Bitcoin & Kryptowaluty – Jak zacząć? (wideo)

Nagrałem na nowo materiał w wysokiej jakości i rozszerzyłem.
Od czego zacząć w kwestii kryptowalut i bitcoina? Gdzie się informować? Gdzie kupować? Gdzie trzymać? Opowiadam o tym i odpowiadam na wasze pytania, które zadaliście mi na żywo.


Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam Was dzisiaj z Dubaju. Dziś porozmawiamy o tym jak zacząć z kryptowalutami, jak zacząć z Bitcoinem. Gdzie się informować, gdzie kupować, gdzie trzymać kryptowaluty.

Witam ponownie. Jak widzicie jestem w Dubaju. Za mną Burdż al-Arab to jest jedyny 7 gwiazdkowy hotel na świecie. Dosyć luksusowy jak widzicie też bardzo oryginalna architektura. Przechodzimy szybko do tematu. Zrobiłem wczoraj live na ten temat, niestety mimo tego, że byłem w 5 gwiazdkowym hotelu i nadawałem z 5 gwiazdkowego hotelu, to pasmo nie było zbyt szerokie i to niestety nie przyszło w odpowiedniej jakości, więc dzisiaj nagrywam to, tak żebyście mieli te informacje. Dobra zaczynamy.

Gdzie się można poinformować?

Będę mówił głównie, zasadniczo o kryptowalutach, o Bitcoinie a nie o dzisiejszych wydarzeniach, aktualnych wydarzeniach tak, żebyście mieli długoterminową wiedzę, mogli z tego długoterminowo korzystać. Moim zdaniem, jeśli chcecie dowiedzieć się jak działa Bitcoin, jak działa blockchain, to najłatwiejszą metodą i najszybszą jest KHAN ACADEMY. To jest seria wideo, one też są w języku polskim, to możecie sobie to ściągnąć, obejrzeć. Bardzo prosto wytłumaczone na przykładach, naprawdę warto obejrzeć. To jest taka, żeby mieć podstawę.

Drugą rzeczą jest, jeśli ktoś ma podłoże matematyczne, może studiował informatykę albo coś technicznego w tym zakresie, to powinien sobie przeczytać White Paper Satoshi Nakamoto z roku 2008, też tutaj podlinkuję. To jest właśnie ten White Paper, który doprowadził do stworzenia Bitcoina – pierwszej kryptowaluty. I to jest White Paper, czyli wypracowanie twórcy Bitcoina. To jest takie drugie źródło.

A trzecie źródło to już bardziej z ogólnej wiedzy wokół Bitcoina, to jest Bitcoin.org. Na Bitcoin.org są najróżniejsze źródła, katalog źródeł o Bitcoinie i o kryptowalutach. Dobra, to jest to. Teraz źródła co do aktualnych wydarzeń, źródła co do pojedynczych, gdzie można się dowiadywać o poszczególnych, pojedynczych kryptowalutach innych niż Bitcoin, to w innym filmiku o tym będziemy mówili. Dzisiaj się skupimy jakby na podstawie, na Bitcoinie.

Druga rzecz, gdzie kupować? Zasadniczo jest parę miejsc, gdzie można kupować waluty. Te co ja polecam to jest pierwsza to są giełdy kryptowalut. Ja, ponieważ obracam się w Niemczech głównie to korzystam z Bitcoin.de. To jest bardzo wygodne, tam można sobie podłączyć swoje konto, nawet nie trzeba wpłacać pieniędzy na giełdę, tylko można kupować sprzedawać Bitcoiny a pieniądze fiat, czyli euro w tym w tym wypadku są po prostu przekazywane automatycznie między kontami. Tego nawet nie trzeba dokonywać przelewów to już robię giełda. Tam jak ktoś wejdzie na Bitcoin.de to zobaczy, jak to działa. W Polsce giełdy, największymi są Bitbay i Bitmarket. Od razu mówię, że ja nie handluję na tych giełdach, bo w tych czasach, kiedy zaczynałem to jedna nawet nie istniała, a druga giełda po prostu miała bardzo małą płynności i to nie miało sensu. Jak będziecie wybierali giełdę, to zwracajcie na to uwagę, jaka jest płynność. Bo czym większa płynność na giełdzie, czyli czym większy wolumen obrotu na tej giełdzie, tym oczywiście ten spread między najniższą i najwyższą ceną jest mniejszy. Czyli ceny są po prostu bliższe tej ceny uśrednionej. Czyli tam jest po prostu najkorzystniej w danym momencie tam się kupuje. Tak jak mówię, to są dwie giełdy BitBay, Bitmarket, tam podam też w linkach. Nie mogę wam tutaj polecić albo was ostrzec przed tymi giełdami, zbyt dużo nie wiem o tych giełdach. Wiem, że to są największe polskie giełdy. Zasadniczo uważajcie na giełdach, oznacza nie trzymajcie pieniędzy na giełdach. Szczególnie właśnie kryptowalut na giełdach nie trzymajcie. Giełdy są po to, żeby handlować, czyli wpłacacie pieniądze, kupujecie kryptowalutę i wyciągacie kryptowalutę na swój wallet, do swojego portfela. Nie trzymajcie długoterminowo kryptowaluty na giełdach, bo giełdy… Są dwa rodzaje giełd. Giełdy, który były już zhakowane i giełdy, które będą zhakowane. To jest po prostu pewnego rodzaju tajemnica poliszynela w branży, tudzież jedna z pewnych rzeczy w branży, że każda giełda będzie prędzej czy później zhakowana. Może nie w całości, ale w części. I nie chcecie z pewnością stracić swoich kryptowalut. Więc nie trzymajcie, zawsze mając pieniądze, mając kryptowaluty na giełdach podajecie się pewnemu ryzyku. I czym dłużej je trzymacie, tym to ryzyko się oczywiście zwiększa. Zdajcie sobie z tego sprawę i nie trzymajcie pieniędzy na giełdach.

To jest jedna rzecz. Druga rzecz, w Polsce są tak zwane bitcoinomaty. Znaczy w wielu miejscach na świecie, ale w Polsce też są bitcoinomaty. To są jakby bankomaty, gdzie można wpłacać i wypłacać bitcoiny tudzież inaczej mówiąc wymieniać bitcoiny w przypadku Polski na złotówki i odwrotnie złotówki na bitcoiny. Wejdźcie sobie między innymi taką firmą, która się tym zajmuje jest Bitcoinomat. Wejdźcie na Bitcoinomat.pl i tam są wylistowane, gdzie takie bitcoinomaty się w Polsce znajdują. I wtedy jakby pieniądze dostajecie do ręki, nie trzeba w tym wypadku konta. Tak? Czyli możecie wrzucić do tego bitcoinomatu banknoty i on to wam przeleje na wasze konto bitcoina albo odwrotnie. Powiecie, że chcecie czterysta złotych powiedzmy, on mówi to przelej tyle bitcoinów na to i na to konto. I ty wtedy przelewasz te bitcoiny na to konto i on ci wypłaca złotówki, ten bitcoinomat. Tak to działa. To jest druga możliwość.

A trzecia możliwość i to jest najbardziej polecana jak dla mnie możliwość, jeśli ktoś dba o swoją sferę osobistą i nie chce spuszczać majtek i oddawać krwi przy tym jak wymienia jedną walutę na drugą to polecam localbitcoins.com. Bo przy tych wcześniejszych serwisach, tam trzeba się zarejestrować i oni sprawdzają tożsamość i czort wie co jeszcze, biorą być może jeśli robicie to na odległość skany dokumentów waszych. A później nie macie kontroli nad tym co z tymi skanami tak się naprawdę stanie. Jak zostaną zhakowani, no to inni będą mieli, hakerzy będą mieli skany waszych dokumentów. No i wiecie, że będą mogli się na przykład na innej giełdzie zarejestrować na wasze imię, z wasza tożsamością, coś tam działać.

No, ale wracając do localbitcoins, wejdźcie sobie localbitcoins.com i tam macie listę, możecie wpisać, gdzie mieszkacie, tudzież gdzie jesteście i macie listę punktów, gdzie możecie z ręki do ręki wymieniać Bitocina na daną walutę tego kraju, gdzie to się dzieje. W Polsce też jest parę punktów, także możecie tam wejść i wpisać. I to jest jak kiedyś cinkciarze działali, to jest taki spis cinkciarzy. To jest z ręki do ręki. Przelewasz cinkciarzowi na jego wallet bitcoiny, on ci daje gotówkę. Albo odwrotnie, ty mu dajesz gotówkę a on przelewa bitcoiny na twoje konto. No i tak to działa. Czyli to jest jakby, ja bym powiedział najpewniejszy sposób i najprostszy, żeby kupować bitcoiny. Najbezpieczniejszy pod względem ochrony waszych danych osobistych.

Dobra to jest to, gdzie kupować. A co do innych walut, gdzie kupować inne waluty, to jest inny temat, zrobimy w innym wideo. Tak? Teraz mówimy głównie o Bitcoinie. W ten sposób, zwykle giełdy mają tam parę, takie gdzie używacie fiat money tudzież używacie pieniędzy rządowych. To one zwykle mają, możecie te pieniądze rządowe wymienić na parę innych kryptowalut. Być może na Ethereum, być może na Bitcoin Cash, może też tam na inne, ale głównie właśnie każda giełda ma Bitcoina i może parę innych walut. Ale zanim zaczniecie kupować najpierw naprawdę się poinformujcie, zanim zaczniecie ładować pieniądze w coś czego nie rozumiecie. Tak? Bo zauważyłem w komentarzach, zauważyłem z maili, że wiele ludzie po prostu w ogóle nie wie z czym to się je, a ma opinie, powtarza po prostu opinie, które są wtłaczane przez media czy przez jakiś influencerach. Influencerów, którzy po prostu, no opinie, których ci ludzie nie mogą zweryfikować, bo po prostu nie wiedzą o co chodzi. Tak? I wyrażają opinie, jakieś sądy, tworzą sobie obraz tego w ogóle nie mając żadnego doświadczenia z kryptowalutami, nie rozumiejąc tej technologii. I oni oczywiście są wtedy o wiele bardziej podatni na wszelkiego rodzaju manipulacje i wszelkiego rodzaju albo panikę albo wręcz przeciwnie, jakąś nagonkę na tą czy inną kryptowalutę. Tudzież na przykład takie coś jak DasCoin tu się często powtarza w komentarzach. Od razu mówię nie piszcie tego, bo nie będę na to pozytywnie reagował, mogę wręcz przeciwnie bardzo agresywnie reagować. Bo nie uważam tego za rozsądny projekt, mówiąc delikatnie.

Dobra trzecia część, to jest, gdzie trzymać kryptowaluty?

Zasadniczo kryptowaluty trzyma się w tak zwanych walletach, czyli w portfelach. Co to jest portfel? Portfel to jest trochę coś innego niż taki portfel kieszonkowy. Portfel w kryptowalutach reprezentuje wasz prywatny klucz. To jest ten tajny klucz, który służy do dostępu do waszych pieniędzy. To jest tak jakby hasło do konta. W kryptowalutach macie klucz publiczny i klucz prywatny. Klucz publiczny w uproszczeniu to jest jakby numer waszego konta. A klucz prywatny to jest w dużym uproszczeniu też hasło do waszego konta. Klucz publiczny możecie dawać ludziom, jeśli chcecie otrzymywać od nich płatności. Tudzież można go nawet publikować, z tym, że tu trzeba też uważać, bo na przykład w Bitcoinie jest tak, że jeśli ktoś zna wasz klucz publiczny to może sprawdzić zwartość waszego konta i on wie, ile macie pieniędzy na tym koncie. To nie jest anonimowe. Znaczy pokazując swój publiczny klucz w pewnym sensie, też się obnażacie. Tak? To jest jedna rzecz. A klucz prywatny w żadnym wypadku nie powinniście nikomu pokazywać i to też jest klucz, który musicie, bardzo mocno chronić przed hakerami. Bo z kluczem prywatnym, ktoś kto wejdzie w posiadanie, klucz prywatny oznacza możliwość dostępu i przelewania i dysponowania tymi pieniędzmi. Praktycznie kto posiada klucz prywatny, ten posiada pieniądze. Jeśli ktoś wejdzie w posiadanie waszego klucza prywatnego to on ma dostęp do waszych pieniędzy i może sobie przelać to na swoje konto, może z tym wszystko zrobić. Wydać je, sprzedać i tak dalej i tak dalej. I teraz portfel, portfele kryptowalut służą właśnie do przechowywania waszych kluczy prywatnych. Od razu może teraz powiem czego nie polecam. Portfele webowe. To jest jakby serwis na Internecie, który mówi, my wam trzymamy wasze Bitcoiny. To znaczy oni są w posiadaniu prywatnych kluczy, a wy macie dostęp poprzez browser do tego. Co to oznacza? To oznacza, że praktycznie nie posiadacie tych kluczy, tylko oni posiadają. Nie posiadacie waszych Bitcoinów, tylko oni posiadają. A wy liczycie na to, że ten serwis będzie działał, nie zostanie zhakowany i że ludzie nie uciekną z waszymi pieniędzmi. Więc nie polecam takich webowych portfeli. To jest podobnie jak trzymanie pieniędzy w banku albo na giełdach. Po prostu to nie jest bezpieczne. I do tego należy nie tylko, to jest jedna rzecz, że musicie tym ludziom ufać, a druga rzecz to jest to, że musicie ufać, że oni są tak zabezpieczeni, że nie zostaną zhakowani. A to jest raczej no mało realne.

Więc jakie są rozwiązania? Najprostszym czy najbardziej jakby, najprostszym rozwiązaniem, najszybciej do zaimplementowania bez większej wiedzy jest tak zwany portfel mobilny albo desktopowy. To są portfele, które instalujecie albo na waszych komórkach, smartfonach albo na waszych desktopach, laptopach na komputerach po prostu. To są portfele, które są dla różnych systemów. Są różne portfele. I tutaj polecam wejdźcie sobie na bitcoin.org i tam są wylistowane, nie wszystkie, ale część tych takich sprawdzonych, popularnych portfeli, gdzie wiadomo, że one są dosyć bezpieczne. Dla każdego systemu. Więc tam sobie wybieracie, na przykład jak macie iPhona, no to wybieracie sobie, patrzycie jakie portfele są pod iPhonem. Jak macie Android, to też tam możecie sprawdzić.

Teraz jakie ja polecam z tych mobilnych? No w zależności od tego, czy operujecie tylko Bitcoinem, czy chcecie też więcej walut. Oczywiście zawsze jest tak, że każda waluta ma swój konkretny portfel i ten portfel jest jakby najlepszy, bo on jest wyspecjalizowany dla tej waluty. I te wszystkie features tej waluty ten portfel zwykle wspiera. Czy tam większość features. Później są też takie portfele, które jakby implementują parę walut, mogą zawiadywać paroma walutami. One są wygodne, oczywiście jeśli się między tymi walutami, jeśli się ma parę walut i trzyma w tych walutach i między tymi walutami można wymieniać też. One są dosyć wygodne, ale oczywiście nie są tak wyspecjalizowane, dla tych poszczególnych walut, dłużej trwają no i być może też są mniej bezpieczne wtedy. Więc z takich wyspecjalizowanych na przykład jest, jeśli macie Androida jest Mycelium dobre. Z takich wielowalutowych możecie sobie sprawdzić Coinomi, Jaxx. Coinomim jest o tyle dobry, że oni próbują jak nowa waluta jakaś wchodzi albo nowy fork, to oni ją bardzo, mają taką ambicję, żeby jak najszybciej ją zintegrować. I wtedy możecie szybko reagować przy forkach Bitcoina, być może innych kryptowalut, bo też już są forki tudzież mają być forki Neo, Ethereum i tak dalej i tak dalej. Więc to jest to. Teraz Bitcoin, te portfele mobilne oczywiście no nie są zbyt bezpiecznie, bo z pewnością niejeden z was już miał jakieś trojany, wirusy na komputerze. Być może też na smartfonie. Więc możecie sobie zdać sprawę, że haker, no ma dość duże, hakerzy mają dość dużą motywację, żeby hakować portfele mobilne czy desktopowe ktyptowalut, no bo jest czysty pieniądz. Tak? Zhakowanie takiego oznacza to po prostu już pieniądze. I wtedy można być może nawet ściągnąć pieniądze od tysięcy czy dziesiątek tysięcy ludzi na raz. Więc takie na szczęście do tej pory nie zdarzały się haki, ale z pewnością się zdarzą. I bardzo dużo ludzi straci bardzo dużo pieniędzy trzymając swoje, dorobek życia może albo duże pieniądze w portfelach mobilnych. Więc portfele mobilne są wygodne i jeśli często tradeujecie, jeśli na przykład płacicie też tymi kryptowalutami, to jest wygodna sprawa. Natomiast nie trzymałbym tam oszczędności. Oszczędności trzyma się najlepiej na tak zwanym Paper Wallet, czyli portfelu papierowym. Jak to zrobić to może opowiem w innym filmiku. To jest najbezpieczniejsza forma trzymania. Najlepiej oczywiście zabezpieczona, zabezpieczyć to hasłem w paru kopiach i tak dalej i tak dalej. Tam jest parę rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę. Z góry mówię, że najpierw się bardzo dobrze poinformujcie, jak zrobić portfel papierowy, jak stworzyć portfel papierowy, żeby zanim to zrobicie. Bo przy tym można bardzo dużo źle zrobić i on wtedy nie jest bezpieczny i on wtedy jest bardzo niebezpiecznie wręcz. Więc poinformujcie się o tym dobrze, zanim się za to zabierzecie. Ja być może nagram jakiś filmik na ten temat.

Teraz wszystkie te portfele o których do tej pory mówiłem to są darmowe portfele. To nic nie kosztuje, żeby założyć taki portfel, żeby trzymać tam kryptowaluty, żeby zainstalować portfel mobilny czy desktopowy. One są zwykle darmowe, w 99% one są darmowe. Natomiast takim najlepszym kompromisem między bezpieczeństwem, elastycznością czy mobilnością są tak zwane portfel hardwareowe. To jest na przykład Ledger Nano S albo Trezor są takimi bardzo popularnymi portfelami hardwareowymi. I też są inne portfele, które są teraz tworzone. Na czym to polega? To polega na tym, że macie takie na przykład coś takiego jak USB Stick, urządzonko takie, które ma podłączenie do USB. I na tym urządzonku jest właśnie generowany ten klucz prywatny i on nigdy tego urządzenia nie opuszcza. To jest bardzo bezpieczny oczywiście jeśli ufacie kreatorowi tego urządzenia, jeśli ufacie twórcom tego urządzenia. Ten software z tego co wiem to jest Open Source, który jest na tym, więc można to sprawdzić. Natomiast to jest takie właśnie, aha no i oczywiście to można podłączyć do komputera i z komputera albo nawet też na przykład do Mycelium można to podłączyć i wtedy można z takiego walletu przelewać pieniądze. Teraz powtórzę jeszcze raz nie trzymać pieniędzy na giełdach ani na portfelach webowych. To jest gorsze czy to jest porównywalne z trzymaniem pieniędzy w banku. To jest po prostu bardzo niebezpieczne. Jeszcze w banku macie jakieś tam zabezpieczenia może prawne i tak dalej. Tu nie macie żadnych zabezpieczeń, jeśli to zostanie zhakowane wasze pieniądze zostaną stracone, wykradzione, to nie dojdziecie do tego. Szczególnie jeśli to jest gdzieś na drugim końcu świata, nie macie tam żadnych możliwości ingerencji.

Może jeszcze powiem o tym 2 ostrzeżenia jak się nie informować. Pierwsze to jest nie wierzcie, nie kierujcie się opiniami z mainstreamowych mediów. Dlaczego? No bo to są ludzie, reporterzy, którzy nie mają pojęcia o kryptowalutach. Oni powtarzają zasłyszane opinie, robią nagonkę albo popadają szybko w panikę. To są wysoce manipulatywne i wysoce emocjonujące doniesienie, które rzadko kiedy mają przełożenie na rzeczywistość. I to są ludzie, którzy nie mają po prostu pojęcia o kryptowalutach. Ja zawsze mówię, jeśli oni, jeśli reporterzy w mediach mieliby pojęcia o kryptowalutach, to oni by byli bogaci a ja bym pracował w mediach. Tak? To jest jedna rzecz.

Druga rzecz, to samo nie kierujcie się opiniami, nie słuchajcie się samozwańczych ekspertów, którzy dowiedzieli się o kryptowalutach parę miesięcy temu i chcą wam tłumaczyć, co to są kryptowaluty, jak działają kryptowaluty i z czym to się je i w co należy inwestować albo coś takiego. To są ludzie, którzy nie mają żadnego doświadczenia w tym i nigdy nie zarobili żadnych pieniędzy w tym. Kierujcie się ludźmi, którzy są w tym od lat i którzy mają track record, którzy mają doświadczenie i sukcesy związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Którzy zarobili na tym konkretne pieniądze. Tu nie będę siebie dawał za przykład, chociaż ci, którzy mnie znają wiedzą, ile w tym jestem i ile pieniędzy na tym zarobiłem. Natomiast chcę dać wam za przykład na przykład Tima Drapera. Możecie obejrzeć sobie wywiad z nim, który zrobiłem. Tim Draper w roku 2015, na początku roku 2015 kupił 30.000 bitcoinów. On kupił te bitcoiny w aukcji zorganizowanej przez FBI i te bitcoiny, to są te bitcoiny, które zostały zarekwirowane SilkRoad jak FBI zwinęło SilkRoad. No i wtedy bitcoiny kosztowały 400 dolarów, on nigdy, Tim nigdy nie zdradził, ile on zapłacił za te Bitcoiny. No, ale przypuszczam, że było to w pobliżu ceny rynkowej. Natomiast obecnie Bitcoin kosztuje dzisiaj sprawdzałem 7700 dolarów, więc każdy z was może sobie policzyć, że na jednej tej transakcji Tim Draper z dzisiejszego punktu widzenia zarobił ponad 200 milionów dolarów. To są ludzie, od których można się coś dowiedzieć, to są ludzie którzy odkryli wcześniej Bitcoina. Ja co jest dosyć zabawne, kupiłem większość moich bitcoinów trochę po Timie Draperze, ale za połowę ceny, za którą kupił Tim Draper. Więc ja jakbym uchwyciłem ten idealny dołek w roku 2015 i zmaksymalizowałem to co można było przez ostatnie powiedzmy 3 lata zarobić na Bitcoinie. Tak? Tak, przez ostatnie 3 lata. I no to są te ostrzeżenia.

Teraz odpowiem na parę z waszych pytań, które zadaliście mi podczas live. Na które tam już odpowiedziałem, ale tutaj wam jeszcze raz odpowiem, żebyście to mieli na czysto, bo tam trochę przerywało. Pierwsza rzecz to jest: czy można handlować trzymając kryptowaluty w zimnym portfelu? Zimny portfel to są właśnie te portfele powiedzmy hardwareowe i Paper Wallet to się mówi na nie zimne portfele. Czy można? No nie można. Zasadniczo trzeba Bitcoina czy trzeba jakąś tam kryptowalutę przelać na giełdę, żeby można nią handlować. I trzeba przelać, zamienić na inną kryptowalutę albo zamienię na złotówki czy na walutę rządową. I wtedy to wyprowadzić z giełdy. Albo kupić za złotówki mieć Bitcoina na jakiejś giełdzie i wtedy od razu przelać to na swój portfel. Jeszcze raz mówię nie trzymać pieniędzy na giełdzie. Jest coś takiego jak giełdy zdecentralizowane, gdzie można handlować trzymając jednocześnie, nie wpłacając tych pieniędzy na giełdę. Z tego co wiem to obecnie takiego giełdy istnieją tylko dla Ethereum. Przy Bitcoinie jeszcze nie ma takich giełd, może powstaną. To tylko niektórych kryptowalut takie giełdy dotyczą i to jest jakby trochę bezpieczniejsze rozwiązanie. To jest ta rzecz. EtherDelta jest taką giełda na przykład dla Etherum.

Tutaj mam pytanie przeczytam: czy inne waluty przejmą pałeczkę, jeśli bańka Bitcoina by pękła. Więc tak tutaj od razu wam powiem, mimo że ja mówię dużo o Bitcoinie, bo to jest podstawa kryptowalut, od tego się zaczyna. To ja nie jestem przekonany, że Bitcoin będzie tą kryptowalutą, która długoterminowo stanie się światową walutą i tak dalej i tak dalej. Nie. Jest dużo kryptowalut i Bitcoin, nie wygląda obecnie na to, żeby na przykład Bitcoin długoterminowo przebił się jako globalny środek płatności. Jako środek do przetrzymywania wartości tak. Natomiast jeśli chodzi o system płatnościowy, to obecnie już są technicznie dużo lepsze systemy, które to umożliwiają. Tańsze, bardziej efektywne, bardziej przepustowe i tak dalej. I zobaczymy jak to się rozstrzygnie. Tak? Ale jedna rzecz jest to czy coś się przebije jako światowy środek płatności o druga rzecz, jest to jaką wartość coś osiągnie, jaką cenę coś osiągnie. To są dwie rzeczy, które trzeba rozróżniać. Na te tematy, jak decydować w co zainwestować będę mówił innym razem.

Inny temat czy najlepiej Paper do trzymania Bitcoinów? Tak, najlepszy, najbardziej bezpieczny jest Paper Wallet. Jeśli tam chcę cię trzymać swoje oszczędności. Jeśli chodzi o dziesiątki, setki, miliony złotych nie trzymajcie tego na urządzeniach mobilnych, nie trzymajcie tego na giełdach. To jest po prostu za duże ryzyko, żeby się temu poddawać.

Aha, jeszcze czego wcześniej nie powiedziałem Hardware Wallet, to są te hardwareowe wallety one oczywiście kosztują. To kosztuje około 100 dolarów, plus minus ceny się wahają oczywiście w zależności od produkcji, podaży, popytu. Ale to jest mniej więcej to co trzeba zainwestować. Więc to ma sensu no to powiedz, jeśli macie dziesiątki tysięcy złotych, setki, miliony to żeby używać Hardware Wallet. Natomiast Paper Wallet nic nie kosztuje, jest darmowy, najbezpieczniejszy. Tylko jest niewygodny, jest niewygodny w użyciu. Więc jeśli chcę trzymać po prostu długoterminowo pieniądze, nie poruszać ich i tak dalej, to najlepszy jest Paper Wallet.

Co będzie jak wejdzie bardziej wydajny system blockchain i Bitcoin stanie się mniej popularny. No, no to to jest, na to już częściowo odpowiedziałem, takie systemy bardziej wydajne są, już istnieją. Natomiast to, popularność tudzież czy jakaś waluta się przyjmie czy się nie przyjmie, no to jest dużo właśnie, jest dużo czynników. Podstawy techniczne to jest jeden czynnik. Drugi czynnik jest na przykład adaptacja tego. Tak? Czy merchanci czy handlarze to akceptują, czy inni ludzie to, czy na przykład w systemach softwareowych, API i tak dalej i tak dalej. Czy to jest zintegrowane. Oczywiście później jest marketing teamu tego, jaka jest struktura zarządzania. Jest mnóstwo jakby czynników, ja na ten temat będę mówił innym razem.

Jak myślisz kiedy to nastąpi? No w kryptowalutach zasadniczo wszystko dzieje się w tak zwanych psich latach. Czyli jeden rok w kryptowalutach to jest tak jak 7 lat, 7-10 lat w normalnym życiu. Bardzo szybko, bardzo dużo się dzieje. Jak pomyślę, na przykład w czerwcu albo powiedz maj, pół roku temu, to byliśmy w ogóle przed jeszcze manią ICO. Świat kryptowalut wyglądał całkowicie inaczej niż wygląda dzisiaj. To się wydaje wieczność, te pół roku to jest wieczność w krytptowalutach.

Czy trzymam krypto długoterminowo, ktoś się pyta? Tak, ja inwestuję długoterminowo. A o strategiach inwestowania będziemy mówili innym razem.

Jaki jest minimalny kapitał, żeby wejść w Bitcoina? Zasadniczo, żeby wejść w kryptowaluty nie ma czegoś takiego jak minimalny kapitał. Można wejść już nawet z kapitałem zero, zero. Bo są konkursy, są kryptowaluty, gdzie można już za darmo na początku dostać albo wejść w jakiś na przykład wykopać też małym nakładem, ponieważ to jest nowa kryptowaluta, nikt tego nie kopie. Można naprawdę z kapitałem zero wejść w kryptowaluty. Niekoniecznie polecam to. Jeśli chcecie kupować kryptowaluty, to jest to co się robi, to też można już z parudziesięcioma złotymi, z paręset złotych wejść w kryptowaluty. Akurat Bitcoin jest dosyć specyficzny, bo w zależności od tego jaki jest mempool, czyli kolejka, jakie jest jakby zapotrzebowanie na przeprowadzenie transakcji w sieci bitcoina to może nawet kosztować do 50 zł taka jedna transakcja. Oczywiście nie zawsze tyle kosztuje, może poniżej 10 zł zwykle. No, ale może nawet do 50 zł kosztować. Więc oczywiście nie ma sensu wchodzić w to z sumami poniżej 100 zł. Tak? Czy poniżej 50 zł, bo po prostu koszty transakcji już zeżrą całą waszą inwestycję. Tak? Więc to trzeba patrzyć relatywnie. Aha, bo w kryptowalutach zwykle jest tak, że koszt transakcji nie jest procentem kwoty transakcji, tylko jest jakby stałym kosztem. I czym większa kwota transakcji oczywiście tym ten udział kosztów tej transakcji jest o wiele niższy. I zwykle to są ułamki procenta. Jest o wiele taniej zwykle, akurat Bitcoin jest tutaj wyjątkiem, ale zwykle te transakcje są o wiele tańsze niż w systemach bankowych. Wiec można wejść w to małym kapitałem. I teraz są waluty, gdzie to jest też polecam zacząć się bawić jakimiś walutami, gdzie te koszty transakcji są albo zerowe, albo bliskich zeru. Żeby zobaczyć jak to wszystko działa i o co w tym biega.

Jakie waluty polecasz? Nie będę polecał wam żadnych konkretnych walut, tylko będę mówił, jak decydować o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze kryptowaluty, w którą chcecie zainwestować. Zasadniczo ja nie udzielam tutaj porad inwestycyjnych. Jeszcze raz to podkreślam, nie udzielam porad inwestycyjnych. W inwestowaniu, szczególnie w inwestowaniu, zasadnicze w życiu, ale szczególnie w inwestowaniu, każdy myśli za siebie. I zbierajcie informacje z różnych źródeł, od ludzi być może takich jak ja, ale decydujcie sami. Nie idźcie za stadem. Jeśli idziecie za stadem to zajdziecie tam, gdzie idzie stado. Czyli nigdzie. Czyli szczególnie bądźcie bardzo wyczuleni, bardzo uważni na informacje mediów mainstreamowych, bo to są właśnie informacje stadne. Tak? W inwestowaniu nie stado zwycięża, tylko zwyciężają ci, którzy myślą pod prąd, którzy myślą inaczej niż stado. I inwestują wtedy… znaczy jest bardzo prosta reguła w inwestowaniu: kupować na dołku i sprzedawać na górce. Tylko jest mała kwestia w tym, że nikt nigdy nie wie, kiedy jest dołek, a kiedy jest górka. Tak? Tego nie można stwierdzić. To dopiero widać później. I później wszyscy są mądrzy i wyjaśniają co było. Do wyjaśniania przyszłość każdy jest mądry, trudniej o wiele jest przewidzieć przyszłość. I tego zasadniczo nikt nie potrafi, ja też nie jestem wróżką. I teraz jeśli słuchacie tego co mówię, to też powtarzam i zawsze będę powtarzał, ja też nie jestem neutralny, ja jestem stronniczy. Ci ludzie, którzy zainwestowali w kryptowaluty oni mają inne podejście do kryptowalut, niż ci ludzie, którzy inwestowali w złoto albo którzy zainwestowali w nieruchomości. Każdy będzie oczywiście, po niemiecku się mówi śpiewał swoją pieśń, czyli każdy będzie zachwalał to co on zainwestował. Wy wyciągajcie informacje i podejmijcie sami decyzję. To, że ja zarobiłem na Bitcoinach patrząc z dzisiejszej perspektywy teraz 3.000 procent. Tak? Kwoty mojej inwestycji, to nie oznacza, że teraz jeśli ktoś zrobi to samo, to też zarobi 3.000 procent. Past performance is not a guarantee for the future performance, czyli wyniki przeszłości nie są gwarancją wyników w przyszłości. Szczególnie jeśli chodzi o rynki finansowe.

Dobra, ostatnie pytanie. Od czego zacząć inwestowanie? Więc zasadniczo zacznijcie od tego, żeby się poinformować i zebrać doświadczenie. Najlepiej zebrać doświadczenie, zacząć po prostu używać jakiegoś systemu kryptowalutowego, żeby zobaczyć o co chodzi, jak to działa, co jest na rzeczy, że tak powiem. Bo wtedy jak będziecie wiedzieli, jak to działa, będziecie czytali jakieś informacje to będziecie mogli filtrować to. Czy ten ktoś kto pisze ma w ogóle o tym pojęcie. I też wasza jakby wyobraźnia będzie zapładniana, inspirowana tymi informacjami. Będziecie mogli to bardziej złożyć do kupy. I tutaj polecam na przykład Byteball, Byteball się pisze, Byteball przez dwa l. Ja tam dam linki pod spodem. Ściągnijcie sobie portfel Byteballa, to nic nie kosztuje. Jest portfel na Androida, na Windows chyba, nie wiem z iPhonem. Zainstalujcie sobie. Ja będę w najbliższych liveach i być może też wideo będę rozdawał Byteballe. Także w komentarzach tutaj piszcie swój portfel Byteballa. To dla tych ludzi będę tam wylosowywał, czy będę wybierał parę, będą tam po parę byteów rozdawał. I możecie się wtedy bawić, przelewać to. Byteball ma bardzo niskie opłaty. To nie jest też polecenie Byteballa, chociaż to jest jedna z walut, w które zainwestowałem. Może w następnych filmikach powiem, dlaczego. Opowiem, dlaczego zainwestowałem. Natomiast tutaj chodzi o to, żeby zabrać trochę doświadczenia, pobawić się, zobaczysz o co w tym biega. Także zainstalujcie sobie portfel Byteballa i w komentarzach, przy komentarzach piszcie swój adres publiczny, publiczny Byteballa. To będę tam niektórym przelewał jakieś pojedyncze byte.

Dobrze to zadawajcie tutaj pod spodem pytania w komentarzach, co do Bitcoina, co do kryptowalut. Jeśli macie portfel Byteballa,to podajcie adres portfela. Będę na te pytania odpowiadał w najbliższych filmikach, być może w liveach. I za każdym razem będę rozdawał po parę byteballi dla niektórych portfeli, tutaj właśnie w komentarzach. Dzięki na razie, jeśli uważacie, że to jest to wartościowy ten materiał, to przekażcie, udostępnijcie to wideo, ten kanał swoim znajomym, bliskim wam ludziom. Korzystajcie tutaj z linków pod spodem do udostępniania. Podziękują wam za to, bo to jest naprawdę bardzo cenna wiedza. Tak jak mówię, przekazuje wiedzę miliarderów, najlepszych przedsiębiorców na świecie. Wiedzę z pierwszej ręki, do tego mówię o swoich doświadczeniach z kryptowalutami, z Bitcoinem. Także zasubskrybujcie, żeby tego nie przegapiać. Jeśli zasubskrybowaliście naciśnijcie też dzwoneczek, żeby być informowani na bieżąco o tym, nie przegapić wydarzeń na żywo i nowych filmików.

No, to było tyle. Jak to wam się podobało łapka w górę, jak nie oczywiście to w dół.

Dzięki. Do zobaczenia z Dubaju. Cześć.

Przypominam o konkursie na JEDNEGO BITCOINA:
Wśród najaktywniejszych członków naszej społeczności podzielę 1BTC jeśli 1.2.2019 będę miał więcej subskrybentów niż cena Bitcoina w PLN.
Jeśli jeszcze się nie zaangażowałeś, to zapisz się do grupy indywidualiści i napisz co umiesz i jak konkretnie chcesz pomóc:
http://fb.com/groups/indywidualisci

Jeśli urodziłeś się w kraju anglojęzycznym albo mówisz na poziomie native, wesprzyj proszę naszą społeczność i zrób angielskie albo polskie napisy na moim angielskim kanale:
http://www.youtube.com/timedtext_cs_panel?tab=2&c=UCj7QUwawwMEDUbC4eaiEAZw
Tutaj instrukcja jak to się robi:
https://support.google.com/youtube/answer/6054623?hl=en&ref_topic=7295414

Tu możesz ściągnąć portfel Byteball:
http://byteball.org

Tu możesz handlować kryptowalutami:
Kucoin – najszybciej rosnąca giełda z 300 rynkami:
https://www.kucoin.com/#/?r=7e6b5R
Binance – obecnie największa giełda krypto:
https://launchpad.binance.com/register.html?ref=16970833
https://hitbtc.com/?ref_id=5a5084d6d64fb (ref-link)
https://localbitcoins.com/?ch=mn22 (ref-link)

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Jeden komentarz na temat “Bitcoin & Kryptowaluty – Jak zacząć? (wideo)”

 1. Rafale,
  Dziekuje bardzo za video. Przepraszam za banalne pytanie dla poczatkujacych.
  1. Chce zalozyc paper wallet.
  Znlalazlam bitaddress.org. Myslisz, ze ten jest bezpieczny czy polecasz inny?

  2. moglbys prosze powiedziec nam swoje przemyslenia na temat :
  inwestycje dlugoterminowe versus krotkoterminowe?
  z Twojego filmiku:
  ”Czy trzymam krypto długoterminowo, ktoś się pyta? Tak, ja inwestuję długoterminowo. A o strategiach inwestowania będziemy mówili innym razem.”

  Dziekuje. Milgo dnia,
  Arletta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s