Dwie prawdy o pieniądzu (wideo)

Spod nowojorskiej giełdy papierów wartościowych na Wall Street przekazuję dwie proste prawdy o pieniądzu.
Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Najlepsze zdroworozsądkowe książki o pieniądzu:
– „The Ascent of Money“ by Niall Fergusson
– „Economics in One Lesson“ by Henry Hazlitt
– „Whatever Happened to Penny Candy?“ by Richard J. Maybury
– „Grundsätze der Volkswirthschaftslehre“ by Carl Menger
Przepraszam, że nie po polsku, ale nie znam polskich tytułów. Obawiam się, że nie wszystkie były tłumaczone. Jeśli znacie polskie tytuły, to poproszę o podanie w komentarzach.

Transkrypcja:

Witam dziś z Nowego Jorku, z Wall Street. Za mną widzicie New York Stock Exchange, to jest nowojorska giełda, centrum światowych finansów. To jest idealna okazja, żeby porozmawiać o pieniądzu. Powiem wam dziś dwie prawdy o pieniądzu.

Jedną z rzeczy, które się nauczyłem od miliarderów jest to, jak ważne jest, żeby wiedzieć co to jest pieniądz, skąd się biorą pieniądze, skąd się bierze pieniądz, jak funkcjonuje pieniądz i jak działa obieg pieniądza. Zauważcie, że większość ludzi jak się ich zapyta, co to jest pieniądz, to oni po prostu nie umieją na to odpowiedzieć, nie wiedzą. Większość ludzi po prostu nie wie co jest pieniądz. Mimo, że codziennie z nim ma do czynienia. Tak? I, że zarabia i spędza dużą cześć swojego życia na tym, żeby pozyskać ten pieniądz, nie wiedząc skąd się bierze. I są dwie podstawowe prawdy, jeśli chodzi o pieniądz.

Pierwsza prawda: Ci którzy umieją obchodzić się z pieniądzem, tym pieniądz pomaga.

A druga prawda to: Tym ludziom, którzy nie umieją obchodzić się z pieniądzem, pieniądz szkodzi.

Co to oznacza?

To oznacza, że nie wiedząc co to jest pieniądz dokonujemy w życiu często błędnych decyzji, błędnych wyborów, które sprawiają właśnie to, że spędzamy dużą część życia pozyskując pieniądz i pracujemy jakby na pieniądz, a nie pieniądz pracuje na nas. Tak? Zamiast żyć, spędzamy czas na pozyskiwaniu pieniądza. Ponieważ po prostu nie mamy w tym umiejętności i ten pieniądz działa przeciwko nam, my zawsze mamy pod górkę. Natomiast ludzie, którzy coś osiągnęli w życiu, dokonali wielkich rzeczy w życiu i w biznesie, w biznesie to jest niezbędne, jednym z podstawowych elementów wiedzy w biznesie jest, żeby poznać co to jest pieniądz, zrozumieć co to jest pieniądz, jak działa, skąd się bierze i jak ten obrót pieniądzem funkcjonuje i tak dalej i tak dalej. Tak?

Jak to zrobić?

No najłatwiej czytać książki ekonomiczne, ja polecam ekonomię austriacką, bo tam jest bardzo prosto wyjaśnione jak to wszystko jedno z drugim jest powiązane. I czytając to zrozumiecie też wiele mitów tudzież nie dacie sobie wciskać kitu jaki jest wam wciskany w telewizji. Jedni z najbardziej legendarnych ludzi w historii, którzy naprawdę bardzo dużo dokonali mieli takie powiązanie z pieniądzem, z obiegiem pieniądza, że nawet drukowali pieniądze. Na przykład Benjamin Franklin był jedną z pierwszych osób w Ameryce, która drukowała pieniądze. On w Filadelfii drukował chyba pierwsze amerykańskie papierowe pieniądze. Oczywiście wśród moich miliarderów jest wielu bankierów, a jak wiecie bankierzy tworzą pieniądze. Tak? Ja tu nie chcę się wikłać w polityczne sprawy, jakieś moralności czy bankierzy są źli, czy dobrzy, czy ten system działa dobrze czy źle. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak on działa i rozumieć. Żeby nie dawać robić się w balona. Tak? Przykładowo, że pracujecie, zarabiacie pieniądze i odkładacie na kupkę, oszczędzacie na teraz bardzo niskie procenty, a realna inflacja wam te pieniądze zżera i w rzeczywistości co roku tracicie więcej pieniędzy niż jesteście w stanie zarobić, czy niż zarabiacie. Tak? Na dole w komentarzach podam wam parę książek z ekonomii takiej naprawdę bardzo prostej, bardzo zdroworozsądkowej, nie trzeba ukończyć studiów czy doktoratu, żeby zrozumieć tą literaturę. Na prostych przykładach wytłumaczone jak to działa, z czym to się je i tak dalej. Tak? Także może od tego można zacząć, natomiast na następnych wideo opowiem wam parę innych rzeczy o pieniądzu, które z pewnością was zaskoczą. Ja w pewnym momencie życia, parę lat temu stwierdziłem, że jestem od iluśnastu lat biznesmenem, ale nie uzyskuję takich efektów finansowych jakie chciałbym uzyskiwać i zacząłem właśnie interesować się tą tematyką. I od czasu jak się tym interesuję to po prostu pieniądze zaczęły mi się mnożyć, dosłownie mnożyć. I dlatego zachęcam was. Ci ludzie, którzy wiedzą, jak działa ten system, oni tak podejmują takie działania, żeby wykorzystywać ten system na swoją korzyść. Natomiast ci ludzie, którzy nie wiedzą, jak działa ten system, oni zawsze są ofiarami tego sytemu. Więc nie daj zrobić z siebie ofiary tego systemu, tylko bądź tą osobą, która stosuje ten system na swoją korzyść.

I jeszcze jedna rzecz. Nie chcę słyszeć ani czytać komentarzy w stylu pieniądze szczęścia nie dają albo pieniądze nie są najważniejsze w życiu. Jasne, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu, ale jeśli pieniądze nie są dla ciebie ważne, to spędzisz swoje życie martwiąc się o nie i martwiąc się o to, co jutro będziesz jadł. I na nic cię nie będzie stać, niczego nie doświadczysz w życiu. Jasne, że pieniądze nie wystarczą, żeby cię uszczęśliwić, ale z pewnością brak pieniędzy cię unieszczęśliwi. Więc nie rób tego dla mnie, tylko zrób to dla siebie i poinformuj się o pieniądzach i o systemie pieniężnym.

Dziękuję i do zobaczenia na dziś z Nowego Jorku.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

12 myśli na temat “Dwie prawdy o pieniądzu (wideo)”

 1. Znalazłam trzy przekłady. Oto one:
  Niall Ferguson: „Potęga pieniądza : finansowa historia świata”
  Henry Hazlitt: „Ekonomia w jednej lekcji”
  Carl Menger: „Zasady ekonomii”

 2. Zajmowałem się pośrednictwem finansowym i nadal czynię to, ale w oparciu o zupełnie inny produkt na polskim rynku. Całkowicie potwierdzam to o czym mówisz Michale. W badaniach OECD o podstawowej wiedzy finansowej Polacy zajęli ostatnie miejsce. Kiedy ponownie zająłem się kilka lat temu tematem jak powstają pieniądze moje zawodowe życie odmieniło się ponieważ wiedza pozwala odróżnić dobrą redę od złej, zinterpretować np. ustawę o Bankowym Fundusz Gwarancyjnym, która tak naprawdę służy do ratowania banku, który traci płynność ponieważ może zabrać pieniądze klienta itp. Kiedy i gdzie będziesz Michale w Polsce?

   1. Przepraszam, jesteś Rafael. Powiedz tylko, kiedy i gdzie będziesz w Polsce i w Poznaniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s