Wywiad: Tony Churyumoff część 2 – Twórca systemu Byteball – Legendy Krypto

W serii Legendy Świata Krypto rozmawiam z twórcą i głównym developerem kryptowaluty Byteball Tonym Churyumoffem. W drugiej części Tony wyjaśnia dlaczego Byteball jest technicznie i ekonomicznie lepszy od Bitcoina, mówimy o tym co dzieje się w projekcie i o następnych krokach w jego rozwoju. Na końcu wideo można wygrać prawdziwe pieniądze w konkursie.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam Was dzisiaj i zapraszam do drugiej części z genialnym założycielem i głównym deweloperem projektu Byteball z Tony Churyumoffem. W tej części będziemy mówili więcej o pewnych technicznych aspektach systemu Byteballa. A także będziemy mówili o tym co dzieje się obecnie w projekcie i jakie są perspektywy, następne kroki w projekcie Byteballa. Zapraszam do wywiadu.

W ostatnim kryptowideo w pierwszej części wywiadu z Tonym Churyumoffem obiecałem, że dla komentujących, którzy zostawią swój adres Byteball rozdam trochę Byteball. Do tej pory rozdałem w roku 2018 między 40 a 50 tysięcy złotych w Byteballu i dziś też rozdam kilkaset złotych, mianowicie 150 milionów Byteball bytes. Główną nagrodą jest 100 milionów Byteball bytes. Spójrzmy, kto zostanie zwycięzcą. 100 milionów Byteball bytes jest dla Kryspina Ostrysza. Gratulacje Kryspin. 100 milionów Byteball bytes dla ciebie, prześlę ci wkrótce. Przypominam, że do konkursy kwalifikują się oczywiście tylko komentarze z adresem Byteballa i tylko nietrywialne komentarze, nie spamujące komentarze. Komentarze, które coś wnoszą do dyskusji. Druga nagroda 10 milionów Byteball bytes. Kto będzie zwycięzcą? Tomasz Pszczoła. Gratulacje Tomku. 10 milionów Byteball bytes dla ciebie, prześlę ci wkrótce. Następny zwycięzca. 10 milionów Byteball bytes. SP6QKX. Super, gratulacje. Dostaniesz 10 milionów Byteball bytes. Następny zwycięzca. 10 milionów Byteball bytes ponownie. Leon TT. 10 milionów Byteball bytes dla ciebie, gratulacje, dostaniesz wkrótce. Następny zwycięzca. 10 milionów Byteball bytes. Kto to będzie? Krypto jebus. Trochę niecenzuralna nazwa użytkownika, no ale cóż dostajesz 10 milionów Byteball bytes. Następny zwycięzca. 10 milionów Byteball bytes. Kamil Pietras. Gratulacje dla ciebie Kamil. 10 milionów Byteball bytes wyślę ci zaraz. Zwycięzców proszę, jak dostaniecie napiszcie w komentarzu, że dostaliście nagrodę. Wszystkich zapraszam do drugiej części wywiadu. Zostańcie ze mną do końca tego wideo, na końcu będzie znów konkurs i ponownie będzie można wygrać prawdziwe pieniądze.

– A co z wyzwaniami Byteball? Jakie jest teraz największe wyzwanie z jakim mierzy się projekt Byteball?

– Aktualnie, naszym największym problemem jest bycie rozpoznawanym, znanym przez większą ilość ludzi. Niestety pomimo wszystkich naszych wspaniałych funkcjonalności unikatowych propozycji wartości bardzo mało ludzi wie o nich. Dlatego staramy się wykorzystać niewykorzystane fundusze, bo nie wszystkie wykorzystaliśmy tak mądrze, jak to możliwe poprzez wykorzystanie ich do przyciągnięcia użytkowników do naszego systemu. Dlatego, zaprezentowaliśmy wczoraj zaprezentowaliśmy program polecający, który, umożliwia istniejącym użytkownikom zarobienie dodatkowych pieniędzy poprzez zaproszenie innych użytkowników do Byteball. A zapraszanie ludzi jest naprawdę dobrym doświadczeniem, ponieważ, tak jak mówiłem wcześniej Byteball jest bardzo łatwy w użyciu i jest przyjazny użytkownikowi. Mamy też, świetną funkcjonalność, aby m. in. polecać Byteball innym użytkownikom, mam tu na myśli textcoins, które pozwalają na wysyłanie pieniędzy, do kogoś, kto jeszcze nie jest w systemie Byteball. Aby to zrobić, możesz zwyczajnie wysłać sms, albo email i użytkownik, po otwarciu takiego textcoin-a, zostanie poproszony o zainstalowanie portfela Byteball i automatycznie, otrzyma pieniądze na swój portfel. Uważam, że jest to bardzo unikatowa funkcjonalność wśród kryptowalut. Nie widziałem takiego czegoś w żadnej innej kryptowalucie. To jest coś, czego używał paypal w fazie swoich największych wzrostów ta funkcjonalność sprawiła, że Paypal stał się globalnym systemem płatności. Ponieważ pozwała ona na wysyłanie pieniędzy przez email.

– I to jest dokładnie to samo, co robicie z Byteball. Właściwie, to w Byteball, można nie tylko wysyłać pieniądze przez email, ale również przez WeChat albo przez whatsApp, sms, lub inną tekstową wiadomość.

– Tak, tak… teraz mamy do dyspozycji więcej narzędzi komunikacyjnych niż miał do dyspozycji Paypal 20 lat temu. Skonstruowaliśmy to, by to było tak wiralne, jak tylko możliwe tak, aby dla nowych użytkowników obniżyć barierę wejścia (do systemu Byteball) i dać małą zachętę by rozpowszechniać używanie tej platformy kryptowalutowej (Byteball).

– Jak ludzie mogą zakupić Byteball? Jeśli ktoś chce posiadać trochę Byteball bytes, jak może je kupić?

– W kryptowalutach, to jest powszechny problem nie jest łatwo zakupić kryptowalutę. Ten problem w szczególności dotyczy altcoin-ów. Najpierw musisz jakoś zakupić trochę bitcoin-a później musisz zarejestrować się na giełdzie, zazwyczaj wcześniej należy potwierdzić twoją tożsamość (KYC). Następnie, musisz wysłać zakupione bitcoiny na giełdę przy tym zapłacić dużą opłatę transakcyjną. Następnie na giełdzie musisz nauczyć się interfejsu wymiany kryptowalut, który tak naprawdę nie jest zrozumiały dla normalnego człowieka. I wtedy można wymienić bitcoina na tą inną kryptowalutę.

– Tak się składa, że opublikowałem film dla początkujących użytkowników pokazujący jak – krok po kroku – założyć portfel, i jak zmienić bitcoin, etherum, itp. na inne altcoiny. M. in. jak zainstalować wielo-walutowy portfel, zarejestrować się na giełdzie, i na niej handlować. Być może zrobię wideo poświęcone wyłącznie Byteball, ale ten dotyczył generalnie wszystkich altcoin-ów. Ogólnie rzecz biorąc, aby zakupić Byteball, potrzebny jest np. bitcoin, etherum, bitcoin cash…

– Tak, potrzebna jest jakaś główna kryptowaluta, aby kupić Byteball. Jednak uważam, że nie jest to dobra droga. Myślę że powinniśmy być bliżej użytkownika końcowego. A ponieważ mamy obecnie możliwość weryfikowania tożsamości użytkowników, mamy możliwość ich weryfikacji, to możemy zbudować nasze własne bezpośrednie konwersje do walut fiducjarnych (fiat). Taka konwersja, akceptowałaby karty kredytowe i użytkownik, bezpośrednio otrzymywałby Byteball bytes bez konieczności przechodzenia przez giełdy bitcoinów i inne mało przyjazne użytkownikowi doświadczenia.

– Czyli podobnie jak robi to WAVES. Oni mają własną konwersję, prawda?

– Tak, WAVES tak robi, ale nie jestem przekonany czy mają niskie opłaty. Więc to jest jednym z kolejnych celów, aby wbudować konwertery z walut fiducjarnych do Byteball. Nie mówię że nasze własne konwertery, ale od kiedy mamy możliwość identyfikacji tożsamości to jest to środowisko, które jest bardziej interesujące dla konwerterów, które już istnieją ponieważ, dzięki identyfikacji KYC (znaj swojego klienta) ryzyko oszustwa jest znacząco ograniczone. A jak wiesz, oszustwa są główną rzeczą, która odstrasza od używania podczas płatności kart kredytowych.

– Dokładnie. Ale musimy powiedzieć użytkownikom i słuchaczom, że weryfikowacja tożsamości, nie jest obligatoryjna. W Byteball, to jest tylko opcja. Jeżeli ktoś wymaga od ciebie zweryfikowanej tożsamości, możesz to zrobić na jednym koncie, a później możesz przetransferować pieniądze na inne konto, w którym jesteś anonimowy, prawda?

– Tak, tak zawsze masz wybór. Możesz mieć wiele kont, możesz mieć jedno które jest podpięte do twojej tożsamości i drugie konto – lub któreś z kolei – które możesz używać anonimowo.

– Wróćmy do płatności, są jakieś opłaty transakcyjne aktualnie, nie są one znaczące ale prawdopodobnie wzrosną, licząc w dolarach, gdy DAG (ukierunkowany graf niecykliczny), stanie się większy i magazynowanie jego danych stanie się kosztowne. Kto jest odbiorcą tych opłat transakcyjnych?

– Są dwa typy odbiorców pierwszym jest, kiedy spojrzysz na strukturę DAG to znajdziesz tam transakcje, które dołączasz do swoich transakcji nazywane są rodzicami i kiedy ktoś inny doda nową transakcję, po twojej transakcji to stajesz się rodzicem dla niej. Twoja transakcja staje się rodzicem dla tej nowej transakcji, która stanie się dzieckiem Twojej transakcji. Część opłat, idzie do niektórych transakcji-dzieci, które jako pierwsze podążają za twoją transakcją. Istnieje konkurencja, aby być pierwszą transakcją po to, aby zgarnąć kwotę opłaty. To jest skonstruowane po to, aby zachęcić użytkowników do rozrostu DAG w jednym kierunku, zamiast rozrostu DAG na wiele kierunków.

– Rozumiem. Konkurencja by dołączyć nowe transakcje, które ze sobą konkurują próbując zgarnąć tą część opłaty, która poświęcona jest na bonusy. Więc właściwie, ja mam płacone za to że płacę w Byteball, nie zdawałem sobie z tego sprawy, że mam zwracane część pieniędzy z transakcji.

– Tak, jest to rodzaj zwrotu pieniędzy. Być może zapłacisz 500, 600 bytes za swoją transakcję. I dostaniesz zwrot, nie wiem dokładnie ile, ale około 100-200 bytes, jako bonus. 🙂

– To jest coś nowego, coś o czym nie wiedziałem i to jest właściwie pierwsza kryptowaluta, i to chcę tutaj ogłosic publicznie, która płaci ci za płacenie 🙂 Za robienie transakcji. To jest podobna zmiana paradygmatu, jak to co wprowadziło google w wyszukiwarkach. Google zaczęło płacić ludziom za wyszukiwanie. Wcześniej, ty musiałeś płacić za wyszukiwanie a później płacą tobie. Jednak, to nie jest cała prawda, gdyż zazwyczaj za transakcję trzeba płacić więcej niż dostajesz z poprzednich transakcji, ale jeśli wcześniejsza transakcja zajmuje wiele bytes, to prawdopodobnie jesteś w stanie zarobić wykonując transakcję, prawda?

– Tak, jeżeli twoja transakcja ma wiele rodziców to możliwe, że będziesz szczęśliwcem, który zgarnie opłaty za wiele transakcji. Właściwie, może to być całkiem, zyskowne, opłacalne, by publikować transakcje. 🙂 Możesz zarobić więcej pieniędzy niż wydałeś .

– A jaka jest druga część odbiorców opłat? Wiemy, że część opłaty idzie na zachętę, żeby graf (DAG) był wąski a nie rozrastał się jak kula śnieżna.

– Druga część opłat, idzie do świadków. Jest ich mała liczba, mianowicie 12 użytkowników. Są oni zaufani i publikują transakcje w określonej kolejności. Ich transakcje używane są do uporządkowania innych transakcji potrzebujemy takiego uporządkowania, żeby rozwiązać problem podwójnego wydawania. Kiedy zauważane jest podwójne wydawanie musimy zorientować się, która wersja transakcji była pierwsza i trzeba zdecydować jak je uporządkować. W tym pomagają nam świadkowie, dwie wersje podwójnego wydawania są powiązane relacją z głównym łańcuchem (DAG) a główny łańcuch, jest specjalnym łańcuchem w DAG, który jest wybierany i idzie przez transakcje opublikowane przez świadków. Dlatego więc, potrzebujemy świadków, żeby móc przydzielać transakcje, dlatego płacimy świadkom, za to że są online, za regularne publikowanie transakcji. Tak by często publikowali transakcje. Ufamy, że będą to robić tylko sekwencyjnie co jest bardzo istotnym elementem. Dlatego to jest bardzo odpowiedzialna funkcja, aby wybierać odpowiednich świadków. Powinny to być zaufane osoby, zaufane biznesy, które mogą coś stracić w przypadku ich nieprawidłowych działań. Oczywiście, muszą to być prawdziwe osoby, nie mogą to być osoby anonimowe a to co mogą stracić, powinno stanowić coś w prawdziwym świecie niż w wewnętrznej ekonomii sytemu Byteball.

– Czyli to jest inna filozofia niż w bitcoin, gdzie mamy zachęty z wewnątrz sieci. Uzasadnieniem stojącym za filozofią bitcoina jest: nikt nie jest zainteresowany w zniszczeniu sieci, bo każdy ma udziały w sieci. A filozofia Byteball, jest nieco inna: świadkowie nie są zainteresowani zniszczeniem sieci albo niepoprawnym zachowaniem, bo mogą stracić coś w prawdziwym świecie. A co to mogłoby być? Reputacja w ich biznesie? Co tracą?

– Tak, dobrą reputację albo duży biznes, który opiera się na zaufaniu. Jeżeli okaże się, że nie są godni zaufania w Byteball, co jest łatwe do sprawdzenia, jeżeli zrobią coś nieodpowiedniego, to jest to od razu widoczne. Każdy od razu będzie wiedział, że nie zachowali się poprawnie. To jest widoczne. Jeżeli takie coś się stanie, to tracą zaufanie w ich biznesie, w zewnętrznym świecie. A to może być dużo, dużo większe niż ich zaangażowanie w Byteball. Dużo większe niż całkowita kapitalizacja Byteball.

– Dlaczego jest 12 świadków? Czy planujesz, i jaki byłby warunek, aby dodać nowych świadków, żeby było ich więcej? Jak mogliby zostać wybrani lub zmienieni? Czy jest takie zarządzenie dotyczące tego w twojej sieci?

– System działa następująco: w każdej transakcji, każdy użytkownik publikuje, swoją listę świadków, którym ufa. Jest dokładnie 12 świadków, nie mniej nie więcej i ta lista świadków, może być zmieniana z biegiem czasu, z jednym ograniczeniem. W jednym kroku, może być zmieniony tylko jeden świadek. Więc, jeżeli dodasz swoją transakcję do DAG to musisz, respektować rodziców – tych który byli wcześniej na DAG-u i możesz zmienić, tylko jednego świadka odnoszącego się do nich. To gwarantuje, że lista świadków jest prawie identyczna, ale nie całkiem identyczna w danym momencie i powoli ewoluuje z jednej listy świadków do innej, może całkiem innej listy. Ale ewoluuje powoli, krok po kroku.

– Ale jak opublikuję moją listę świadków, czy zawsze muszę mieć 12 świadków? Czy mogę wybrać tylko – powiedzmy – 5 świadków, którym ufam? Jakiś podzbiór dostępnych świadków?

– Musisz wybrać wszystkich świadków a jest ich 12, ponieważ ludzie mogą ich z łatwością sprawdzać oraz ich biznesy. Jeżeli byłoby ich ze 100, to nie byłoby tak łatwo ich wszystkich sprawdzać. Jeżeli byłoby ich zbyt mało system byłby mniej niezawodny, ponieważ taka mała ilość świadków, może być offline albo mogą zacząć działać w niepoprawny sposób. Powinniśmy mieć możliwość poradzenia sobie z takimi sprawami, które są normalnymi awariami. Więc musimy mieć jakiś stopień redundancji. Dlatego 12 świadków, wydaje się wystarczające, aby się chronić przed okazjonalnymi awariami.

– Czyli nie ma potrzeby skalowalności tego? Jeżeli ilość transakcji wzrośnie do – powiedzmy – 1000 albo 10 000 na sekundę czy wtedy, będziecie potrzebować więcej świadków czy zostaniecie przy 12?

–  W tym przypadku, nie będzie potrzebne więcej świadków. 12 świadków będzie działało całkiem w porządku by obsłużyć każdą przepustowość.

– Z odpowiednim ruchem w sieci transakcje powinny być mniej lub bardziej natychmiastowe? Tak?

–  Wiesz nie jesteśmy blokami, które byłyby np. produkowane co 10 minut. Transakcje mogą być realizowane w sekundach, tak?

– Ale obecnie, czasami to zajmuje kilka minut, dlaczego tak się dzieje?

– To jest uzależnione od częstotliwości innych transakcji im więcej innych transakcji mamy w sieci tym szybsze są twoje transakcje. Akumulowane jest wtedy wiele transakcji-dzieci i wnuków na twoich transakcjach po to, aby otrzymać potwierdzenie. Im większy ruch, tym szybsze potwierdzenia.

– Więc znowu mamy, coś kompletnie innego od tego co obserwujemy na Bitcoin, bo w Bitcoinie, im więcej mamy transakcji, tym sieć jest bardziej przeciążona i tym powolniejsze są te transakcje. Można nieraz czekać godzinami, a czasami dniami na potwierdzenie. A tutaj, im więcej transakcji tym szybsza sieć. Zgadza się?

– Tak, tak, tutaj jest na odwrót.

– A co z problemem energetycznym, to jest kolejna kwestia Bitcoin-a. Jak się to odnosi do Byteball? W Byteball, nie ma Proof of Work (POW). Powiedzmy, że Byteball byłby tak duży jak Bitcoin i miałby tak dużo użytkowników i transakcji jak Bitcoin, jaka ilość energii będzie wymagana w porównaniu z Bitcoin?

– W porównaniu z bitcoin, to prawie żadne zużycie energii. Właściwie w trakcie projektowania Byteball, był to jeden z głównych celów. Jeżeli będzie niezbędne ciągłe zwiększanie zasobów koniecznych do opłacenia energii to cała sieć musi za to jakoś zapłacić. Ten koszt realizowany jest przez każdego w sieci. Każdy kto partycypuje w sieci zapłaci za energię, może nie bezpośrednio, ale zapłaci.

– Dokładnie, ktoś musi za to zapłacić.

– Tak, Dla platformy, nie jest dobrym rozwiązaniem, żeby oddawać, wykrwawiać zasoby na zewnątrz firmom które sprzedają energię. To na dłuższą metę mogłoby uniemożliwić utrzymanie wartości sieci.  Dlatego był to jeden z głównych celów, żeby działanie systemu było mało kosztowne a także by bezpieczeństwo sieci nie było zależne od płacenia tak dużo firmom zewnętrznym.

– Czy możesz w kilku słowach wytłumaczyć jak bez Proof of Work, możesz sprawić, że sieć Byteball będzie bezpieczna. Bo według bitcoin Proof of Work, jest jedyną możliwością, aby sieć była bezpieczna. Albo jest to najbardziej pewny sposób, by zabezpieczyć sieć. Jak zapewniasz bezpieczeństwo sieci? Czy jesteś zabezpieczony przed nie odpowiednim działaniem użytkownika? Przed problemem podwójnego wydawania(double spending) itp. ?

– Płacenie za energię, to nie jedyna możliwość zabezpieczenia sieci. Byteball jest zbudowany w oparciu o kompletnie inny algorytm konsensusu. który unika zużywania energii dla bezpieczeństwa. My mamy DAG, który sam w sobie posiada częściową kolejność między transakcjami co pozwala na natychmiastowe rozwiązanie niektórych wątków związanych z podwójnym wydawaniem, gdzie między transakcjami sprzecznymi jest porządek częściowy. Gdy między transakcjami nie ma porządku częściowego to używany jest główny łańcuch z transakcji wykonanych przez świadków. Uporządkowują oni transakcje na głównym łańcuchu. To jest funkcjonalność możliwa jedynie na DAG-u. Kiedy zostaną uporządkowane transakcje na głównym łańcuchu to widać, które transakcje były pierwsze. Rozwiązujemy problem podwójnego wydawania, poprzez akceptowanie tylko pierwszych transakcji. A transakcje niezaakceptowane są unieważnione. One nadal trzymane są na DAG-u, ale nie mają one żadnego wpływu na salda.

– Dla tych, którzy są zainteresowani jak dokładnie to działa to są filmiki, na których omówione to omówione. W opisie tego filmu, wkleję linki do tych filmików, będzie wtedy wiadomo, jak to działa i dlaczego to działa. Niekiedy, jest to trudno opisać słowami.

Jeśli spodobał ci się ten wywiad to z pewnością spodoba ci się trzecia jego część. Zasubskrybuj na dole, naciśnij dzwoneczek, żeby tego nie przegapić. Co myślisz o tematach, które poruszyliśmy, jak jest twoja perspektywa, jeśli chodzi o Byteball? Jakie są twoje doświadczenia z Byteballem? Napisz to w komentarzu tutaj pod wideo. Nie zapomnij dodać swojego adres Byteballa. Oczywiście wśród tych ludzi, którzy dostarczyli swój adres wylosuję trochę Byteballa w następnym filmie na temat krypto. Jeśli nie masz jeszcze portfela Byteballa to tutaj pod filmem znajdziesz link do niego. Wejdź tam, załóż sobie portfel Byteballa, zainstaluj i podaj adres w komentarzu.

Jeśli urodziłeś się w angielskojęzycznym kraju albo mówisz po angielsku na poziomie native i chcesz wesprzeć mnie w tym co robię to proszę pójdź na mój angielski kanał i dostarcz angielskich napisów do moich filmów na angielskim kanale. Tutaj na dole znajdziesz link do obszaru, gdzie możesz właśnie edytować napisy, gdzie możesz dostarczać napisy i tam jest też instrukcja jak to robić.

Na moim kanale mówię dużo o kryptowalutach, mówię o moim doświadczeniu z inwestowaniem w kryptowaluty o moich myślach co do pewnych aspektów rynku kryptowalut, świata kryptowalut. Sam jestem matematykiem, studiowałem kryptologię i jestem na rynku od lata 2015 roku. Zarobiłem na tym bajeczne pieniądze. Poza tym mówię o myśleniu najlepszych przedsiębiorców świata, jak myślą miliarderzy, którzy doszli od zera do miliardów. Publikuję też wywiady z nimi i będę publikował też wywiady z kluczowymi postaciami ze świata krypto.

Także jeśli podobał ci się ten film to z pewnością spodobają ci się moje inne filmy. Zapraszam cię do ich oglądania. Tutaj znajdziesz kilka z moich najlepszych filmów.

Dzięki na dziś. I do zobaczenia wkrótce.

Tu znajdziesz 1szą część wywiadu:

Tutaj o tym jak działa DAG:

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s