Jesteś niewolnikiem? – wideo

Wiedziałeś o tym, że przytłaczająca większość społeczeństwa to mentalni niewolnicy? Wyjaśniam z Curaçao co to jest mentalne niewolnictwo i zadaję pytania za pomocą których możesz sam ocenić, czy naprawdę jesteś wolnym człowiekiem. Na końcu wideo jest konkurs.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Bombini de Curaçao. Witam dziś z Curaçao. Dziś porozmawiamy o niewolnictwie, mianowicie o mentalnym niewolnictwie. I co możesz zrobić, żeby nie być mentalnym niewolnikiem. Zostań ze mną ko końca tego wideo, na końcu będzie konkurs i co nieco do wygrania.

Zacznijmy od tego może czym jest, czym było niewolnictwo. Niewolnictwa istniało już zawsze, tak długo jak istnieje ludzkość. W starożytności duża część społeczeństwa była niewolnikami. Szacuje się, że w starożytnej Grecji, między 40 do 80 procent społeczeństwa było niewolnikami. W starożytnym Rzymie była to na pewno ponad jedna czwarta społeczeństwa. W Bizancjum jakieś 20 procent społeczeństwa była niewolnikami. We wczesnym średniowieczu niewolnictwo było na porządku dziennym. W późnym średniowieczu zaczęło to się zmieniać, na przykład w Polsce w XV wieku wydano edykt królewski, który zabraniał niewolnictwa. Ale mało ludzi o tym wie, bo o tym się nie mówi w Polsce. W średniowieczu były bandy i były też całe plemienia, które zajmowały się podbijaniem jakby innych plemion, innych państw tudzież grabieżą w innych państwach i łapaniem ludzi w tych państwach i sprzedawaniem ich do państwo, gdzie niewolnictwo w dalszym ciągu było legalne, za pieniądze. Na przykład między 1500 rokiem a 1700 rokiem Tatarzy uprowadzili jakieś 2 miliony ludzi z Rosji, Litwy i z Polski, 2 miliony ludzi w ciągu 200 lat i sprzedali je jako niewolników do cesarstwa Otomanów. Także nie wiem, czy sobie zdajecie sprawę z tego, że no miliony Polaków było niewolnikami oficjalnie.

Natomiast w średniowieczu w całej Europie praktycznie 90 procent było zniewolone w inny sposób, to nie było nazywane niewolnictwem tylko chodziło o to, że chłopi, którzy stanowili 90 procent społeczeństwa byli po prostu własnością panów ziemi. Oni nie mogli się poruszać poza tą ziemię, całe sądownictwo było w rękach panów tudzież szlachty. I również coś takiego jak prawo pierwszej nocy i tego typu rzeczy, czyli praktycznie szlachta decydowała o życiu i śmierci chłopów, większości społeczeństwa. Co też było formą niewolnictwa.

Pewnie słyszeliście o handlu niewolnikami, to się w większości ludzi kojarzy z czarnoskórą społecznością z Afryki, która była sprzedawana do Ameryk tudzież na Karaiby jako niewolnicy. Natomiast z czego większość ludzie nie zdaje sobie sprawy to jest to, że w XVI i XVII wieku większość niewolników, którzy byli handlowani to byli Europejczycy. To byli mieszkańcy Europy. To nie była czarnoskóra ludność. Przez długi czas tak do XVII wieku niewolnictwo, handel niewolnikami nie miał żadnego zabarwienia rasistowskiego, był on w pewnym sensie można powiedzieć demokratyczny. Czyli to nie odgrywało większej roli jaki masz kolor skóry, może w cenie, ale zasadniczo to byłeś uważany za niewolnika w odpowiednich tam warunkach schwytany poprzez… coś takiego nawet było, że Watykan, kościół katolicki usankcjonował tudzież zalegalizował to, że jeśli są prowadzone jakieś wojny i przegrani po prostu mogą zostać wzięci w niewolę i zostać niewolnikami. To było całkowicie legalne w średniowieczu.

Dopiero właśnie od XVII-XVIII doszło do tego, że większość niewolników handlowanych to byli czarnoskórzy z Afryki. I w tym handlu odgrywali tez dużą rolę władcy afrykańscy, którzy robili po prostu deale z na przykład bardzo aktywna w tym względzie była West India Company, WIC, która miała wyłączność na handel niewolnikami, dostała ją od kościoła katolickiego. I oni mieli wyłączność na handel między Afryką i Karaibami, i chyba też Amerykami, nie jestem pewien. I Po prostu tam doszło do tak zwanego diabelskiego trójkąta, czyli oni kupowali niewolników w Afryce, sprzedawali ich w koloniach to znaczy w amerykach, na Karaibach, gdzie byli potrzebni do uprawy na przykład trzciny cukrowej. Wtedy za to co dostali kupowali tak zwaną melisę. Melisa, to jest półprodukt z trzciny cukrowej służący do produkcji whiskey. Tą melisę wywozili na wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej, powiedzmy północno wschodnie stany Ameryki, Kanada. Tam sprzedawali tą melisę, kupowali whiskey, którą z kolei więzili na wybrzeża Afryki, gdzie za tą whiskey kupowali następnych niewolników. I w ten sposób to się nakręcało. W ten sposób w ciągu zaledwie 20 lat byli w stanie przetransportować i przehandlować miliony niewolników między Afryką a Karaibami.

Gdzieś tak w latach 1850, od około tych lat zaczęły jedno państwo po drugim, tutaj szczególnie na Karaibach, uwalniać, wydawać werdykty, wydawać prawo o uwolnieniu niewolników. Niewolnicy stali się wolnymi ludźmi. Teoretycznie, ale zwróciłem na to uwagę, kiedy jakieś 13 lat temu byłem na Martynice, to są Antyle Wschodnie i zwrócił moją uwagę pewien fakt. Na Martynice tak jak na większości tutaj wysp karaibskich na południu, większość ludności jest czarnoskóra. Na Martynice to jest 98 procent, jest czarnoskórej ludności, czyli potomków tych niewolników, którzy tutaj zostali przywiezieni z Afryki. I wyobraźcie sobie, że w hotelu luksusowym w którym mieszkałem, cała obsługa hotelu, wszyscy byli czarni z wyjątkiem dwóch osób, to był właściciel hotelu i główny manager hotelu –  dyrektor hotelu. Czyli teoretycznie ta czarnoskóra ludność potomkowie niewolników, są wolnymi ludźmi, ale praktycznie oni w dalszym ciągu pracują na białych ludzi. Tutaj nie chcę być posądzony o rasizm i tak dalej, bo to samo dzieje się w Europie. I to nie ma związku z kolorem skóry. Tu chodzi o tak zwane mentalne niewolnictwo. To znaczy o konstrukcje psychiczne, które uniemożliwiają nam wyjście poza pewien poziom i które zmuszają nas w pewien sposób do bycia uzależnionym od innych, do właśnie takiej postawy niewolniczej. O tym będziemy mówili za chwilę co to znaczy być mentalnym niewolnikiem.

Nie owijajmy w bawełnę, spójrzmy prawdzie w oczy, przepraszam z góry za gorzkie słowa, ale niekiedy trzeba po prostu zdać sobie sprawę z prawdy, żeby dokonać pewnych koniecznych zmian w swoim życiu. Sprawdź sam czy jesteś niewolnikiem czy nim nie jesteś. Większość ludzi żyje w cichej desperacji licząc na jakiś cud, który zmieni ich życie. Nie robią nic, żeby sami je zmienić, żeby stać się naprawdę wolnymi ludźmi. Więc odpowiedz samo sobie na to pytanie, czy jesteś wolnym człowiekiem, czy jesteś niewolnikiem. Ja ci dam tylko parę wskazówek. Jesteś niewolnikiem, jeśli wykonujesz pracę, której nienawidzisz tylko po to, aby spłacić dług albo żeby się utrzymać. Jesteś niewolnikiem, jeśli mieszkasz tam, gdzie mieszkasz, mimo że chciałbyś mieszkać, gdzie indziej, ale nie wiesz, jak to zmienić. Jesteś niewolnikiem, jeśli nie robisz rzeczy, które chcesz robić, dlatego że nie możesz sobie na to pozwolić albo dlatego, że twój czas jest zajęty robieniem rzeczy, których nie chcesz robić. Zasadniczo jesteś niewolnikiem, jeśli nie decydujesz o tym jak spędzasz swój czas. Jesteś niewolnikiem, jeśli twoja egzystencja zależy do kogoś innego, czy to jest twój partner, czy to jest twój pracodawca, czy to jest być może twoje państwo. Jesteś niewolnikiem, jeżeli nie możesz sobie pozwolić na to albo boisz się powiedzieć to co myślisz, mówić to co myślisz. Jesteś niewolnikiem, jeśli jesteś zmuszony do robienia pewnych rzeczy albo nie możesz robić pewnych rzeczy, ze względu na normy społeczne z którymi się nie identyfikujesz. Jesteś niewolnikiem swojego strachu i swoich emocji, jeśli nie podejmujesz pewnych decyzji, jeśli nie podejmujesz pewnych kroków ze względu na to, że boisz się ich konsekwencji. Jesteś niewolnikiem, jeśli żyjesz w warunkach, które cię unieszczęśliwiają, które sprawiają, że cierpisz, ale nie wiesz, jak to zmienić albo nie stać cię na to, jak to zmienić, albo po prostu boisz się tego zmienić.

I ja teraz nie jestem w stanie dokonać tej oceny za ciebie. Sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie według tych kryteriów, jesteś mentalnym niewolnikiem czy nie?

I przepraszam tutaj, jeśli któregoś z was zaszokowałem, z pewnością pojawi się wiele obronnych komentarzy z wymówkami, być może nawet komentarzy napadających na mnie, że jestem albo zarozumiały albo dobrze, łatwo mi mówić, bo coś tam. Natomiast niestety prawda niekiedy musi boleć, żeby doprowadzić do impulsu, do pewnych zmian, które są konieczne. Jeśli chcesz być wolnym człowiekiem, sam odpowiadając sobie na te pytania stwierdzisz, czy jesteś wolnym człowiekiem czy niewolnikiem. Ja w przyszłych filmach, będę mówił co jest powodem mentalnego niewolnictwa i jak wydostać się, jak uwolnić się od mentalnego niewolnictwa.

Dlaczego opowiadam ci to z Curaçao? Dlatego, że Curaçao ma długą historię niewolnictwa i planowałem poruszyć ten temat właśnie tutaj z Curaçao. Ale nie byłem pewny czy zszokować cię do tego stopnia, dopóki nie zobaczyłem tej oto bramki. Free from mental slavery. I to był znak, że powinienem poruszyć ten temat tutaj, zaszokować cię, dać ci ten impuls, żebyś zrobił ten pierwszy krok do porzucenia łańcuchów mentalnego niewolnictwa, do w ogóle zdania sobie sprawy z tego tematu i ze swojego jakby statusu w tym względzie. I właśnie do porzucenia łańcuchów mentalnego niewolnictwa, do stania się prawdziwie wolnym człowiekiem. W następnych filmach będę mówił o różnych sposobach by stać się wolnym człowiekiem. Będę rozwijał jakby te wątki, które tu poruszyliśmy, by dać ci narzędzia do wolności. Nie tylko finansowej wolności, ale także mentalnej wolności. I no po prostu niezależności jako człowieka.

I jeśli ten film ci się spodobał to daj mi łapkę w górę, zasubskrybuj pod spodem. Nie zapomnij nacisnąć dzwoneczka, żeby nie przegapiać kolejnych filmów. Ja tutaj mówię dużo o wolności, mówię o robieniu rzeczy wielkich, o robieni rzeczy niemożliwych, mówię o moich doświadczeniach z tym związanych, mówię o tym jak myślą najlepsi przedsiębiorcy na świecie, jak myślą i działają miliarderzy, którzy doszli od zera do miliardów dolarów w ciągu jednego życia. Mówię też o kryptowalutach, o moich inwestycjach w kryptowaluty. Rozmawiam z miliarderami, rozmawiam z najbardziej wpływowymi ludźmi w świecie kryptowalut.

Zapraszam do komentarzy co myślisz na ten temat, jakie są twoje doświadczenia, jakie są być może historie o których słyszałeś, twoje przemyślenia na tematy tutaj poruszone. Udostępnij to wideo znajomym, bliskim pewnego dni ci za to podziękują. Wśród najlepszych komentarzy, najlepszych udostępnień wybiorę jedno i dla autora dam jeden egzemplarz wydania specjalnego bestselera, którego napisałem z Brianem Tracy. Tak to wygląda. Do tego dostaniesz moją osobistą dedykację, imienną dedykację, gdzie między innymi wyjaśniam znaczenie tego to medalionu. To wydanie specjalne nie jest nigdzie dostępne, w formie fizycznej tego nie możne nigdzie obecnie kupić. To można tylko wygrać w tym konkursie, więc warto brać udział. Jeśli ten film ci się podobał to z pewnością spodobają ci się moje inne filmy. Zapraszam do oglądania, tutaj znajdziesz niektóre z moich najlepszych filmów.

Dzięki z Karaibów. Życzę Ci fantastycznego dnia. Zróbmy dziś coś niezwykłego.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Jeden komentarz na temat “Jesteś niewolnikiem? – wideo”

  1. Dzieki wielkie za ten art-video! prawisz jak sam Morfeusz z Matrixa! 😉 za co BIG szacun!, i jak konkretnie! swiet racja Twojsza racja! i takze mojsza 😉 glownie dlatego, ze idealnie znam istote sprawy (chodz nie mam takich doswiadczen i sukcesow – mysle ze to sie zmieni ;P) – szkoda jeszcze, ze dla tak sporej ilosci ludnosci to jest wrecz black magic!

    Od siebie jeszcze dodam, ze sporo mnie energii, pracy, edukacji, wyzwan kosztowalo i jeszcze kosztuje (choc juz jestem blisko ku wyjsciu – glownie jeszcze przez wojenki z familia ;/ ktora idealnie wtapia sie w Twoja mowe-pismo) stanie sie wolnym! i jak sam NEO wyjsc ze swiata iluzji/matrixa, ktory stety po glebszej analizie prowadzi ludzi ku wspolczesnemu niewolnictwu ;/ (takze w big stopniu z winy ich samych), a powroty ktore sa niewykluczone do Matrixa staja sie lekkie… i widzi sie tak ostro i wiele! zdajac sobie/zadajac pytania np. Jak przez ten okres zycia moglem nie widziec tej banki iluzji! Ja juz idealnie znam na to i wiele innych pytan odpowiedz, a ten art/video wrecz dodal mi kolejne piora do dalszego lotu!.

    Pozdrawiam i duzo zdrowia zycze!, aby blog/kanal video zyl jak najdluzej wraz z podobnymi materialy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s