Wywiad z twórcą Byteball’a: Tony Churyumoff część 1 (Legendy Krypto) + Konkurs

W serii Legendy Świata Krypto rozmawiam z twórcą i głównym developerem kryptowaluty Byteball Tonym Churyumoffem o tym skąd się wziął pomysł na jej stworzenie, o różnicach między Byteball a Bitcoinem, o tym co wyróżnia Byteball wśród innych kryptowalut. Na końcu filmu konkurs i prawdziwe pieniądze do wygrania.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam Was. Dziś mam dla was niesamowitą niespodziankę. Wiecie, że od jakiegoś czasu rozdaję Byteballe, w samym styczniu rozdałem już Byteballi na ponad 40.000 zł. Wielu z was prosi mnie, żebym opowiedział trochę więcej o Byteballu, co myślę o tej kryptowalucie, dał więcej informacji na ten temat, bo jest mało informacji dostępnych w sieci na temat Byteballa. I wyobraźcie sobie, że zdołałem dotrzeć do twórcy Byteball, do założyciela Byteballa, genialnego przedsiębiorcy i legendarnego programisty Tonego Churyumoffa i przeprowadzić z nim wywiad, wyciągnąć od niego trochę informacji na temat tego co dzieje się obecnie w projekcie, co dzieje się za kulisami i co będzie się działo w przyszłości Byteballa. I także o tym jak Byteball odróżnia się od innych kryptowalut, co sprawia, że jest wyjątkowy. Może zrozumiecie trochę więcej, dlaczego jestem zafascynowany tą walutą. Ale posłuchajcie sami. Zapraszam do wywiadu, spotkajcie ze mną jedynego w swoim rodzaju Tonego Churyumoffa.

Zacznijmy od wyłonienia zwycięzców konkursu w ostatnim kryptowideo Q&A Byetball+Medalion. Obiecałem tam wylosować trochę Byteball bytes dla ludzi, którzy dodadzą swój adres Byteballa w komentarzu. Przypominam, że w konkursie biorą udział tylko nietrywialne komentarze, które wnoszą coś do dyskusji. W tym roku rozdałem już ponad 40.000 zł w Byteball bytes. Zwycięzca otrzyma dziś 100 milionów Byteball bytes, zostanie byteballowym multimilionerem. Spójrzmy, kto nim będzie? Garbaty Anioł. Gratulacje Garbaty Anioł. Jak widzicie można zostać zwycięzcą kilkukrotnie, więc zapraszam do konkursów. 100 milionów Byteball bytes dla ciebie, przekażę ci wkrótce. Drugi zwycięzca dostanie 10 milionów Byteball bytes. Kamil Cybulski. Gratulacje Kamil 10 milionów Byteball bytes dla ciebie. Następny byteballowy multimilioner. Chciałem też podziękować tutaj Kamilowi, który dodaje transkrypty do moich angielskich filmów. Dziękuję ci Kamil. Następny zwycięzca 10 milionów bajtów. Kto nim będzie? Paweł Ujma. Gratulacje Paweł, bardzo krótki, zwięzły komentarz, ale powiedzmy, że jeszcze się zalicza do nietrywialnych, wyjątkowo dziś jeszcze. Następny zwycięzca 10 milionów bajtów. Evita Kowalski dostaje 10 milionów Byteball bytes, wkrótce ci je przekażę. Gratulacje. Następny zwycięzca 10 milionów Byteball bytes. No niestety ewaabik nie podała adresu Byteballa, więc nie mogę jej nic przekazać. Następny zwycięzca 10 milionów Byteball bytes, kto nim będzie? Paweł Sobczak. Gratulacje Paweł. I potrzebujemy jeszcze jednego zwycięzcę. Rafael Haziak niestety też nie dał swojego adresu. Więc nie mogę mu przekazać wygranej, nie wygrał, nie spełnił warunków konkursu. Następny zwycięzca 10 milionów Byteball bytes, miejmy nadzieję, że tym razem… Tak, Maciej Prochot. Gratulacje Maćku, 10 milionów Byteball bytes przekażę ci wkrótce.

Gratuluję zwycięzcom, wszystkich zapraszam do obejrzenia tego wideo. Zostańcie ze mną do końca, na końcu będzie znów można wygrać prawdziwe pieniądze.

– Witam wszystkich, witaj Tony! Tony to wielki wynalazca i założyciel Byteball. Jestem bardzo dumy z tego, że mogę z nim przeprowadzić wywiad. Tony, powiedz nam czym się zajmujesz i co sprowadziło Cię do świata kryptowalut?

– Witaj Rafael, cieszę się że Cię widzę oraz że mogę uczestniczyć w tym wywiadzie. Na początek, chciałem Ci podziękować za wszystko co robisz dla Byteball. Zasadniczo, działasz niczym ambasador Byteball’a. Masz wielki wkład w nasz rozwój przez sprowadzanie wielu nowych użytkowników,

poprzez swoją świąteczną akcję promocyjną i liczne filmy które tworzysz. Zdobywamy bardzo wielu nowych użytkowników, dzięki Twojemu wysiłkowi. Wracając do Twojego pytania, co sprowadziło mnie do kryptowalut? Zainteresowałem się kryptowalutami, mianowicie bitcoin’em, mniej więcej w 2014 roku. Byłem zainteresowany od strony technicznej. Jako naukowiec, szukałem możliwość, aby zastosować moją wiedzę i moje metody w tworzeniu kryptowalut. Patrząc na Blockchain i jego konstrukcję, moją pierwszą myślą była próba zmniejszenia go do najmniejszych możliwych podstawowych elementów. Blockchain ma dwa elementy: bloki i transakcje. Tym co próbowałem zrobić, było pozbycie się bloków. Tak żeby zostały tylko transakcje. Żeby uprościć ten model tak, aby pozostawić jak najmniej podstawowych elementów w projekcie. Tak doszedłem do DAG-Directed Acyclic Graph, gdzie transakcje łączą się bezpośrednio ze sobą, bez bloków. Nie są pogrupowane w blokach. Transakcje są powiązane ze sobą poprzez uwzględnianie haszu poprzedniej transakcji. Hasze, czyli jednokierunkowa funkcja, tworzą graf ukierunkowany, gdyż nie można ich odwrócić. W tej strukturze, w momencie jak jedna transakcja jest dodana, to wszystkie nowe transakcje zawierają hasz poprzedniej. Sprawia to, że bardzo trudno zmodyfikować poprzednie transakcje. Wtedy dodawana jest kolejna warstwa nowych transakcji. Wtedy te nowe transakcje nawarstwiają się, rosną jak śnieżna kula, dlatego też platforma nazywa się Byteball. Ale wiadomo, Byteball nie składa się ze śniegu tylko z bytes.

– Dobrze, ale wróćmy do anegdotycznej części. Powiedziałeś, że jesteś naukowcem. Jesteś kryptologiem bądź jakim inny rodzajem naukowca? Jaka jest historia Ciebie i kryptowalut? Skąd dowiedziałeś się o bitcoin’ie? Kto wprowadził Cię do tego świata?

– Nie było to powiązane z moimi studiami. Jestem dyplomowanym fizykiem, inżynierem. Po ukończeniu studiów, byłem naukowcem przez parę lat. Później miałem kilka biznesów. Niektóre z nich odniosły sukces, miały exity, a niektóre nie.

– To był biznesy powiązane z internetem? Czy raczej powiązane z technologią?

– Powiązane z technologią. Jeden z nich związany był z komunikacją, z wysyłaniem wiadomości SMS. To było na początku lat 2000, akurat gdy ten rynek zaczął się rozwijać. Inny biznes, który odniósł sukces, związany był z płatnościami. Jest to agregator płatności w Rosji, zwana Platron. Oba biznesy zostały sprzedane. Oba biznesy nadal istnieją. Nadal zarabiają dobre pieniądze.

– Więc miałeś biznesy związane z komunikacją i płatnościami? Można powiedzieć, że jest to optymalne połączenie i kontynuacja tego co robiłeś wcześniej. Można zatem powiedzieć, że Byteball jest swego rodzaju fuzją tych dwóch światów, tak?

– Tak, jest to jakby przedłużenie tego. Mamy płatności, mamy czatboty. Mamy czat, który jest bardzo głęboko powiązany z funkcjami płatniczymi. Pracują wspólnie, tak jakby wspierają się nawzajem.

– Ok, a czy mógłbyś wytłumaczyć coś czego wielu ludzi nie rozumie. Dlaczego jednostka Byteball’a nazywana jest byte? Dlaczego nazwaliście ją bytes?

– Bytes, jest tylko jedną z walut na platformie Byteball. Jest natywną, podstawową walutą. Walutą, która jest używana do płacenia za dodawanie transakcji do DAG. Więc jeszcze raz, DAG jest to ukierunkowany niecykliczny graf, tak? Dla tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą. To jest dość proste. Gdy dodajesz transakcję, zajmuje ona miejsce w globalnym rejestrze. Globalny rejestr musi być przechowywany przez wiele peer’ów, musi być weryfikowany i to generuje koszt. Musisz za to zapłacić. Kwota, którą zapłacisz, jest równa wielkości twojej transakcji. Typowa transakcja to około 500-600 bytes. Więc, za zwykłą transakcję zapłacisz 500-600 bytes.

– Aktualnie, jaka jest wartość w dolarach za to? Jest to poniżej 1 centa. tak?

– Tak, jest to dużo mniej niż 1 cent. Zazwyczaj ludzie używają jednostek pochodnych, takich jak kilobyte, megabyte, gigabyte etc. Tak, i to jest też coś czego ludzie często nie rozumieją. Jednostką na Coinmarketcap, tzn. jak jest denominowana ta kryptowaluta jest Gigabajt, który oznacza Miliard bajtów, prawda? 1000 milionów bajtów, tak?

– Tak.

– Ok, Jaka jest różnica pomiędzy Byteball’em i Bitcoin’em? Zacząłeś o tym wcześniej mówić, a teraz może krótko dla naszych widzów?

– Podobnie jak Bitcoin, Byteball jest systemem płatności, który pozwala nam wysyłać i odbierać pieniądze. Nie jest to wystarczające by być tylko systemem płatniczym, nie wystarczy wysyłać zwykłych nie warunkowych płatności. Nie ma w tym niczego nowego. Wszystko to możemy zrobić za pomocą tradycyjnych pieniędzy fiducjarnych. Większość ludzi nie potrzebuje czegoś, co rozwiązuje te same problemy. Potrzebują czegoś, co rozwiąże ich aktualne, realne problemy. Właśnie dlatego, same płatności to za mało. To co można zrobić z bytes, bądź innymi walutami na platformie Byteball, to tzw. płatności warunkowe. Jeżeli wysyłasz płatność, możesz dać warunek, który spowoduje, że odbiorca otrzyma pieniądze tylko wtedy, gdy zostanie spełniony warunek, który ustaliłeś. Na przykład, jeżeli ktoś oddaje Ci pieniądze w innej walucie. Bądź gdy nastąpi jakieś zdarzenie. Na przykład, konkretne warunki pogodowe bądź jakieś wydarzenie w sporcie.

– Dobrze, czyli generalnie mowa o smart kontraktach oraz dodatkowo funkcji oracle (wyroczni). Macie możliwość dostępu do wyroczni z Byteball’a, tak?

– Tak, w gruncie rzeczy mowa o smart kontraktach. Kontraktach wymuszonych przez platformę, która jest zdecentralizowana, gdzie wiele węzłów weryfikuje warunki umowy. Weryfikuje je automatycznie. Więc, gdy używasz, tego typu kontraktu, nie musisz korzystać z systemu prawnego by go wyegzekwować, tak jak to ma miejsce w tradycyjnych kontraktach. Taki kontrakt, jest automatycznie egzekwowany, więc nie ma możliwości by kontrahent… nie dotrzymał umowy, tak?

– Ok, ale największym wyzwaniem dla Bitcoin’a jest w tym momencie wydajność. W jaki sposób Byteball rozwiązuje problem wydajności Bitcoina’a?

– Tak, bitcoin ma problem skalowalności, co nie jest dokładnie tym samym co wydajność. Istnieje duże zapotrzebowanie na transakcje w Bitcoin. Architektura Bitcoin’a polega na tym, że w blockchain, po każdym bloku, pojawia się kolejny, ale każdy z bloków ma limitowaną wielkość. Dlatego istnieje rywalizacja by dostać się do bloku. Zgodnie z regułami konkurencji, musisz zapłacić więcej niż inni, aby zawrzeć transakcję w danym bloku, a nie ktoś inny. Tak więc powoduje to bardzo wysokie opłaty, które widzimy teraz w Bitcoin. W Byteball, zamiast blockchain, mamy DAG. Ukierunkowany niecykliczny graf. Nie ma tutaj limitu ilości transakcji, które mogą przejść przez system, ponieważ DAG, dzięki swojej architekturze może być dowolnie skalowalny.

– Ok, a powiedzmy przy aktualnej implementacji, jaka jest liczba transakcji na sekundę lub na minutę w Bitcoin, a jaka jest szybkość transakcji w Byteball? Mam na myśli możliwą prędkość z obecną implementacją.

– Więc, są dwie rzeczy, które możemy porównać, protokoły i implementacje. Zacznę od protokołów, ponieważ implementacja zależy od protokołu. Jest to bardziej fundamentalne. W protokołach blockchain, w tym w Bitcoin, jest ograniczona ilość miejsca w każdym bloku. Nawet jeżeli komputery są mocne, a sieć jest szybka, to po prostu nie można przesłać więcej transakcji na sekundę, niż pozwala na to rozmiar bloku. A w Bitcoin to około 7 transakcji na sekundę, może mniej.

– Czyli to jest teoretycznie górny limit, tak? Myślę, że teraz jest 2 transakcje na sekundę, ale powiedzmy, że teoretycznie, ilość transakcji może dojść do 7, tak?

– Tak, ale jest to sztuczny limit, narzucony przez protokół. W DAG nie ma żadnego limitu. Tak więc przepustowość może rosnąć w nieskończoność. Jedynym limitem jest implementacja. Implementacja jest zależna od optymalizacji kodu, który autoryzuje transakcje. Będąc szczerym, w Byteball jeszcze nie jest to doskonałe. Implementacja jest dosyć wolna. Obsługuje tylko około 10 transakcji na sekundę, co jest bardzo słabym wynikiem. Ale teraz nie potrzebujemy takiej przepustowości. Tak więc przy obecnej przepustowości, 10 transakcji na sekundę jest dla nas całkiem w porządku.

– Tak, ponieważ musimy wiedzieć, że teraz nie ma tak dużego ruchu na Byteball, jak na Bitcoin. Więc prawdopodobnie używacie około 1% limitu swoich możliwości, tak?

– Tak, tak. Jest troszkę uciążliwe, jeżeli chcesz zsynchronizować pełny węzeł (full node) w  Byteball, ponieważ zajmuje to kilka dni, nawet mając szybkie dyski. Ale jest to wystarczające by nadążyć za siecią.

– Dobrze, ale zwykły użytkownik nie musi pobierać pełnego węzła, prawda?

– Chodzi mi o to, że ktoś chce tylko otrzymywać i wysyłać płatności, a nie chce programować oraz nie chce podtrzymywać sieci itd. To nie musi, czekać tych 3-4 dni. Wtedy to jest natychmiastowe.

– To znaczy, lekki klient portfela jest bardzo szybki, prawda?

– Tak, lekki klient jest bardzo szybki. Jest on oparty na innym algorytmie weryfikującym transakcje, Poprzez zapytania do innych węzłów o dowód czy dana transakcja istnieje. Jest to dużo szybszy sposób, tak.

– Ok, mamy ukierunkowany niecykliczny graf. Tymczasem istnieją trzy projekty, które znam, które są oparte na DAG. IOTA, RaiBlocks(NANO) oraz Byteball. Jaka jest różnica między Byteball, a pozostałymi projektami? Co uważasz za przewagę Byteball?

– Cóż, są to 3 różne projekty, które zaspokajają różne potrzeby. Zacznę od potrzeb rynkowych. IOTA jest ukierunkowana na gospodarkę maszyna-maszyna.(Internet of things). RAIBLOCKS pozwala tylko na zwykłe, niewarunkowe płatności. Nie ma smart kontraktów, nie ma multisig, tylko zwykłe płatności. Byteball jest pełną platformą, która pozwala na tworzenie kontraktów czy emisję nowych tokenów. Pozwala na pisanie aplikacji chat botów czy innych tego typu rzeczy. Jest platformą do tworzenia aplikacji, a płatności są jedną tylko jedną z funkcji. Czyli taki, pełny ekosystem dla aplikacji finansowych.

– A co z Etherum, które stało się bardzo wartościowe, dzięki funkcjonalności ICO. Czy Byteball ma taką możliwość?

– Aktualnie ma. Można emitować nowe aktywa na platformie Byteball.

– Czy można przyjmować jako płatność inne waluty, czy tylko Byteball?

– Możesz akceptować różne waluty: Bytes, Bitcoin, Ether A w zamian możesz emitować swoje własne tokeny. Możesz przypisać czytelną dla człowieka nazwę do tych tokenów. Niedawno zostało to wprowadzone. Dodatkowo, można zrobić coś czego Ethereum nie potrafi samo z siebie, czyli weryfikowanie swoich użytkowników. Sprawdzanie czy są to prawdziwi ludzie z prawdziwymi nazwiskami, po to żeby sprostać wymaganiom prawnym KYC i AML. Tak więc, nadchodzące ICO-s staną się trudniejsze dla zespołów ICO, team’ów zajmujących się tokenami, ze względu na coraz większe wymagania prawne, narzucane przez KYC i AML.

– To jest duże wyzwanie dla projektów, tak? A Ty oferujesz platformę, która już ma wbudowane funkcje wymagane przez regulacje prawne.

– Dokładnie. Mamy to w podstawowej funkcjonalności. Jeśli robisz ICO i jeżeli chcesz włączyć tę funkcjonalność KYC dla twoich inwestorów, będzie to bardzo łatwe do zrobienia. Wystarczy wcisnąć przycisk, chcę bądź nie chcę włączyć funkcjonalości KYC. Nie chodzi tu tylko o regulacje prawne, które przesuwają rynek w kierunku prawdziwych nazwisk Jest to też wymaganie transparentności. Cóż, myślę, że era dzikiego zachodu na ICO się już skończyła. Rynek będzie bardziej profesjonalny.

– W ICO będą też partycypować inwestorzy instytucjonalni, prawda? Więc to są wymagania nowoczesnego rynku. Pytanie, które często sobie zadaję dotyczy odporności na komputery kwantowe. Czy Byteball jest odporny na komputery kwantowe?

– Nie wydaje mi się by komputery kwantowe były obecnie realnym problemem. Ale mamy w naszym protokole, możliwość wsparcia każdego szyfrowania. Każdy standard szyfrowana, który już istnieje, tudzież może pojawić się w przyszłości. Istnieje kilka standardów odpornych na komputery kwantowe One nie są powszechnie stosowane w przemyśle, ponieważ nie ma jeszcze tak dużego popytu na to. Jeżeli jednak pojawi się taka konieczność, to jesteśmy w stanie zmienić aktualny algorytm szyfrujący, który jest identyczny z tym, który używany jest w bitcoin’ie. Są to krzywe eliptyczne, które możemy przełączyć na algorytm kwanto-odporny, jeżeli będzie taka potrzeba.

– Co jest według Ciebie unikalną cechą Byteball? Chodzi mi o coś, co Byteball ma, a czego inne systemy nie mają. Albo kombinacja jakichś cech, które powodują że Byteball jest czymś wyjątkowo interesującym, tudzież atrakcyjnym dla inwestorów bądź użytkowników.

– Myślę, że jest to możliwość, tworzenia kontraktów. Cała gospodarka to zbiór kontraktów. Wiele firm musi zawierać ze sobą umowy i upewniać się, że są zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami. Teraz, jest to gwarantowane i egzekwowane przez prawo, a jest to kosztowne i dalekie od ideału. Istnieje też bariera wejścia, gdzie w smartkontraktach jej po prostu nie ma. Są stabilniejsze, ponieważ są egzekwowane przez komputery. Z tego samego powodu jest to niezawodne. Myślę, że jest to najbardziej unikatowa właściwość, którą posiada Byteball. Ale też to nieracjonalne, że w krypto jest tak mało projektów, które zwracają uwagę na użyteczność. Zaprojektowaliśmy portfel, który jest naprawdę przyjazny dla użytkownika.

– Dokładnie, dlatego polecam nowym użytkownikom wypróbowanie Byteball, gdyż nie chcę, aby przestraszyli się skomplikowanych i gównianych interfejsów innych kryptowalut. Powinni zacząć z czymś co jest, naprawdę łatwe w użytkowaniu, żeby przekonać się jak przyjazne mogą być kryptowaluty. Jest także coś o czym nie mówiłeś, ale uważam, że smart kontrakty Byteball’a, nadają się do użytku nawet dla przeciętnego człowieka. Nie musisz uczyć się żadnego języka programowania by móc samemu skonfigurować smart kontrakt. Nie możesz zrobić niczego źle, tak jak to jest  w przypadku Solidity, gdzie musiałeś zwracać uwagę na każdy szczegół, by twój kontrakt nie został zhakowany. Jest to swego rodzaju naturalny język, w którym możesz zdefiniować kontrakt. Właściwie jest to bot pytający, co chcesz zrobić i tworzy za Ciebie taki kontrakt.

– Tak, jest to proste dla człowieka. Jest stworzony dla ludzi, tak aby wszyscy, nie tylko programiści, mogli korzystać z systemu płatności i używać go do tworzenia umów. Jest to zaprojektowane z jak najmniejszą barierą wejścia.

Mam nadzieję, że podobał ci się ten wywiad, jeśli tak to łapka w górę, zasubskrybuj pod spodem, naciśnij dzwoneczek, żeby nie przegapić następnej części. Zapraszam do komentarzy co chcielibyście wiedzieć jeszcze o Byteball, jaka jest wasza perspektywa, jak widzicie Byteball w stosunku do innych kryptowalut? Jakie macie pytania, niejasności? O co być może jeszcze powinienem zapytać Tonego? Będę miał z pewnością w przyszłości taką sposobność. Podzielcie się tym wideo z przyjaciółmi zainteresowanymi kryptowalutami albo takimi, którzy powinni zainteresować się kryptowalutami, bo moim zdaniem Byteball jest kryptowalutą od której powinno się zaczynać przygodę z kryptowalutami. Nie zapomnijcie podzielić się swoim adresem Byteballa w komentarzach. Dla tych, którzy nie mają jeszcze portfela Byteballa pod spodem jest link, skorzystajcie z tego linka, żeby ściągnąć portfel Byteballa, zainstalować. I wpiszcie swój adres Byteballa. Wśród komentujących wybiorę jak zwykle kilku komentujących i rozdam Byteballe.  Jak wiecie mówię dużo o krytpowalutach, o moim doświadczeniu w inwestowaniu w kryptowaluty. Inwestuję od roku 2015, zarobiłem na tym bajeczne pieniądze. Jestem matematykiem, studiowałem kryptologię, więc ja wiem o czym mówię. Poza tym mówię też o myśleniu najlepszych przedsiębiorców świata, najbogatszych ludzi na świecie, miliarderów, którzy doszli do tego od zera. Robię z nimi wywiady i będę robił też więcej wywiadów z najlepszymi przedsiębiorcami w świecie krypto. Więc jeśli ten film ci się podobał to z pewnością spodobają ci się moje inne filmy. Tutaj znajdziesz niektóre z moich najlepszych filmów. Zachęcam do oglądania. A na dzisiaj dziękuję i do zobaczenia w drugiej części wywiadu.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s