Wywiad: Charles Gonzales – Komodo – Legendy Krypto

W Acapulco rozmawiam z Charlesem Gonzalezem, członkiem teamu kryptowaluty Komodo. Rozmawiamy o założeniach i misji tego projektu, o tym co go odróżnia od innych projektów i o najbliższej przyszłości Komodo. Na końcu filmu jest konkurs i prawdziwe pieniądze do wygrania.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witajcie dzisiaj z pięknego, słonecznego i ekscytującego Acapulco w Meksyku. Dziś porozmawiam dla was z Charlesem Gonzalesem. Charles jest jednym z kluczowych ludzi w teamie Komodo. Komodo to nie tylko kryptowaluta, to cały system. Ale dowiecie się o tym w naszym wywiadzie. Zapraszam do wywiadu. Zaznaczę, że osobiście nie posiadam obecnie Komodo, nie jestem zaangażowany w ten projekt, nie dostaję żadnych prowizji z tego tytułu. To nie jest w jakiejkolwiek formie zalecenie tej kryptowaluty. To nie są w ogóle porady inwestycyjne, ja nie jestem doradcą finansowym, nie jestem przede wszystkim twoim doradcą finansowym. To jest po prostu wywiad, to jest czysta informacja. Pozostańcie ze mną do końca tego wideo, na końcu będzie konkurs i coś do wygrania.

– Witam wszystkich z Acapulco. Przedstawiam Wam Charlesa Gonzalesa.

– Witam wszystkich.

– Charles jest jedną z kluczowych osób w teamie Komodo.

– Tak.

– Dzisiaj porozmawiamy sobie o kryptowalucie Komodo. Jaka idea stała za stworzeniem kryptowaluty Komodo? Jak do tego doszło?

– Chodzi nie tylko o to, by wszystko zdecentralizować, ale również połączyć wszystkie blockchainy. Więc James [‘JL777’ Lee], twórca Komodo od 2013 roku ma taką wizję zjednoczenie wszystkich blockchainów. Komodo się rozwijało, ewoluowała i obecnie jest platformą składającą się z wielu połączonych ze sobą elementów. Pozwala ona między innym na płynne zamienianie coinów między blockchainami. Możliwe jest także tworzenie nowych tokenów na platformie.

– Tak więc Komodo nie jest tylko jednym blockchainem, nie jest tylko jedną walutą, ale jest całym ekosystemem. Macie także zdecentralizowaną giełdę itd.

– Tak, właśnie tak.

– Wracając do ciebie, jak się dowiedziałeś o kryptowalutach? Jaka jest twoja historia?

– To było 4 lata temu, nie miałem stałej pracy i dorabiałem jako freelancer w takim portalu mówiącym o kontraktach CFD, o inwestowaniu w papiery wartościowe i wtedy zacząłem inwestować. Stamtąd też dowiedziałem się o Bitcoinie. Zainwestowałem w Bitcoina, następnie przerzuciłem się z Bitcoina na DASH, a następnie w tym procesie trafiłem na Komodo.

– To się działo w Dolinie Krzemowej?

– Nie, to się dzieje w małych zakątkach Internetu, np. na platformie Slack. To nie jest tak, że udajesz się na wielki zjazd w poszukiwaniu pracy, to bardziej oni znajdują ciebie.

– W porządku, ale skąd pochodzi Komodo? To jest amerykański projekt?

– Nie, Komodo jest projektem całkowicie zdecentralizowanym. Nie ma przedsiębiorstwa, nie ma centralnej władzy. To jest po prostu grupa 15 współpracujących ze sobą osób z całego świata, która wspólnie pracuje nad tym projektem. Mamy swoje biura w Austrii i w Hiszpanii, więc spora część naszych spotkań odbywa się w Europie, ale działamy wszędzie. Są ludzie z Ameryki Centralnej, tak jak tutaj widziałeś, są ludzie w Europie, w Rosji, w Chinach, wszędzie.

– Czy mógłbyś powiedzieć czym Komodo wyróżnia się od innych projektów? Co jest waszym unikalną propozycją?

– Uważam, że jedną z największych naszych zalet jest to, że nie staramy się monetyzować naszego produktu. Wiem, że model biznesowy części projektów uważających się za open-source nie jest w rękach użytkowników. To co wyróżnia Komodo to absolutnie minimalne opłaty za transakcje i minimalne koszty dla użytkowników, a także dla projektów, które będą realizowane na naszej platformie. Dodatkowo jesteśmy bardzo otwarci na współpracę. Na przykład, jeśli masz jakiś swój projekt i chcesz go postawić na Ethereum, to nie możesz tak naprawdę porozmawiać z Vitalikiem na ten temat. My mamy inne podejście, jeśli masz coś…

– Macie więc bardziej biznesowe podejście do projektów i rozmawiacie bezpośrednio z twórcą?

– Tak, ale nie po to, by na tym zarobić. Chodzi o stworzenie wartości dla platformy i dla całej społeczności.

– Tak, więc generalnie jesteście projektem blockchainowym, bo rozmawiałem z ludźmi z obozu Tangle/DAG. Czym więc blockchain Komodo różni się od strony technicznej od powiedzmy Bitcoina? Albo od Zcash? Bo niektórzy nazywają Komodo forkiem Zcash…

– W rzeczywistości nie jesteśmy forkiem Zcash. Z Zcash wzięliśmy zk proof (dowód z wiedzą zerową) i zaimplementowaliśmy go w blockchainie Komodo. Tak, to prawda. Ale w istocie nie jesteśmy forkiem, nie skopiowaliśmy blockchainu Zcash. Jeśli chodzi o Bitcoina, może lepiej porównam nas do Ethereum, Ethereum stara się stworzyć rozwiązania oparte o tokeny ERC-20, podczas kiedy my staramy się stworzyć rozwiązanie dla poszczególnych blockchainów opartych na protokole Bitcoina, tak jak to chciał Satoshi.

– Rozumiem. Więc generalnie jest to protokół Bitcoina z dowodem z wiedzą zerową…

– … z dodaną tokenizacją oraz Atomic Swaps (bezpośrednia wymiana coinów pomiędzy różnymi blockchainami).

– Ale nie macie Smart Contracts?

– Mamy. Nie wdrożyliśmy ich jeszcze, gdyż nie są one łatwe do zaprogramowania. Ale są one zaimplementowane, mamy także coś co nazywamy Simple Contracts, oparte one są na krypto warunkach. To również będzie dostępne.

– Jak sobie radzicie z problemami skalowania, które ma Bitcoin? Jak odnosicie się do wielkości bloków, częstotliwości bloków i tak dalej?

– Komodo ma swój własny hashrate, mamy swoich własnych górników, nad nimi jest warstwa węzłów, które pobierają informacje z blockchainu Komodo i blockchainów pod nim i te węzły wprowadzają te informacje do blockchainu Bitcoina. Zawsze więc jesteśmy powiązani z blockchainem Bitcoina. Jeśli jednak blockchain Bitcoina stałby się nieużyteczny, to mamy możliwość przejścia z naszym proof-of-work do innej kryptowaluty. Więc nie jesteśmy uzależnieni od Bitcoina. Używamy go, bo ma najwyższy hashrate i wierzymy, że pozostanie on najważniejszą kryptowalutą. Problemy Bitcoina nie są problemami technicznymi to są tylko sprawy biurokracji. I w końcu społeczność sobie z nimi poradzi w ten czy w inny sposób.

– Jak już mówimy o wyzwaniach w tym przypadku Bitcoina, to przejdźmy do rynkowej korekty jaka nastąpiła w ostatnich miesiącach. Jak będzie się rozwijał dalej rynek, jak ty to widzisz?

– Ja jestem podekscytowany, bo cały czas możemy obserwować, nie chcę powiedzieć dwa oblicza, ale sprzeczne informacje. Słyszymy, że kryptowaluty są złe, są demonizowane, ale jednocześnie widzimy firmy, które składają kolejne patenty na technologie związane z kryptowalutami, nawet nie tworzą tych technologii tylko je patentują, jedna za drugą. W tym roku widzimy także, że jest coraz więcej firm i coraz więcej serwisów oferujących możliwość płacenia kryptowalutami i zamiany pieniędzy tradycyjnych na kryptowaluty. Oczywiście trochę firm zostało zlikwidowanych, ale na ich miejsce powstały inne. Uważam, że w tym roku będziemy wciąż obserwowali duży wzrost w tej dziedzinie. I nie chcę tutaj wróżyć jaka będzie cena krytpowalut, ale prawdopodobnie będzie ona większa niż w zeszłym roku.

– Ale mówisz o całym rynku czy konkretnie o Bitcoinie? Jak widzisz sprawę dalszej dominacji Bitcoina?

– Myślę, że to zależy od tego jak szybko Bitcoin będzie w stanie rozwiązać swoje problemy. Ale tak jak powiedziałem to nie są problemy techniczne, więc uważam, że użytkownicy powinni przejąć kontrolę i sprawę rozwiązać.

– A jak widzisz miejsce i rolę Komodo w całym ekosystemie? Jaką macie długoterminową wizję?

– W rzeczywistości chcemy pomóc w skalowaniu Bitcoina. Więc nie walczymy z Bitcoinem, ani z żadną inną kryptowalutą. My chcemy je wszystkie zjednoczyć. Na przykład dzięki BarterDEX możesz wziąć jedną kryptowalutę i po prostu wymienić ją na inną atomicznie, bez żadnych ograniczeń. To oznacza, że możemy robić cross chain swaps (wymiany coinów między blockchainami), to wielka sprawa. Więc nie myślimy, że jeśli Bitcoin ma się dobrze, to Komodo może źle. Nie, myślimy że jeśli jedna waluta ma się dobrze to jest to dobre dla nas wszystkich.

– Możecie więc przeprowadzić integrację praktycznie dowolnej kryptowaluty. Są oczywiście pewne warunki wstępne, ale generalnie w waszym systemie możecie wbudować każdy blockchain. Wy sprzedajecie łopaty, a nie kopiecie złota, tak?

– Tak, staramy się stworzyć zestaw narzędzi dla ludzi, którzy będą mogli z niego skorzystać i stworzyć swoje własne aplikacje, swoje firmy, swoje serwisy oparte na blockchainie.

– Ok, wspaniale. Jedno z ostatnich pytań do ciebie. Jako jest twoja historia, bo jesteśmy na takiej specjalnej konferencji. A ty? Interesujesz się austriacką szkołą ekonomii czy może ideami wolnościowymi? I jeśli tak, to jacy ludzie, może jakie książki miały na ciebie największy wpływ?

– Nie mam nikogo takiego w szczególności. Ale powiem, że tak ogólnie mam problem jak obecnie władza funkcjonuje i jak system finansowy jest wykorzystywany do zarządzania całymi państwami, całymi społeczeństwami. To są problemy, które mnie interesują i dlaczego tutaj przyjechałem. To jest moja osobista opinia, ale nikogo nie obserwuję w jakiś szczególny sposób.

– A co z krypto, kogo w świecie kryptowalut uważasz za osobę najbardziej odkrywczą, której warto posłuchać?

– Nigdy go nie słuchałem, ale James ‘JL777’, który jest całkowicie anonimowy i który jest twórcą Komodo. Rozmawiam i czatuję z nim praktycznie codziennie i uważam, że on ma najlepszą orientację w tym co się dzieje w krypto. Ale ja nigdy go nie spotkałem i nie rozmawiałem z nim bezpośrednio, twarzą w twarz.

– Więc to jest taki Satoshi Nakamoto waluty Komodo.

– Tak. A najmniejsza jednostka Komodo, to komodoshi.

– Ok, bardzo interesujące. Będę obserwował dalsze losy tego projektu i życzę tobie i waszemu projektowi wielu sukcesów.

– Dziękuję ci za rozmowę.

– Dziękuję.

– Do zobaczenia z Acapulco.

Jak ten wywiad ci się podobał to daj łapkę w górę. Zasubskrybuj na dole. Naciśnij dzwoneczek, żeby nie przegapiać innych moich wywiadów, innych moich filmów. Proszę o komentarze na temat Komodo, na temat tego co rozmawialiśmy. Dodawajcie w komentarzach swój adres Byteball jak zawsze. Jeśli nie wiesz co to jest Byteball, to jest kryptowaluta. Idź na byteball.org, ściągnij portfel, to nic nie kosztuje. Daj swój adres byteballa w komentarzu. Wśród komentarzy jak zwykle rozdam trochę Byteball bytes w następnym wideo. Proszę nie spamować komentarzy, tylko komentarze, które coś wnoszą będą brały udział w losowaniu.

Podziel się tym wideo z przyjaciółmi, ze znajomymi, niech poinformują się trochę o kryptowalutach, o świecie kryptowalut, kiedyś ci za to podziękują. Ja tu mówię dużo o kryptowalutach, mówię o swoich doświadczeniach w inwestowaniu w kryptowaluty, rozmawiam z najważniejszymi osobistościami w świecie krypto, rozmawiam o różnych projektach z tego świata. Poza tym dzielę się wiedzą najlepszych przedsiębiorców na świecie, najbogatszych ludzi na świecie, miliarderów z którymi przeprowadziłem trochę wywiadów. Dzielę się tym jak myślą i jak działają. Tak, że jeśli ten film ci się spodobał, jeśli ten wywiad ci się spodobał to spodobają ci się z pewnością moje inne filmy. Tutaj znajdziesz niektóre z moich najlepszych filmów.

To tyle na dziś. Dzięki. Do zobaczenia z Acapulco. Życzę Ci fantastycznego dnia. Zróbmy dzisiaj coś wyjątkowego.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s