobie z prawdopodobieństwem. Także w inwestowaniu, tu nie ma logiki zero-jedynkowej. Musisz rozważać jak bardzo prawdopodobne jest to albo tamto zdarzenie i na podstawie tego musimy podejmować odpowiednie działania.

– Tak, prawdopodobieństwo.

– Ok, to by było na tyle. Dziękuję ci Chuck. Przyjemnie było porozmawiać. Dziękuję Ci za podzielenie się swoimi przemyśleniami. I życzę Tobie oraz Twojemu projektowi sukcesów. Do zobaczenia na jakiejś innej konferencji.

– Ja planuję przyjechać tutaj także za rok.

Mam nadzieję, że podobał ci się ten wywiad. Jeśli tak to daj mi łapkę w górę. Zasubskrybuj pod spodem. Nie zapomnij nacisnąć dzwoneczka, żeby nie przegapiać następnych wywiadów z serii kryptolegendy. Proszę o komentarze co myślisz na ten temat, co myślisz na temat DASH? Jaka jest twoja perspektywa. Pamiętaj w komentarzu dodać swój adres Byteball. Jeśli nie masz jeszcze adresu Byteball, nie wiesz być może co to jest Byteball, wjedź na byteball.org, ściągnij portfel Byteball i dodaj swój adres w komentarzu. Wśród zwycięzców rozlosuję trochę Byteball bytes w następnym filmie na temat krypto. Tylko proszę nie spamujcie komentarzy. Tylko komentarze, które coś wnoszą, jakiś sensowny komentarz, oddający jakąś perspektywę, jakieś zdanie, będą brane pod uwagę w losowaniu.

Przypominam o trwającym konkursie na jednego Bitcoina. Konkurs trwa do końca stycznia 2019 roku. Jeśli 1 lutego 2019 kanał indywisualista będzie miał więcej subskrybentów niż cena Bitcoina w złotówkach, sprawdzimy to na bitcoin.pl, to między najbardziej zaangażowanych członków naszej społeczności podzielę jednego Bitcoina. Jak się można zaangażować? Można się zaangażować poprzez marketing, promocję, może się zaangażować merytorycznie, organizacyjnie, technicznie, możliwości są nieograniczone.

Jak to zrobić?

Wejdź teraz tutaj na grupę facebookowa indywidualiści i zostaw tam wiadomość w jaki sposób chcesz wesprzeć naszą społeczność, w jaki sposób chcesz nam pomóc.

Podziel się tym filmem ze znajomymi, z bliskimi, podziękują ci za to. Ja tu mówię, dużo o kryptowalutach, mówię o inwestowaniu w kryptowaluty, o moim doświadczeniu z inwestowaniem w krypto. Rozmawiam z najważniejszymi ludźmi w tym świecie, w świecie krypto. Dostarczam też tajemnej wiedzy miliarderów. Mówię jak myślą najlepsi przedsiębiorcy na świecie i jak działają miliarderzy, którzy doszli od zera do miliardów w ciągu jednego życia. Także jeśli ten film ci się podobał to z pewnością spodobają ci się moje inne filmy. Tutaj znajdziesz, niektóre z moich najlepszych filmów.

Dzięki. Do zobaczenia z Acapulco. Życzę Ci fantastycznego dnia, zróbmy dziś coś niezwykłego.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s