Dlaczego biedni są biedni – wideo

Obejrzyj ten film jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej sytuacji finansowej. Mówię o głównych różnicach w podejściu do pieniądza, które decydują o tym, czy jesteś biedny, czy bogaty. Na końcu filmu jest konkurs i coś do wygrania.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam dzisiaj w Willemstad na Curaçao. Za mną widzicie tak zwane Handelskade, czyli widok widokówkowy Curaçao. Tak tutaj wygląda holenderska architektura. Curaçao było kiedyś holenderską kolonią. Tam jacht i tutaj już przechodzimy do tematu. Dziś będzie o myśleniu ludzi bogatych i o myśleniu ludzi biednych. O podejściu do pieniądza ludzi bogatych i stosunku do pieniądza ludzi biednych. O różnicach między tymi dwoma podejściami. Za mną widzicie, tutaj na strona Willemstad nazywa się Punda a druga strona nazywa się Otrobanda. Tutaj widzimy też statki wycieczkowe, dzisiaj chyba 3 stoją. Zostań ze mną do końca tego wideo, na końcu będzie konkurs i niespodzianka.

Zacznijmy od tego, że w dzisiejszych czasach, jeśli jesteś osobą dorosłą to stan twojego portfela jest wypadkową twoich wyborów, tego co do tej pory robiłeś w życiu. To jest konsekwencja tego jak myślisz o pieniądzach i co robisz w tym kierunku, żeby je mieć. Jeśli twierdzisz, że jesteś ofiarą warunków, że inni są temu winni, że ty nie masz pieniędzy, to przykro mi, muszę cię rozczarować, ale się mylisz. To są wymówki. Niewolnictwo zostało zniesione ponad 150 lat temu. I jest oczywiście coś takiego jak mentalne niewolnictwo, będę o tym mówił w jednym z najbliższych filmów. Natomiast w dzisiejszych czasach wszyscy ludzie, w każdym kraju, łącznie z komunistycznymi, Chiny, Korea Północna i tak dalej, są kowalami własnego losu. Jeśli mi nie wierzysz to obejrzyj ostatni TEDx, gdzie mówiłem o 3 miliarderach i z jakiego poziomu oni startowali i co w życiu osiągnęli. I zapewniam cię, że poziom z jakiego ty startujesz albo z jakiego ty startowałeś jest o wiele wyższy od każdego z tych miliarderów. Obejrzyj sobie moją prelekcję na TEDx i sam stwierdzisz. Jeśli mając takie warunki na początku osiągnęli tak wiele, to co dopiero dla ciebie jest możliwe. Więc bieda i bogactwo, to nie tylko stan portfela. To jest po prostu kwestia mentalności. Człowiek biedny jest biedny dlatego, że on w ten sposób a nie inny myśli o pieniądzach, że ma takie a nie inne podejście do pieniądza. I ludzie bogaci są bogaci dlatego, że w odpowiedni sposób podchodzą do pieniądza i w odpowiedni sposób myślą o pieniądzu. I dziś powiem ci 4 różnice w podejściu do pieniądza między ludźmi biednymi a ludźmi bogatymi.

Pierwszą różnicą jest to, że ludzie biedni lubią wydawać pieniądze. Natomiast ludzie bogaci lubią zarabiać pieniądze. I przeczytam ci tutaj to co powiedział mi Michał Sołowow. Michał Sołowow to jest polski miliarder, w tej chwili chyba drugi czy trzeci najbogatszy Polak. Michał Sołowow został mianowany przedsiębiorcą 25-lecia, czyli najlepszym przedsiębiorcą w postkomunistycznej Polsce. A Michał powiedział mi następującą rzecz. Przeczytam, żeby oddać co do słowa co mi powiedział. ‘Ja zawsze mało wydawałem i do dnia dzisiejszego nie szastam kasą. W wydawaniu nie jestem najlepszy.’ I tutaj dodał z przekąsem: ‘Ale pracuję nad sobą.’ Więc pierwsza rzecz, zastanów się czy bardziej lubisz wydawać pieniądze czy bardziej lubisz zarabiać pieniądze.

Druga rzecz, różnica między bogatymi i biednymi. Ludzie biedni widzę w bogactwie coś niemoralnego, coś nieprzyzwoitego. I uważają ludzi bogatych za ludzi złych, za ludzi o niższym standardzie moralnym, za ludzi chciwych być może albo pazernych. I właśnie dlatego oni nigdy nie osiągną bogactwa, bo uważają bogactwo za coś złego. Więc sami sobie psychicznie szkodzą w osiąganiu bogactwa. Oczywiście nikt nie chcę być złym człowiekiem. Każdy chce robić rzeczy dobre, chcę być dobrym człowiekiem. I jeśli masz takie wyobrażenie, że ludzie bogaci są ludźmi złymi. To oczywiście podświadomie nie chcesz zostać bogatym, nie będziesz bogaty. Twoja podświadomość cię sabotuje, bo oczywiście nie chcesz być złym człowiekiem. Natomiast ludzie bogaci nie widzą w pieniądzach nic złego i w bogactwie. Wręcz przeciwnie, uważają pieniądze, bogactwo za nagrodę boską za dobre czyny, za jakby nagrodę za ich pracę, za ich wysiłek, w jakiś sposób odszkodowanie za to wszystko, za niewygodę, za dyscyplinę, za wczesne wstawanie być może, za długie godziny pracy i tak dalej i tak dalej.

Czyli odpowiedz sobie na pytanie co myślisz o pieniądzach? Czy uważasz pieniądze za coś dobrego, czy za coś złego. Czy podziwiasz ludzi bogatych, czy uważasz ich za złych? Czy chcesz naśladować tych, którzy osiągnęli wielkie bogactwo, czy jesteś zawistny wobec nich? Czy życzysz im źle, żeby im się noga powinęła, żeby im się coś nie powiodło, żeby zbankrutowali.

I tutaj dochodzimy do trzeciego punktu. I w tym punkcie chciałbym ci opowiedzieć pewną historię. Widzisz tutaj za mną powinien być w tej chwili most. Ale ten most jest złożony. Tutaj w Willemstad wymyślono niepowtarzalną konstrukcję mostu. Wyobraź sobie, że to jest most pływający, tu być może jak będę mówił to on się zamknie za mną. To jest most pływający na pontonach i on tak jak zawias się otwiera. Po prostu jest składany do brzegu, do tego drugiego brzegu, który się nazywa Otrobanda. A tutaj, gdzie jestem to się nazywa Punda. On po prostu pływa po wodzie na takich pontonach i tutaj zobaczycie na pierwszym pontonie, przy pierwszym pontonie są silniki motorowe po dwóch stronach, które napędzają ten most i powodują, że możemy on się złożyć albo z powrotem przejść do pozycji wyjściowej, żeby ludzie mogli przechodzić. I to jest most dla przechodniów. On został zbudowany przez pewnego inżyniera, który też był genialny przedsiębiorcą, ale może o tym innym razem. Most nazywa się Most Królowej Emmy, to była królowa holenderska końca XIX wieku, wówczas Curaçao było kolonią holenderską. Jak tam widzicie most po drugiej stronie brzegu i on tutaj później przypłynie jakby i się zamknie. Jak ten most zbudowano no to oczywiście to tam były jakieś koszty i chciano w jakiś sposób te koszty zrekompensować. Więc każda dorożka za przejechanie przez ten most, bo wówczas jeszcze dorożki mogły przejeżdżać, płaciła 25 centów. Tak dla porównania to dzisiaj to by było jakieś 10 może 20 dolarów amerykańskich, z tym, że 25 centów tutaj antylskich tudzież tej guldenów Curaçao. A piesi płacili 2 centy za przejście. No czyli powiedzmy w dzisiejszych czasach to by były może jeden, dwa dolary za przejście. Czyli trochę pieniędzy, to nie było tanie, żeby przejść przez ten most. Ale to bardzo skracało drogę, bo to jest most, który jakby zamyka tutaj zatokę. I tutaj właśnie, dlaczego on się otwiera? No dlatego, żeby statki przepływały. Tam z tyłu jest dość duża rafineria. To była podczas II wojny światowej nawet największa rafineria na świecie. Ale wcześniej też statki i teraz też statki handlowe, statki rybackie i tak dalej tutaj przepływają. I wtedy ten most się otwiera dla nich, żeby mogły przepłynąć. I teraz każdy płacił przechodzień 2 centy, czyli dość dużo pieniędzy, powiedzmy na dzisiejsze dwa dolary, z wyjątkiem ludzi widocznie biednych, których po prostu na to nie było stać. Jak rozpoznawano, czy jest ktoś biedny czy nie?

Po prostu, jeśli był boso. Jeśli ktoś był boso, to najwyraźniej jest biedny i wtedy nie musiał płacić nic za przejście przez ten most. I wyobraźcie sobie jakie były tego konsekwencje, bo stało się coś być może nie intuicyjnego, ale jak wam powiem prawa jak myślą ludzie biedni, a jak myślą ludzie bogaci, to stwierdzicie, że to jest oczywiste. Okazało się, że ludzie biedni zaczęli pożyczać buty od innych ludzi i płacić za przejście przez ten most, żeby inni widzieli, że ich na to stać. Natomiast ludzie bogaci zdejmowali buty, żeby móc przejść za darmo. I tutaj właśnie dochodzimy do trzeciej różnicy między ludźmi biednymi mentalnie i w konsekwencji też finansowo i ludźmi bogatymi mentalnie i w konsekwencji też finansowo. Ludzie biedni wydają pieniądze po to, żeby wyglądać na bogatych, żeby inni myśleli, że oni są bogaci. Natomiast ludzie bogaci nie mają nic przeciwko temu, żeby wyglądać na biednych, jeśli to im zaoszczędzi pieniądze.

Tutaj podam wam przykład miliardera Petera Hargreavesa z którym też zrobiłem wywiad z Bristolu w Anglii. Najbogatszy człowiek w Bristolu. On założył Hargreaves Lansdown największą firmę inwestycyjną tudzież retail inwestycyjny w UK. I Peter Hargreaves jeździ 8 letnią Toyotą Prius. Mimo, że jest miliarderem. Bo jest to samochód oszczędny i on nie widzi potrzeby jeżdżenia nowym samochodem, skoro ten jest wystarczający. I jego to nie obchodzi co inni myślą na ten temat, czy myślą, że jeśli jest bogaty to on musi w ten sposób wydawać pieniądze lub w inny sposób. On też a propos podróżuje Economy Class, żaden Business Class, żadne First Class, bo po prostu w ten sposób jest taniej. Można by powiedzieć jest miliarderem go stać na wszystko. Ale po co bezsensownie wydawać pieniądze.

I przechodzimy tutaj do ostatniej różnicy, którą chciałbym się z wami podzielić. Jest tych różnic oczywiście wiele. Jeśli uważacie, że inne różnice są też to podajcie to w komentarzach. Więc czwartą taką różnicą jest to, że ludzie biedni myślą, że pieniądze są po to, żeby je wydawać. To znaczy, jeśli ja zarobiłem pieniądze no to powinienem je wydać na siebie, w jakiś sposób je wydać, skonsumować. Natomiast ludzie bogaci inaczej patrzą na pieniądze. Dla nich pieniądze nie są po to, żeby wydawać. Tylko po to, żeby dzięki tym pieniądzom coś tworzyć, budowa coś, inwestować te pieniądze, w jakiś sposób być może pomnażać przez to. Ale chodzi o to, żeby tą energię w jakiś sposób przetworzyć na inną energię. A nie prostu wydać i ją skonsumować, i ją w ten sposób rozproszyć. I stąd właśnie się bierze podejście, jeśli zauważycie, że ja tutaj się nie raz spotykam z takimi pytaniami, komentarzami, zaobserwujcie jak ludzie się pytają, jaki mają stosunek do tego. Jeśli ktoś się pyta po co jemu te wszystkie pieniądze? Przecież on i tak tego nie zje, przecież on i tak tego nie wyda i tak dalej, dlaczego on jest taki chciwy i dlaczego on tego. To właśnie wynika z tego, że ci ludzie, którzy się pytają mają właśnie biedny mindset, mają właśnie biedną mentalność, mentalność biednych ludzi. To znaczy, że oni myślą, że ludzie bogaci potrzebują tych pieniędzy po to, żeby je wydać sami. Tak? A nie po to, żeby coś budować. Zauważcie, że wszyscy miliarderzy budują wielkie firmy, oni budują wielkie maszyny, które tworzą jakieś produkty, które zatrudniają dziesiątki, setki tysięcy ludzi, które w jakiś sposób rozwijają, popychaj naszą cywilizację dalej, rozwijają nasz świat. Tak? Te pieniądze nie są po to, żeby je wydawać. Tak? Jeśli ktoś jest miliarderem to on oczywiście prywatnie nie wydaje miliardów, on wydaje jakąś malutką część tego, tych pieniędzy, czy tego bogactwa, które stworzył.

O, właśnie widzicie, się przeraziłem, przepływa dlatego został ten most otworzony, bo tutaj taki kontenerowiec teraz przepływa. Tak?

Dushi tutaj za mną oznacza kochanie albo złotko. Na Curaçao w ten sposób ludzie odnoszą się do siebie, to jest najczęściej używane słowo na Curaçao.

Wiedzę, że ten film ci się podobał, więc zasubskrybuj. Na dole naciśnij dzwoneczek, żeby nie przegapiać moich filmów. Zapraszam do komentarzy na temat tego wideo, co o tym myślisz. Może masz jakieś przykłady o podejściu ludzi biednych, o podejściu ludzi bogatych do pieniądza, może coś z własnego doświadczenia, może coś z historii o których się dowiedziałeś. Podzielmy się tym, podyskutujmy na ten temat. Udostępnij to wideo bliskim, znajomym. Podziękują ci za to. Ja tutaj mówię o myśleniu najlepszych przedsiębiorców świata, o myśleniu miliarderów, którzy doszli do tak wielkiego sukcesu w biznesie od zera. Mówię też o pieniądzu, o psychologii pieniądza. Mówię o kryptowalutach, robię wywiady z najbardziej wpływowymi ludźmi ze świata kryptowalut. Mówię też o robieniu rzeczy niemożliwych. Więc jest to bardzo wartościowa wiedza. Wśród najlepszych komentarzy, najlepszych udostępnień wybiorę jeden i nagrodzę go książką, którą wydałem z Brianem Tracy. Brian Tracy jest najlepszym nauczycielem biznesu i najlepszym trenerem skuteczności osobistej na świecie. Tak to wygląda. Napisałem z nim książkę, która została bestselerem na Amazonie. Przypominam o trwającym konkursie na 1 Bitcoina. Konkurs trwa do końca stycznia 2019 roku. W opisie masz dokładnie o co chodzi. Jeśli chcesz wziąć w tym udział, jeśli chcesz udzielać się w naszej społeczności to wejdź tutaj na grupę Facebooka indywidualiści i napisz co konkretnie chcesz zrobić, pomóc naszej społeczności rozwijać się, rosnąć i ulepszać się.

Jeśli ten film ci się podobał to z pewnością spodobają ci się moje inne filmy. Zapraszam do oglądania. Tutaj znajdziesz niektóre z moich najlepszych filmów.

To tyle na dziś z Karaibów. Życzę ci fantastycznego dnia, dokonajmy dziś czegoś niezwykłego.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s