Jak odkrywać uniwersalne prawdy (wideo)

Opowiadam z Sydney co to jest relatywna prawda i jak wchodzić na coraz wyższe poziomy prawdy.
Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam Was dzisiaj z Sydney. Chciałem podzielić się z wami paroma przemyśleniami. Ostatnio mówiłem o czarnych łabędziach. I co takiego jest w czarnych łabędziach? No to, że są nową prawdą, nowym odkryciem. Tak? I zastanawiałem się nad tym jak się dochodzi w zasadzie do nowych prawd, jak się dochodzi do tych paradygmatów, zmian paradygmatów, jakiś nowych odkryć i tak dalej. Jedną z metod które zauważyłem, czy powiedzmy jedną z prawidłowości, które zauważyłem i z resztą sam to stosuję, to jest coś takiego jak zmiana perspektywy. Spojrzenie na coś z innej perspektywy tudzież z zewnątrz, od góry. Podam wam parę przykładów. Na przykład w harcerstwie się uczyłem czegoś takiego, w zuchach, teraz nie wiem, są może skauci czy skautowie. To pewnie uczą was, że jest taka prawda ogólnie przyjęta, że żeby wyznaczyć kierunek południa albo inaczej, żeby pójść na północ, tak, to trzeba w południe, o 12, stanąć po prostu w słońcu i zobaczyć, jak jest cień i iść w kierunku tego cienia, to idziesz na północ. Tak? Wszystko ładnie, wszystko niby prawda. Tak? Ale okazuje się, że to nie jest prawda, to jest prawda tylko na północnej półkuli. Z tą wiedzą skautową, polską wiedza skautową, jak pojedziesz do Australii ustawisz się w południe w słońcu i pójdziesz w kierunku cienia to pójdziesz na południe, a nie na północ. Tak? Ja to zauważyłem, znaczy zdałem sobie sprawę z tego, jest dużo takich rzeczy, które po prostu gdzieś tam się nauczyliśmy i to siedzi u nas w podświadomości, to uznajemy za prawdę, a to się okazuje, że to nie do końca jest prawda. Że to jest tylko w pewnych sytuacjach prawda. I to są często bardzo intuicyjne rzeczy.

Ja nie pamiętam, czy to było w Australii jak byłem pierwszy raz czy w Namibii czy może w Brazylii, jakoś tak, gdzieś zauważyłem ciekawą rzecz, która po prostu mi to uświadomiła. Mianowicie, że nie wiem czy też tak macie, że jak gdzieś jest bardzo gorąco, bardzo słonecznie, to oczywiście chcecie siedzieć w cieniu. I jak siadasz, gdzieś załóżmy pod dachem w jakiejś kawiarni, czy w jakimś czymś zadaszonym, czy w cieniu to starasz się tak siąść, żeby ten cień tam jak najdłużej był. Tak? Czyli strategicznie gdzieś wybierasz stolik i tam siadasz. No, więc ja tak właśnie no mówię nie pamiętam Brazylia może Namibia, może Australia gdzieś tam siadłem w cieniu i ze zdziwieniem stwierdziłem, że za parę minut tam było słońce. Dlaczego? No dlatego, że na półkuli południowej słońce idzie w przeciwnym kierunku do wskazówek zegara, na półkuli północnej idzie zgodnie ze wskazówkami zegara. Czyli po prostu idzie… intuicyjnie jak się obrócisz w kierunku słońca na półkuli północnej, to słońce idzie w prawą stronę. Tak? Natomiast jak się odwrócisz do słońca na półkuli południowej to słońce idzie w lewą stronę. Więc ja tam usiadłem tak, żeby jak słońce będzie w prawo szło, to żebym był w dalszym ciągu w cieniu, ale słońce nie szło w prawą tylko w lewą i zaraz już nie byłem w cieniu. Czyli coś co uważałem za normalne, za intuicyjne sobie uświadomiłem, że to tylko działa na północy, na półkuli północnej. Na połowie ziemi to działa dokładnie odwrotnie. Czyli to są takie rzeczy powiedzmy, oczywiście, że z tego wtedy wyciąga się jakąś bardziej uniwersalną prawdę. Tak? Ja nie mówię, że to jest do końca prawda, że słońce musi zawsze tak iść, mogę sobie wyobrazić planety, gdzie jest wiele słońc, inne konstelacje. Natomiast ta prawda, że w zależności od tego czy jesteś na północnej czy południowej półkuli, to słońce się tak lub inaczej zachowuje, jest na pewno bardziej uniwersalną prawdą niż mówienie, że słońce idzie zawsze zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i jak się ustawisz w słońcu to twój cień wskazuje północ. To tak jak mówię, bardziej ogólna prawda jest taka, która uwzględnia całą ziemię. Tak? Ale to można do tego dojść, takie coś odkryć oczywiście tylko jeśli się ma z tym do czynienia tudzież jeśli się spojrzy na to z innej perspektywy. Też na przykład z perspektywy półkuli północnej.

Inną rzeczą jest coś takiego, niekiedy w ogóle jakieś prawdy, można odkryć dopiero spoglądając na coś z innej perspektywy albo w ogóle z zewnątrz. I jest wiele odkryć archeologicznych, które nie zostały odkryte z ziemi, ponieważ z ziemi było to nie do odkrycia. To zostało odkryte z powietrza, jest tak zwana aeroarcheologia. Na przykład przelatuje się nisko nad dżunglą czy tam nisko, i na podstawie różnych tam kamer, czy no w różnych pasmach, można odkryć powiedzmy struktury na ziemi, których normalnie nie widać z ziemi, bo ziemia jest porośnięta roślinami, nie raz dżunglą nawet. Natomiast widać je z powietrza albo gołym okiem niekiedy albo niekiedy trzeba użyć specjalnych filtrów i tak dalej w różnych pasmach i wtedy widać struktury. I można odkryć różne fundamenty. Zaginione miasta nawet zostały w ten sposób odkryte w dżunglach Ameryki Środkowej. I podobnie jest z surowcami naturalnymi, które obecnie, z satelitów ziemia jest skanowana i trafiamy na złoża surowców, ponieważ z ziemi to jest niemożliwe do przeprowadzenia albo o wiele trudniejsze do przeprowadzenia. Czyli coś, trzeba spojrzeć na coś z całkowicie innej perspektywy albo nawet z zewnątrz całkowicie, żeby coś odkryć albo okryć bardziej uniwersalną prawdę.

Ja to na przykład stosuję w moim projekcie książkowym bo coś podobnego jak ja, czyli żeby zbadać osobowości w sensie psychoosobowości najbogatszych ludzi świata tudzież tych biznesmenów, którzy osiągają największe sukcesy na świecie, to podobny projekt został przeprowadzony 100 lat temu przez Napoleona Hilla. Tylko, że on miał do dyspozycji, on został przedstawiony przez wówczas najbogatszego człowieka na świecie, Andrew Carnegie najlepszym przedsiębiorcom, najbogatszym ludziom w Stanach Zjednoczonych i on właśnie zbadał ich osobowości i napisał później książkę ‘Myśl i bogać się,’ może znacie tę książkę. W każdym bądź razie co ja robię? Ja chcę po prostu dotrzeć do bardziej uniwersalnych prawd, bo moim zdaniem on odkrył tylko część prawdy tudzież jakby zachodni sposób myślenia, zachodnia mentalność biznesową. To jest część prawdy. Jakiś tam zasad nie odkrył a inne, które odkrył to się okazują błędne, to się okazują powiedzmy zachodnim stylem. I co ja robię, to jest przeprowadzenie podobnego badania, ale globalnie. Tak? Czyli ja spoglądam z większej perspektywy na to, z globalnej perspektywy i mam też do dyspozycji materiał z innych części świata Ameryka Południowa, Europa, Azja, Australia nawet. To jest jedna rzecz, a druga rzecz ja spoglądam jeszcze na to z innej perspektywy czasowej, on to zrobił 100 lat temu a ja przeprowadzam to badanie, ten reasearch na początku XXI wieku. Czyli ja mam też do dyspozycji jakby to co on znalazł i moje wnioski. Chwilka… Ja to też przeprowadzam z innej perspektywy czasowej, on to zrobił na początku XX wieku, ja robię to na początku XXI wieku z naszymi obecnymi miliarderami, najlepszymi ludźmi biznesu, którzy odnieśli największy sukces w biznesie. I po prostu mogę porównać jego wyniki ze swoimi wynikami i zobaczyć, które z tych zasad są ponadczasowe. Które powiedzmy były tylko stylem początku XX wieku albo rzeczami, które działały na początku XX wieku, które są rzeczami, które są zasadami, które działają tylko na początku XXI wieku albo może tylko przy szybko rozwijającym się świecie, być może tylko w naszym dziesięcioleciu, a które rzeczy przetrwały i są uniwersalne. Są takie same z początku XX i XXI wieku. Czyli ja po prostu spoglądając jakby z bardziej ogólnej perspektywy zarówno geograficznej jak i czasowej, jak i oczywiście kulturalno-religijnej, no bo on miał do czynienia w zasadzie tylko z chrześcijańską religią i z ludźmi, którzy wyznawali różne odłamy chrześcijańskich religii i z zachodnia kulturą. A ja mam do czynienia z różnymi kulturami, mentalnościami i religiami. No i oprócz tego inna perspektywa czasowa i to w sumie daje bardziej uniwersalną prawdę. Tak? Czyli coś co jest jakby większą prawdą tudzież sprawdzi się bardziej uniwersalnie na całym świecie, ponadczasowo w różnych epokach. Tak?

No, ale to tyle z moich przemyśleń z Sydney, tu z Coogee Beach. Pokażę wam tutaj jak to wygląda.

Tyle na dziś. Do zobaczenia, do usłyszenia.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s