Wywiad: Marc De Mesel – Legendy Krypto

Rozmawiam z wczesnym krypto-inwestorem Marc De Mesel w szwajcarskim Zürichu. Marc wyjaśnia jak przewidział ostatnią korekcję i daje wartościowy wgląd w jego strategie inwestycyjne.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

– Witam wszystkich z Zürichu, z Altcoin Meetup. To jest Marc De Mesel Witajcie ! 🙂 Marc jest legendą świata krypto, jest wczesnym inwestorem w kryptowaluty. Jest jednym z najbardziej odkrywczych ludzi internetu których znam.

– Dziękuję Rafael, to bardzo miłe. Uważam, że twój kanał, jest również niesamowity. Niedawno go odkryłem, jakiś tydzień temu, dwa tygodnie temu, ale uwielbiam Twoje filmy, ponieważ robisz filmy, o założycielu IKEA. Nie zrobiłeś jeszcze niczego o braciach Aldi. Czekam na taki filmik, ale można znaleźć innych bohaterów jak Bill Gates, od których wiele się uczę. I zrobiłeś, wywiady z różnymi miliarderami, to jest wyjątkowe, że masz możliwość po prostu porozmawiać z tymi ludźmi. Robisz kawał dobrej roboty, że w ogóle do nich docierasz, jest to bardzo odkrywcze. Ale w szczególności, masz też filmy, w których zwyczajnie opowiadasz o bogactwie, o zarabianiu pieniędzy i z całą pewnością warto te filmy oglądać.

– Już wystarczy tych pochwał. Mam do Ciebie kilka pytań.

– Sprawdźcie jego inne filmiki.

– Tak, wstawię tutaj kilka filmików, będziecie mogli je obejrzeć. Wstawię playlistę o Tajemnicy Miliarda Dolarów. Ok, Marc… Obserwowałem Cię od kilku miesięcy mam wiele spostrzeżeń, działasz od bardzo dawna w krypto. Czy możesz nam powiedzieć, kiedy i jak zająłeś się kryptowalutami, co zaprowadziło Cię do świata krypto. Krótka historia o tym od czego zacząłeś i jak zacząłeś.

– Zacząłem inwestowanie z kapitałem pochodzącym z moich własnych oszczędności. Ale moje oszczędności straciłem na bańce dotcom, miałem wtedy 18 lat. Ale w późniejszym czasie odziedziczyłem pieniądze, ponieważ moja matka zmarła w młodym wieku. A jej ojciec miał pieniądze. Podarował nam trochę pieniędzy, ale chciał, żeby to bank nimi zarządzał. I gdy to zobaczyłem to co bank chce zrobić, to była to katastrofa. Bank robił tą samą głupią rzecz, jaką ja robiłem z moimi pieniędzmi inwestycje w bańkę dotcom. Jak otrzymaliśmy pieniądze, to z naszego spadku zniknęło prawie 30-40%. Zajęło nam 5-7 lat. żeby to odbudować, ale kolejny kryzys znowu zmył cały zarobek. To było w 2008 roku, więc kolejna taka katastrofa. Ale po tej dużej stracie na dotcom, w 2003 roku zacząłem uczyć się inwestowania. Wtedy naprawdę zacząłem tak naprawdę inwestować. Dzięki Marc Faber, dowiedziałem się o fundamentach inwestycyjnych. Właściwie z jego książki, Tomorrow’s Gold, która jest świetna. Tomorrow’s Gold książka, której autorem jest Marc Faber to książka, z której wiele nauczyłem się o inwestycjach. Nawet w dzisiejszych czasach, jest to bardzo dobra książka. Ona nie jest o złocie, a raczej o inwestowaniu w oparciu o cykle gloomdoomboom.com, to jest nazwa jest strony/newslettera, gdzie opisuje cykle baniek na rynku i na aktywach. Bardzo, bardzo ciekawa.

– Wracając do tematu, w 2008 roku zainteresowałeś się inwestowaniem. Czytałeś o tym książki, aż później w pewnym momencie odkryłeś, że kryptowaluty są optymalnym lub idealnym wehikułem inwestycyjnym. Kiedy to było?

– Tak, zainteresowałem się tym w 2012 roku, ale słyszałem o Bitcoin już w 2011 roku. A nawet w 2010, znajomy wysłał mi o tym email. Odkryłem to później, bo wtedy uważałem to za mało interesujące. Ale w 2011 roku świadomie kilka razy odrzucałem ideę Bitcoina. Myślałem, nie można temu ufać, bo programista może przydzielić więcej coinów wygląda to na oszustwo, prawda? Tak, ale również idea deflacji co jakiś czas mniej coinów wchodzi do obiegu, to też nie miało dla mnie sensu. Miałem wiele wątpliwości. Przed 2012 rokiem zdecydowałem, że nie pójdę do sektora finansowego, pomimo że miałem bloga o finansach. Zacząłem myśleć o funduszach inwestycyjnych, ale po latach studiowania, uczenia się, zdałem sobie sprawę…

– Przepraszam, że Ci przerwę, o czym blogowałeś?

– O inwestowaniu, portfolio inwestycyjnym, dywersyfikowaniu inwestycji, inwestowaniu w złoto, i w wydobycie złota, ponieważ zajmowałem się tym już jakiś czas.

– Blog było po angielsku? czy po holendersku?

– Tak, na początku blog był po holendersku, tak.

– Była mała przerwa na zmianę baterii, kontynuujmy, Marc.

– Więc, odrzucałem Bitcoina, ale w 2012 roku zdecydowałem, że nie będę zakładał funduszu inwestycyjnego. A to ze względu na wiele kwestii regulacyjnych/prawnych. Po jakimś czasie stałem się bardziej otwarty na Bitcoina. Może dlatego, że nie widziałem dla siebie innej drogi. Tradycyjny sektor finansów, nie przyciągnął mnie do tego, żeby robić to co chciałem robić, więc otworzyłem się na Bitcoin. A mój przyjaciel, był do Bitcoina bardzo przekonany.

– Więc kiedy kupiłeś bitcoina?

– W 2012, 13 dolarów za sztukę 🙂

– 13 dolarów za 1 bitcoin. Więc w między czasie zarobiłeś 1000-krotnie?

– Na te pytania nie będzie odpowiedzi…

– Ok, więc sprzedałeś, kupiłeś kilka razy, bo powiedzmy jesteś niekonwencjonalnym kryptowalutowym inwestorem. Inwestujesz nie tylko w kryptowaluty, ale także w inne aktywa, w złoto, w papiery wartościowe, prawda? Płynnie przechodzisz z jednej formy inwestycji na drugą. Dlatego więc, do tego będzie nawiązywało moje drugie pytanie, ale powiedz jaka była Twoja dalsza kariera? Zainteresowałeś się Bitcoinem. Wiemy, że zakupiłeś Bbitcoin pod koniec roku 2012. Czy kupiłeś też inne kryptowaluty, może zainwestowałeś w jakiś ICO?

– Pod koniec 2012 roku, miałem szczęście trafić w odpowiednim momencie, bo właśnie wtedy rozpoczął się wzrost, i w ciągu roku roku wartość Bitcoina wzrosła z 10 dolarów do 1000 dolarów. W momencie, gdy zainwestowałem w Bitcoin, zostałem w pewnym sensie wessany w kryptowaluty i każdego dnia czytałem forum o kryptowalutach i dużo o nich się uczyłem. Uczyłem się też od innych ludzi. Założyłem też swój kanał na Youtube, od połowy 2013r. zacząłem robić sporo filmików o Bitcoinie, i o tym jak w niego inwestować. W 2012 roku, inwestowałem tylko w Bitcoin właściwie to nie. Inwestowałem jeszcze w różne firmy związane z Bitcoinem, ale to była katastrofa. Więc, tak to było. Ale największy błąd robiłem wtedy, gdy sprzedawałem coiny zbyt wcześnie. Pod koniec 2012 roku, zdecydowałem, że zainwestuję 10% mojego kapitału w Bitcoin. Ale bardzo szybko zmniejszyłem moje zaangażowanie, sprzedałem coiny zbyt szybko, zacząłem dywersyfikować z 10$ do 50$ sprzedawałem Bitcoin, firmy związane z Bitcoinem znikały, więc i coiny również. Popełniłem wiele błędów, a konsekwencją tego było to, że straciłem sporo moich zasobów Bitcoina. Owszem, zarobiłem wtedy całkiem niezłe pieniądze licząc w pieniądzu FIAT, ale w zasadzie straciłem sporo Bitcoinów.

– Ok, to jest gość, który naszej społeczności nazywany jest „lambo facetem” ponieważ jeździ żółtym lamborghini a na swojej tablicy rejestracyjnej masz napis NXT.

– Tak to prawda.

– Dlaczego tak jest?

– Pod koniec 2013 roku, zainwestowałem w trzy altcoiny Litecoin, Peercoin i to były dobre trafy, ale później jeszcze w NXT, które w 2013 zostało wypuszczone. W NXT zacząłem mocniej zwiększać swoje zaangażowanie ale wtedy, kryptowaluty były bańką, Bitcoin wzrósł z 10$ do 1000$ wtedy powstało wiele nowych coinów, m .in. NXT. I w NXT dużo zainwestowałem, w zasadzie zamieniłem swoje bitcoiny na NXT. W 2014-2015r. zainwestowałem też w CLAMS I tak właśnie działałem w tamtych czasach. Można powiedzieć, że nie były to zbyt dobre decyzje, ponieważ nie zainwestowałem w ETHERUM, IOTA więc, straciłem wiele możliwości zarobku, właśnie przez to, że skupiłem się na NXT i CLAMPS. Porównując te projekty z Bitcoinem, to wcale dobrze nie rozwijały się. Zacząłem być coraz bardziej zaangażowany projekty kryptowalut, takie jak NXT. Ale zdecydowałem również co nieco sprzedać, w większości sprzedawałem na dołku. Ponieważ, nie wierzyłem, że projekty będą rozwijane w odpowiedni sposób. NXT miało forka do ARDOR oraz IGNIS, i ich wartość wzrosła do miliardów. Więc, to był mój kolejny dobry ruch.

– Więc, nie odniosłeś wielu sukcesów, nie miałeś szczęścia z timingiem na początku, ale co zauważyłem i to jest w Tobie świetne, mianowicie, to jest gość, który wychwycił czas załamania – dużej korekty – na Bitcoinie, który teraz mamy. Ty oczekiwałeś tego od tygodni i obserwowałeś niektóre indeksy, wskaźniki na rynku. I to właśnie przyciągnęło mnie do Twojego kanału, bo nie mówiłeś tylko o emocjach lub o tym co myślisz, ty naprawdę, patrzyłeś na pewne konkretne wskaźniki. Powiedz nam o nich. Na jakie wskaźniki patrzyłeś a które pozwoliły Ci na to, że byłeś sprytniejszy i tym razem to sprawdziło się.

– Tak, rzeczywiście. To prawda, tym razem dobrze trafiłem. Bańkę dostrzegłem w połowie roku, cena Bitcoina wynosiła około 3000$. Wtedy się pomyliłem, o czym wprost mówiłem. W momencie, gdy Bitcoin kontynuował rajd, przyznałem się do tego, że myliłem się. Zainwestowałem ponownie większość moich zasobów w kryptowaluty zaczynając od 5000$ Pomiędzy 3000$ a 5000$, popełniłem mały błąd, będąc mniejszościowo w krypto. Ale ta niewielka pozycja, pozwalała mi na zarabianie. Przy 5.000$ wszedłem znów większościowo. Dzięki temu był to świetny rok. Dzięki wykresowi, który zrobiłem z Trolololo. Był to historyczny wykres Bitcoina w skali logarytmicznej z cenami, jest też widoczna fioletowa linia trendu, średnia. Można tam bezpośrednio zobaczyć trend.

– To jest publicznie dostępny?

– Tak na moim kanale Youtube.

– Sprawdźcie jego kanał na Youtube. Gdzieś tutaj podlinkuję jego kanał Youtube. Poniżej tego wideo też będzie link do kanału i może też do wykresu. Więc, na podstawie tego wykresu obserwowałeś jak odległa jest waluacja Bitcoina od tej linii.

– Tak, ze średnich historycznych wycen. Czasami była dużo powyżej, czasami dużo poniżej linii trendu. Trolololo jest wynalazcą tego wykresu, średnia, wykres rośnie jak średnia rośnie. Na przykład dzisiejsza średnia wycena to 96 miliardów, to średnia wycena rynku kryptowalut. Ale aktualna wartość to 350 miliardów, więc rynek jest bardzo przewartościowany. Nawet po korekcie nadal jest przewartościowany To jest bardzo dobry wskaźnik, jeżeli chcesz zobaczyć, czy rynek jest przewartościowany czy nie. Może też wskazywać na inne ciekawe rzeczy. Obejrzyjcie moje filmy. Jest bardzo pomocny, dla mnie to jest główny wskaźnik. Aktualna wartość kontra średnia wartość.

– Ok. Jaka jest najważniejsza lekcja, której nauczyłeś się w trakcje Twojej działalności w świecie krypto?

– Krypto kariera? Trzeba po prostu nauczyć się kupować i trzymać. To jest najważniejsza lekcja, ja nadal tego się uczę 🙂 Nadal to wdrażam, stosuję dlatego teraz tracę sporo pieniędzy teraz, bo postanowiłem kupić i trzymać Byteball oraz BitcoinCash przez bańki.

– Też to zauważyłem, mianowicie jest dużo trudniej sprzedać podczas bańki i odkupić na dołku, żeby zarobić na tym, niż trzymać podczas bańki.

– Tak, ale czasami musisz mieć szczęście, żeby kupić w odpowiednim momencie. Jak kupisz na górce i będziesz trzymał, to będzie to bardzo bolesne doświadczenie, bo twoje ciężko zarobione pieniądze z dnia na dzień tracą 90% swojej wartości; to nie takie łatwe.

– Rzecz w tym, że sprzedając podczas bańki 1-2 dni za wcześnie możesz stracić 50%-75% pieniędzy, ponieważ rynek szybko rośnie.

– Ten rynek jest niesamowicie zmienny.

– Kolejną rzeczą, którą nauczyłem się od Ciebie jest to, że większość ludzi myśli zero-jedynkowo (0-1) Albo w tą stronę albo w tamtą. Ty widzisz prawdopodobieństwa, Ty myślisz inaczej jesteś większością lub mniejszością w świecie krypto lub poza nim. Jak działasz w tej kwestii?

– Tak, ogólnie w ten sposób działam, ponieważ prawdopodobieństwo to jest dobra rzecz. Zawsze tak jest. Czujesz, że będzie zawsze szczerze musisz oceniać prawdopodobieństwo. Np. jestem pewny, że kurs będzie spadać, hm ale jak bardzo jesteś pewny 90% 60%? Jeżeli jest to 90%, to znaczy, że nadal istnieje 10% szansy, że kurs nie będzie spadał, prawda?

– Tak.

– Więc, nawet jeżeli jesteś pewny że coś się wydarzy, to nadal jest prawdopodobieństwo, że jednak to się nie wydarzy. Dlatego możesz odpowiednio inwestować pieniądze. Ok, na 90% kurs będzie spadał, ale na 10% będzie rósł, daje nam to 10% szans, że kurs będzie rósł. Jeżeli będzie rósł, to poczujesz się pewniej, lepiej bo postawiłeś 10% na to.

– Dokładnie.

– Drugą najważniejszą rzeczą, którą nauczyłem się o inwestowaniu nie pochodzi książki Marc’a Faber’a Tomorrow’s Gold jest to kryterium Kelly’ego. Kryteriu Kelly’ego, to naukowe podejście do alokowania kapitału. Oparte jest na prawdopodobieństwie, i pokerowi gracze używają go cały czas. Możesz wygrać z kasynem albo z innymi graczami stosując tę strategię. Patrzysz na swoje karty i czym większe prawdopodobieństwo czy twoja ręka pokerowa wygra, tym więcej pieniędzy kładziesz na stół tym więcej ryzykujesz. To jest bardzo ważne. Jeżeli masz duże szanse wygrać, musisz zainwestować dużą część swojego kapitału. Jeżeli tak nie robisz, to działasz źle. To jest bardzo ważne np. dużo ludzi inwestuje w krypto, widzą dużo świetnych okazji i w inwestują, ale inwestują tylko małą część pieniędzy, a to nie sprawi, że będziesz odnosił sukcesy.

– Dokładnie.

– Procent kapitału jaki inwestujesz jest bardzo ważny. Czasami musisz mniej zainwestować, a czasami więcej, i to się opiera się na prawdopodobieństwie tego czy wygrasz.

– Dobrze. Kolejna rzecz, wiesz, jest dużo dezinformacji, fake newsów ok, zostawmy w spokoju fake newsy. Ale jest dużo dezinformacji w krypto świecie, jest dużo ludzi, którzy podają się za ekspertów, ale dowiedzieli się o kryptowalutach parę miesięcy temu. Ogólnie w świecie krypto, jest niska jakość ekspertyzy.

– Tak.

– Jacy ludzie – Twoim zdaniem – w świecie krypto są najbardziej poinformowani? Kim są ludzie, których może Ty słuchałbyś, albo uważasz, że mają najbardziej znaczące, oryginalne myśli o rynku? – Moim zdaniem, będą to pionierzy. Podziwiam ich, ponieważ pionierzy mają najbardziej trudne rzeczy do zrobienia, są pierwszymi, którzy w coś wierzą, myślą krytycznie i wierzą w swoje myśli. Taką osobą jest np. Roger Ver. Nawet ludzie, którzy głęboko wierzyli w Bitcoin mówili: tak, zaryzykuję tylko ten kapitał, który mogę stracić. Roger Ver był pierwszym, który powiedział nie nie, zainwestuję cały kapitał jaki posiadam. Zainwestuję wszystko w Bitcoin, bo w to wierzę. I to jest niesamowite. Albo np. pierwsi developerzy. Ludzie, którzy byli pierwsi są tymi, których bardzo szanuję, podziwiam i dużo się od nich uczę, ponieważ to są ci ludzie, którzy zarobili prawdziwe pieniądze. Jak podążasz za stadem, to tam już nie ma zbyt wiele pieniędzy do zarobienia.

– Dokładnie. Ok, na koniec jeszcze jedno pytanie. Jeżeli miałbyś jakąś wskazówkę dla widzów, to co ty by było? Czy to będzie coin na który warto zwrócić uwagę? Może jakaś rada, wskazówka? Na którego coina zwrócić uwagę?

– Hm, mam swoje ulubione coiny Byteball i Bitcoin Cash. Uważam, że warto na nie zwrócić uwagę. Ale jest wiele interesujących na rynku. Uważam, że najważniejszą wskazówką będzie to, aby nauczyć się słuchać swoich własnych uczyć, odczuć. To jest bardzo ważne w waszym osobistym życiu oraz w waszym inwestowaniu. Jeżeli nie czujesz się dobrze z daną osobą to powinieneś posłuchać tego odczucia i nie zadawać się z taką osobą. W innym wypadku będziesz miał dennych ludzi w Twym życiu. Te osoby będą utrudniać wam życie. Tak samo jest w inwestycjach. Jeżeli masz złe odczucia do danej inwestycji nie wiesz dlaczego, ale po prostu czujesz się z tym źle to posłuchaj tego odczucia. Z drugiej strony, musisz być racjonalny, musisz ze sobą rozmawiać, jeżeli masz wątpliwości musisz kwestionować siebie, musisz próbować negocjować ze sobą. Jeżeli Twoje odczucia strachu, chciwości próbują Cię przejąć stajesz się strachliwy, chcesz sprzedawać swoje walory w panice strachu. Mów do Siebie, negocjuj ze sobą, to jest bardzo ważne.

– Marc, dzięki wielkie za Twoje spostrzeżenia, to była przyjemność móc z Tobą rozmawiać.

– Dziękuje również, Rafael, to był świetny wywiad. Zadawałeś bardzo ciekawe pytania. Mam nadzieję że kiedyś to powtórzymy, bo jest dużo do opowiadania.

– Z pewnością powtórzymy. Dzięki wielkie za oglądanie. Do zobaczenia wkrótce 🙂

Linki w wideo:
Kanał Marca: https://www.youtube.com/user/Marcdemesel
Marc o regresji logarytmicznej marcetcapu rynku krypto: https://www.youtube.com/watch?v=nAT-c2bflTI&t=1s
Wykres na Bitcoinforum: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2000218.0
Marc o Kryterium Kelly’ego: https://www.youtube.com/watch?v=TY-1oNHbCuc

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s