Konferencja Prasowa: Moje pytanie do Murada Al-Katib – Światowego Przedsiębiorcy Roku 2017 (wideo)

Murad Al-Katib to świeżo upieczony Światowy Przedsiębiorca Roku 2017, czyli biznesmen uznany za obecnie najlepszego przedsiębiorcę świata. Na konferencji prasowej w Monaco, zadałem mu pytanie co do tego, czego się nauczył dla siebie i dla swojego biznesu. Jego odpowiedź jest pełna zaskakujących wniosków.
Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

– A teraz prosimy Murad al-Katib.

– Ten tydzień to było dla mnie wspaniałe doświadczenie. A teraz moja tu obecność to taka kulminacja tego. Jednak to niekoniecznie był mój cel. Celem był sam przyjazd tutaj i okazja spotkania tych wszystkich osób. Umieśćmy to wszystko w kontekście, średni wzrost obrotu firm zwycięzców krajowych to 42 % rocznie przez ostatnie 3 lata. 427.000 stworzonych miejsc pracy. Ponad 50 miliardów dolarów obrotu. Uważam, że ta grupa ludzi jest wspaniała. Znalezienie się tutaj to był długi proces, który rozpoczął się 13 lat temu w piwnicy mojego domu. Zrobiłem to co wszyscy młodzi przedsiębiorcy, pomyślałem o świecie i doszedłem do wniosku, że świat będzie musiał wyżywić 10 miliardów ludzi. I kiedy przyjrzałem się drodze jaka stoi przed światem, aby zapewnić wystarczającą ilość protein uznałem, że Kanada ma tutaj dużą rolę do odegrania. Rzuciłem więc pracę i przeniosłem się do mojej piwnicy. Moja ukochana żona Michelle, która siedzi w pierwszym rzędzie, to jej należą się największe oklaski. Gdy ja rzuciłem pracę ona była w 6 miesiącu ciąży z naszymi bliźniakami, a ja rzuciłem państwową posadę, która była pewną pracą do końca życia, żeby założyć tą firmę. Pomysł był taki, żeby chodzić od farmy do farmy i przekonywać kanadyjskich farmerów, żeby uprawiali soczewicę. Wiecie, znalezienie się dzisiaj tutaj jest wynikiem tego działania i skupienia się celach społecznych. Dużo się tutaj nauczyłem od znakomitych przedsiębiorców biorącym udział w tej rywalizacji oraz od sędziów z wcześniejszych etapów i tego ostatecznego jury. Dużo dało mi to do myślenia. Można powiedzieć, że już stałem się lepszym przedsiębiorcą. Teraz siedzę tutaj w 150 rocznicę powstania Kanady. To dużo znaczy dla mnie, dla imigranta z Turcji, wychowanego na kanadyjskiej wsi. Dorastałem w niedużej społeczności wiejskiej, gdzie było jakieś 1200 osób. I przejście od tych początków w rolniczej części Kanady do zasiadania przed wami na scenie w Monte‑Carlo i rozmawiania o byciu Światowym Przedsiębiorcą Roku, to jest coś czego się zupełnie nie spodziewałem.

– Dziękujemy Ci bardzo. Teraz czas na pytania.

– Powiedziałeś, że nauczyłeś się bardzo dużo podczas tej rywalizacji. Jakie dokładnie nauki zabierasz jako przedsiębiorca z tego wydarzenia?

– Jedną z takich rzeczy o których już mówiłem jest to, że jest mnóstwo przedsiębiorców, którzy świetnie znają się na swojej dziedzinie i jest to ich pasja. Mogę powiedzieć, że ten konkurs był tak jakby nowym przedsięwzięciem, nowym wyzwaniem. Wszystko rozbija się o przygotowanie. Stworzenie własnej prezentacji wymagało wielkiego wysiłku. Jeśli konkurujesz z 10.000 innych przedsiębiorstw, a dzisiaj tutaj mamy ich zaledwie 49, mówimy o 49 najlepszych firmach w każdym z regionów świata, to odpowiednie przygotowanie naprawdę odgrywa kluczową rolę. Myślę, że bardzo wiele nauczyłem się od moich kolegów przedsiębiorców. Jedną z takich rzeczy, która jest naprawdę ważna i która przyświeca wielu biznesmenom jest to, że często się słyszy, że przedsiębiorczość nie zna strachu. A powodem, dla którego ja nie odczuwam strachu jest to, że ja się dokładnie informuję i kalkuluję moje ryzyko. Nie podejmuję nieznanego ryzyka. Strach bierze się z tego, że nie wiemy jaki będzie wynik. Ja mogę nie wiedzieć, który z trzech przywidzianych scenariuszy się wydarzy, ale wiem, że są trzy możliwe wyniki. Więc wciąż chodzi właśnie o właściwe przygotowanie. O znajomość ryzyka, o znajomość swojej branży. Więc to jest jedna sprawa. Jeszcze jedną rzecz muszę dorzucić: Spotkałem tutaj wielkich przedsiębiorców i wszyscy oni mają wspólna filozofię. Wszyscy są otoczeni przez ludzi, którzy są od nich całkowicie odmienni. Dlatego uważam, że kluczową sprawą w staniu się świetnym przedsiębiorcą jest otoczenie się ludźmi, którzy cię dopełniają. A otaczanie się ludźmi, którzy będą ci zawsze potakiwać, którzy są tacy jak ty, to z pewnością nie przyniesie nic dobrego. I jeszcze na koniec: różnorodność. Aby spojrzeć na przykład na sprawy z perspektywy przedsiębiorcy‑kobiety. Są tutaj kobiety przywódcy, są osoby pochodzące z różnych kultur. Kanada jest państwem zbudowanym przez imigrantów, to społeczeństwo wielokulturowe i w czasach, kiedy świat staje się coraz bardziej zamknięty, ja jestem dumny z bycia Kanadyjczykiem, zwłaszcza w 150 rocznicę powstania tego państwa. Jestem dumy z tego, że jest to naprawdę otwarty kraj, gdzie mile widziani są imigranci, najbardziej prześladowani ludzie z całego świata i że kraj ten odnosi sukcesy w świecie biznesu. Wielu moich kolegów przedsiębiorców mówiło mi tutaj, że to wspaniałe uczucie, kiedy mogą poczuć zgromadzoną tutaj energię. Sam zastanawiam się jak zbierać tą energię i sprzedawać, wtedy nie musiałbym już nigdy z nikim rywalizować.

– I jesteś wspaniałym mówcą.

– Dziękuję bardzo.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

2 myśli na temat “Konferencja Prasowa: Moje pytanie do Murada Al-Katib – Światowego Przedsiębiorcy Roku 2017 (wideo)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s