Jak stworzyć nowe państwo? – Wywiad: Vit Jedlička – Robienie niemożliwego + Konkurs

W meksykańskim Acapulco rozmawiam z Vitem Jedličką, prezydentem Wolnej Republiki Liberlandu. Vit tworzy nowe państwo i naród od zera. W wywiadzie opowiada jak podszedł do tego wydawałoby się nierealnego przedsięwzięcia. Na końcu wideo jest konkurs i coś do wygrania.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam dziś ze słonecznego i ekscytującego Acapulco w Meksyku. W serii robienie rzeczy niemożliwych przeprowadzę dziś wywiad z niesamowitym człowiekiem. Człowiekiem, który myśli na naprawdę wielką skalę i dokonuje rzeczy powszechnie uważanych za niemożliwe. Jak myślisz czy w dzisiejszych czasach możliwe jest stworzenie nowego narodu? Stworzenie nowego kraju opartego o całkiem nowy naród. Wyobraź sobie, że ten facet dokładnie to robi. Jeśli mi nie wierzysz przekonaj się sam i obejrzyj ten wywiad. Zostań ze mną do końca, na końcu będzie konkurs i coś do wygrania.

– Witam Wszystkich z Acapulco. Dzisiaj przedstawię wam fantastycznego i nadzwyczajnego człowieka. To jest Vit Jedlička prezydent Liberlandu.

– Witaj. Miło cię spotkać.

– Witaj Vit. Możesz wyjaśnić moim widzom w kilku słowach jaka idea stała za utworzeniem Liberlandu?

– Liberland to najbardziej wolne państwo na świecie. To jest państwo, które naprawdę zamierza iść z postępem, np. wszystko co robimy oparte jest także o blockchain. Myślę, że najważniejszą rzeczą jaką chcemy wprowadzić jest system dobrowolnych podatków. Chcemy odebrać państwu możliwość wymuszania podatków siłą. A z drugiej strony chcemy, żeby nasi podatnicy byli zadowoleni, chcemy im dać możliwość stania się współwłaścicielami państwa, w którym mieszkają i płacą podatki. To jest obecnie najważniejsza rzecz jaką trzeba powiedzieć o Liberlandzie.

– Ale to nie jest projekt wirtualny. Macie kawałek ziemi, tak?

– Tak, mam piękny kawałek ziemi położony pomiędzy Chorwacją a Serbią. Siedem kilometrów kwadratowych ziemi, która po prostu nie została zajęta ani przez Serbię, ani przez Chorwację przez ponad 26 lat. Więc udaliśmy się tam i wbiliśmy flagę. Zaledwie 11 dni po tym wydarzeniu otrzymaliśmy list od Serbii, że nie mają nic przeciwko postaniu Liberlandu, to było bardzo ekscytujące. Mamy jeszcze pewne nierozwiązane sprawy z Chorwacją, ale wierzę, że dzięki wsparciu otrzymywanemu z całego świata będzie je można w prosty sposób rozwiązać.

– Więc stworzyłeś nowy kraj w czerwcu czy lipcu 2015 roku?

– To było w kwietniu 2015 roku. 13 kwietnia 2015, tak a propos dokładnie w rocznicę urodzin Thomasa Jeffersona. I od tamtego czasu pół miliona osób zgłosiło chęć zostania naszymi obywatelami. To jest mniej więcej sama liczba osób jaka w tym samym czasie opuściła Chorwację w tym czasie. Więc mamy olbrzymią imigrację. I mamy na całym świecie 100 naszych przedstawicielstw, a myślę, że w tym roku będziemy ich mieli już 150. Więc stajemy się globalną siecią. I tutaj nie chodzi tylko o dyplomację, tutaj chodzi o prowadzenie biznesu.

– Oczywiście.

– Chodzi o przedsiębiorców i o Bitcoina. Właśnie zakładamy Liberlandzko-Czeską Izbę Handlową i mam nadzieję, że będzie jeszcze parę innych. Mamy tutaj do czynienia z prawdziwym biznesem i bardzo poważnymi wysiłkami o wystartowanie najbardziej wolnego państwa na świecie.

– Czyli to nie będzie takie państwo, które wyciska pieniądze ze swoich obywateli tylko to będzie państwo, które tworzy im możliwości do tego, aby przybywali, tworzyli biznesy i tworzyli wartość dla społeczeństwa i dla innych ludzi.

–  Dokładnie. To jest zmiana podstawowych koncepcji stojących za państwem, my chcemy je wywrócić do góry nogami. Jak płacisz podatki w normalnym państwie to nic z tego nie masz, nawet ci nie podziękują. W Liberlandzie chcemy to urządzić inaczej. Im więcej będziesz płacił podatków, tym więcej będziesz miał do powiedzenia w społeczeństwie a także staniesz się współwłaścicielem państwa, w którym mieszkasz. Myślę, że to wspaniała idea do zrealizowania.

– Wspaniale. Na moim kanale opowiadam dużo o robieniu rzeczy niemożliwych. W swoim życiu zrobiłem trochę rzeczy, które inni uważali za niemożliwe albo ja sam uważałem je za niemożliwe do wykonania. A ty jesteś człowiekiem, który zrobił coś co wydaje się absolutnie niemożliwe: stworzyć nowe państwo. Tak? Ogłosić niepodległość nowego państwa. Mnóstwo osób z tzw. społeczności libertariańskiej, osób głoszących wolność dyskutowało o czymś takim przez lata, przez całe dekady, a ty jesteś człowiekiem, który po prostu tego dokonał.

– To właśnie robię. Dokonuję rzeczy niemożliwej, ale to się naprawdę dzieje.

–  Tak, to zadziwiające. Wczoraj albo przedwczoraj mówiłeś o postępach jakich dokonałeś przez ostatnie 2 lata i to jest po prostu zadziwiające jak daleko można zajść po prostu próbując, po prostu robiąc to i jak wiele ludzi już się przyłączyło do Twojej misji.

– Oczywiście, to nie byłoby możliwe, jeśli nie mielibyśmy bazy obecnie już pół miliona osób, które nas wspierają i które budują Liberland. Tutaj rozmawiałem z tak wieloma osobami chcącymi zostać obywatelami, które się skarżą, że się do nich jeszcze nie odezwaliśmy, ale ledwo dajemy sobie radę ze zbieraniem tej energii, która płynie do nas ze wszystkich stron od ludzi, którzy chcą nasz w różny sposób wesprzeć. I oczywiście to nie działa tylko w jedną stronę, my po prostu pomagamy biznesom na całym świecie rozprzestrzeniać się po nim i rosnąć. Mamy nasze Izby Handlu, które gromadzą przedsiębiorców ze świata krypto i łączą ich z działającymi biznesami. Już dokonują się tam wielomilionowe transakcje a wszystko to dzięki platformie Liberlandu.

– Wspaniałe, naprawdę wspaniałe. Więc jeśli ktoś z was chce dokonać czego niemożliwego, jeśli ktokolwiek z was myślał o założeniu własnego kraju, to tutaj macie człowieka, który naprawdę wie, jak to zrobić. To jest prawdopodobnie jedyny człowiek na świecie, które wie, jak to zrobić.

– Ta „książka” jest obecnie pisana i nie mam jeszcze całej „instrukcji obsługi”, ale uważam, że jesteśmy na dobrej drodze. Myślę, że jak proces tworzenia państwa zostanie zakończony to wtedy napiszę o tym książkę, „Jak zbudować swoje własne państwo?”

– Czy możesz powiedzieć… wiem, że to nie jest trywialna sprawa, ty jesteś obecnie jedyną osobą, która czegoś takiego dokonuje albo jedną z zaledwie kilku na świecie…

– Jest na świecie trochę osób, które walczą o niepodległość swojej ziemi. Mówię tutaj o Katalonii, mówię tutaj też o innych miejscach takich jak na przykład Kurdystan. Ludzie tam bardzo mocno starają się o to, żeby ich kraj został uznany na arenie międzynarodowej.

– Tak, ale oni mają już narody. A ty tworzysz naród!

– Tak, my tworzymy naród od zera i tutaj rzeczywiście nie mamy żadnej konkurencji. I to jest także jedna z zalet tej sytuacji. Ale chciałbym, żebyśmy mieli więcej konkurencji, bo konkurencja jest zdrowa. To jest to, co wnosimy do biznesu państw narodowych. Na świecie jest około 200 państw, a my chcemy być najlepszym z nich. I w ten sposób chcemy też pokazać światu, poprzez nasz przykład, że mała ilość regulacji prawnych i dobrowolny system podatkowy jest sprawą całkowicie wykonalną.

Nasz kraj jest całkiem płaski i mamy tam piękne piaszczyste plaże.  Mamy 7 kilometrów kwadratowych. Jesteśmy 3 razy więksi niż Monako. To nie najgorzej. Nie jesteśmy w stanie zmieścić pół miliona osób, które chcą zostać ich obywatelami.

– Chciałem właśnie powiedzieć, że macie szansę zostać najgęściej zaludnionym krajem na świecie. Tak?

– Tak może się stać. Obecnie najbardziej przeludnionym krajem jest Makau i to jest tak jakbyśmy u nas zmieścili 150 tysięcy osób. Więc jeśli przyjmiemy pół miliona to będziemy trzykrotnie bardziej przeludnieni niż obecnie najbardziej przeludnione miejsce na ziemi.

– Więc macie wielką potrzebę znalezienia nowych przestrzeni?

– Na świecie jest mnóstwo miejsca, to jest tylko kwestia dobrego zarządzania nim. Tak?

– Dobrze, ale mam dla ciebie jedno trudne pytanie.

– Proszę.

– Bo ty określasz siebie jako anarcho-kapitalistę, więc jak to się łączy z tworzeniem nowego państwa. Bo anarcho-kapitaliści generalnie chcą się pozbyć państw. Tak?

– Tak, w tym sęk. Staramy się stworzyć państwo z tak małą ilością rządu, jak to tylko będzie możliwe, aby mieć możliwość współpracowania z innymi państwami, a nie taki typowy rząd. Chcemy stworzyć po prostu prywatne miasto. Uważam, że to pozostaje w całkowitej zgodzie z zasadami anarcho-kapitalizmu. Faktem jest, że praktycznie całe kraje dzisiaj się prywatyzują i rywalizują między sobą o klientów. I tutaj znowu przypomnę, my chcemy zapewnić najlepszą obsługę dla naszych klientów, którzy są naszymi obywatelami. A to nie wszystko, chcemy także, żeby nasi klienci zostali udziałowcami podmiotu, którego są obywatelami.

– Rozumiem. Więc jeśli idea prywatnych miast zakwitnie to Liberland będzie jednym z takich prywatnych miast konkurujących o obywateli. Tak?

– Tak, dokładnie tak. I na razie idzie nam całkiem dobrze, jeśli weźmiemy pod uwagę to jak małym państwem jesteśmy i fakt, że mamy imigrację prawie tak dużą jak całe Stany Zjednoczone. Więc jest coś w tym pomyśle tworzenia wolnego państwa i tak duże zapotrzebowanie powinno zostać zaspokojone tak szybko jak to tylko jest możliwe.

– Podoba mi się twój przedsiębiorczy sposób myślenia. Powiedz jakie obecnie największe wyzwanie stoi przed Liberlandem? Jaki jest największe aktualnie wyzwanie w waszym projekcie?

– Tak szczerze to jest to fakt, że musimy rozdysponować zadania i odpowiedzialność na osoby, które chcą nam pomagać. Uważam, że obecnie wykorzystujemy tylko 1 procent całkowitego potencjału jaki ma Liberland. Musimy uwolnić ten potencjał, musimy stworzyć dobry system zdecentralizowanego zarządzania. Przyglądamy się implementacji zasad zarządzania rojem proponowanych przez Partię Piratów i Ricka Falkvinga.

– Tak, rój. Właśnie miałem ci zarekomendować jego książkę ‘Potęga Roju’, ponieważ on w zasadzie odkrył jak można bardzo szybko budować organizacje.

– Tak, musimy właśnie część tego zaimplementować. Musimy dokończyć proces przechodzenia Liberlandu od zdecentralizowanej autonomicznej organizacji do zdecentralizowanego autonomicznego rządu. Mamy tutaj wspaniałych ludzi, którzy pomagają nam we wprowadzaniu tego. Mamy też inną wspaniałą grupę organizującą trzecią rocznice powstania Liberlandu, kiedy wystartujemy nasz token. Więc to będzie naprawdę fascynujący okres, kiedy to wszystko będzie się działo.

– Więc jaka jest twoja strategia na to, żeby osiągnąć pełną suwerenność twojego kraju?

– Żeby stać się państwem trzeba działać tak jak państwo. Więc to co teraz robimy to jest budowanie krok po kroku elementów państwowości. I wtedy ta państwowość wcześniej czy później się pojawi.

– Więc powiedzmy moim widzom, najpierw trzeba ogłosić niezależność, następnie trzeba zbudować co?

– Trzeba mieć 4 rzeczy. Tak? Populację, rząd, zdolność komunikacji z innymi oraz terytorium. Stare systemy mają wszystkie te rzeczy. Prawdopodobnie niedługo będziemy mieli nowy paradygmat, w których ludzie będą mogli stworzyć nowy naród i nowy rząd, a raczej infrastrukturę bez posiadania kawałka ziemi. To się właściwie dzieje w społecznościach kryptowalut. Dash jest właściwie państwem samym w sobie. Tak?

– Tak, wirtualnym państwem.

–  Taki wirtualny rodzaj państwa. I wszystkie podobne idee. Ale, żeby móc komunikować ze starym światem potrzebne są te cztery elementy, które wymieniłem. I nad tym właśnie pracujemy. Jeśli poczytasz co piszą o Liberlandzie w Chicago Journal of International Law albo w Michigan Journal of International Law to zobaczysz, że bardzo dużo już zostało dokonane.

– Ok, więc jaki jest następny krok w tym projekcie? Nad czym obecnie pracujecie?

– Pracujemy nad umową z Somalilandem. I to świetnie, bo to jest pierwszy rząd, który uznał państwo Liberlandu. Byłem też pierwszym prezydentem, który odwiedził ten kraj, więc to było bardzo ekscytujące przeżycie.

– I tam macie ambasadę?

– Tak, to właśnie są sprawy, które się dzieją. Uczymy się krok po kroku jak tworzyć prawdziwe ambasady, uznawane przez goszczące je kraje. Ogólnie dzieje się bardzo wiele rzeczy, między innymi pracujemy nad poprawkami w naszej konstytucji. I tutaj potrzebne mi jest więcej osób, które podpowiedzą mi jak ją prawidłowo skonstruować. Obecnie mamy bardzo dobrą konstytucję republikańską, która chroni prawa obywateli. To w zasadzie jest lista zasad postępowania dla spółki jaką zamierzamy zbudować na szczycie tego wszystkiego. Chcemy te dwie rzeczy połączyć tak, żeby to co stworzymy mogło przetrwać wieki.

– Jak wiesz ja zajmuję się tematyką kryptowalut i mój kanał także w dużej części jest poświęcony kryptowalutom, więc właśnie jaką rolę w twoim projekcie pełnią kruptowaluty?

– Oczywiście korzystamy bardzo z faktu, że wszystkie do tej pory dobrowolnie uiszczone podatki zamieniliśmy na kryptowaluty i zdywersyfikowaliśmi pomiędzy różne kryptowaluty. Byłem bardzo zaskoczony, że część naszych rezerw została na początku zeszłego roku omyłkowo zamieniona na Ripple pomimo, że nie mieliśmy tego w planie. I to dużo pomogło (bo Ripple miał 36.000% wzrostu w 2017). Ale równocześnie część pieniędzy zamieniliśmy na Ethereum na początku zeszłego roku, a ponad połowę wciąż trzymamy w Bitcoinie i Bitcoin Cashu. To oczywiście bardzo ułatwia nasze działania, bo teraz tak naprawdę nawet nie potrzebujemy wpływów z dobrowolnych podatków do działania, bo nasz budżet rośnie szybciej niż jesteśmy go w stanie wydawać.

– Ale, jak mówiłeś zamierzacie wypuścić własne tokeny, tak?

– Tak. Chcemy, żeby one odpowiadały za współwłasność Liberlandu a także były walutą Liberlandu.

– To się będzie nazywać Merit. Tak?

– Tak, Merit. Chcemy także, żeby to funkcjonowało jak zabezpieczenie twojego działania pod naszą jurysdykcją. Więc zdecentralizowany system sądów będzie mógł podejmować decyzje dotyczące twoich Merit, jeśli wejdziesz w jakiś spór z kimś innym w naszej społeczności. Na tym chcemy oprzeć nasz wewnętrzny porządek.

– Czy to będzie jakieś ICO, czy jak chcecie je rozdysponować?

– Termin ICO jest ustalony na 30 kwietnia. To będzie bardzo ekscytujące wydarzenie, odbędzie się ono w samym Liberlandzie, to będzie część konferencji, która tam się odbędzie. Obecnie zajmujemy się implementacją ShapeShift więc poprzez tą platformę możliwe będzie akceptowanie 250 walut. Wiesz tworzymy teraz cały systemu państwowości ze wszystkim koniecznymi rejestrami, rejestrem statków, rejestrem samochodów, itd. Wszystkie te systemy są w fazie testowej, ale wszystkie one będą oparte na blockchainie, więc jest to bardzo ekscytująca sprawa. To będzie pierwsze całkowicie stokenizowane państwo, nie tylko jeśli chodzi o rejestrację, ale także system sprawowania rządów będzie stokenizowany.

– To brzmi strasznie fascynująca. Pokazałeś ten slajd z ludźmi, które na co dzień rywalizują ze sobą w różnych projektach kryptowalut. I te osoby wspólnie pomagają ci wspólnie w tworzeniu Liberlandu.

– Tak, uważam, że to wspaniała sprawa dysponować taką świetną grupą wspierających cię osób.

– Dobrze, więc ostatnie pytanie. No może jedno z ostatnich. Ty jesteś człowiekiem, który nie zadowala się tym co widzi dookoła, który dokonuje nowych rzeczy, które nie przyjmuje do wiadomości, że czegoś się nie da zrobić, ty po prostu to robisz. Więc czy masz dla moich widzów jakąś radę jak dokonywać rzeczy niemożliwych? To znaczy jakąś rzecz, której ty się nauczyłeś w czasie urzeczywistniania swoich projektów.

–  Możesz dokonać każdą rzecz, którą możesz sobie wyobrazić. Tak? Więc to jest tylko kwestia twojej wyobraźni i twojej chęci do zrealizowania tego co sobie wymyśliłeś. Po prostu przestać o tym myśleć, tylko zrób to.

– A co zrobić ze strachem przed porażką? Ty zainwestowałeś tak dużo swojego czasu, swojej energii. Jakie jest Twoje nastawienie do tego?

– Ja uważam, że jeżeli nie boisz się poniesienia porażki to jej nie poniesiesz.

– Dobrze. Więc ostatni przekaz do moich słuchaczy. Jeśli miałbyś przekazać jedną wiadomość osobom zainteresowanym wolnością, zaciekawionych twoim krajem co by to była za wiadomość?

– Mamy ekscytujące motto ‘Żyj i pozwól żyć innym’, to według mnie jest kluczowe. I jestem bardzo szczęśliwy, jeśli mogłem zainspirować więcej osób do ogłoszenia niepodległości od istniejących państw.

– Dobrze. Jak ludzie mogą stać się zaangażować w Twój projekt?

– Jest nasza strona liberland.org. Tam można się zarejestrować. To zajmuje jakieś 3 minuty, żeby zostać e-rezydentem Liberlandu. I następnie obserwuj nas i zobaczysz, jak możesz się zaangażować w naszą działalność.

– E-rezydencja: Czy to jest coś takiego co oferuje Estonia? Czyli, że jesteś takim zewnętrznym obywatelem kraju? A jeśli chcesz zostać prawdziwym obywatelem musisz zapracować na tokeny Merit? Tak?

– Tak, musisz zapracować na tokeny Merit, za swoją aktywność.

– Lub kupić je w ICO?

– Tak, to ta druga możliwość.

– Dobrze. Dziękuję ci bardzo.

– Dziękuję bardzo.

– To naprawdę fascynujący projekt. I to wielki zaszczyt z tobą tutaj rozmawiać Panie Prezydencie. Życzę ci samych sukcesów i myślę, że sam także zaangażuję się w ten projekt.

– Świetnie. Miło by mieć Cię jako obywatela.

– Dziękuję ci bardzo.

Myślę, że ci się to spodobało. Jeśli tak to daj mi łapkę w górę, zaabonuj i naciśnij dzwoneczek tak, żeby nie przegapiać moich innych filmów. Proszę o komentarze co myślicie na ten temat, jakie są wasze doświadczenia, jaka jest wasza perspektywa. Podzielcie się tym filmem ze znajomymi, z bliskimi. Podziękują wam za to. Wśród najlepszych komentarzy, wśród najlepszych udostępnień wybiorę zwycięzcę i dam mu jeden egzemplarz wydania specjalnego książki, którą naoisałem razem z Brianem Tracy, z najlepszym nauczycielem biznesu i trenerem skuteczności osobistej na świecie. Tak to wygląda. Z moją osobistą dedykacją. I tam w tej dedykacji wyjaśniam też co oznacza ten medalion. Przypominam o trwającym konkursie na 1 Bitcoina. Konkurs trwa do końca stycznia 2019 roku. Jeśli 1 lutego 2019 roku kanał indywidualista będzie miał więcej subskrybentów niż cena Bitcoina w złotówkach, sprawdzimy to na bitcoin.pl, to między najbardziej zaangażowanych członków naszej społeczności podzielę jednego Bitcoina.

Jak się można zaangażować?

Można się zaangażować poprzez marketing, promocję, można się zaangażować merytorycznie, organizacyjnie, technicznie. Możliwości są nieograniczone.

Jak to zrobić?

Wejdź teraz tutaj na grupę facebookową indywidualiści i zostaw tam wiadomość w jaki sposób chcesz wesprzeć naszą społeczność, w jaki sposób chcesz nam pomóc.

Ja tu mówię dużo o robieniu rzeczy niemożliwych, o sposobie myślenia ludzi, którzy osiągają niesamowite rzeczy, którzy osiągają rzeczy uważane przez innych za niemożliwe do wykonania, którzy podejmują się niesamowitych wyzwań. Mówię też o kryptowalutach, mówię o najlepszych przedsiębiorcach świata, o myśleniu najlepszych przedsiębiorców świata, o myśleniu miliarderów, którzy doszli od zera do miliardów pracą swoich rąk. Więc jeśli spodobał ci się ten film z pewnością spodobają ci się moje inne filmy. Tutaj znajdziesz niektóre z moich najlepszych filmów.

Dzięki z Acapulco. Życzę ci fantastycznego dnia, dokonajmy dziś czegoś niezwykłego.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s