Inwestycja, Spekulacja czy Hazard?

default1Opowiadam z Amsterdamu o różnicy między spekulowaniem, inwestowaniem i hazardem? Jak to odnosi się do kryptowalut? Na końcu wideo jest konkurs.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam dzisiaj z Amsterdamu. Za mną widzicie Beurs Van Berlage. To jest budynek z początku XX wieku, gdzie była giełda amsterdamska. Ale w tym samy miejscu powstała pierwsza giełda papierów wartościowych na świecie. Amsterdam jest właśnie miejscem spekulacji. Tutaj powstała pierwsza giełda papierów wartościowych. Tutaj doszło też do słynnej bańki spekulacyjnej na tulipanach, na cebulkach tulipanów. Bańka ta nazywała się tulipmanią. Więc to jest idealne miejsce, żeby porozmawiać na temat spekulacji i może co odróżnia spekulację od inwestycji z jednej strony. A co odróżnia spekulację z drugiej strony od hazardu. Zostań ze mną do końca, na końcu będzie konkurs i coś do wygrania.

Przepraszam was z góry za moją fryzurę, ale jestem w podróży. Mam za sobą całą noc w samolocie, więc proszę o wyrozumiałość. Hazard, spekulacja a inwestowanie. Jakie są między tymi pojęciami różnice?

Niekiedy dostaję komentarze, maile, które świadczą o tym, że po prostu wiele ludzie nie widzi różnicy między tymi trzema rzeczami. A jest zdecydowana różnica.

Zacznijmy może od hazardu. Co to jest hazard? Hazard to są wszelkie rodzaje gier lub zakładów losowych, gdzie prawdopodobieństwo ustawione jest na twoją niekorzyść. Czyli wszelkiego rodzaju loterie, ruletka, w kasynach różnego rodzaju gry, jednoręczny bandyta i tak dalej i tak dalej. To jest wszystko hazard. Mój znajomy miliarder Tim Draper z którym zrobiłem wywiad, tutaj może w linkach podłączę albo tutaj u góry, mówi, że loteria to jest w zasadzie podatek od głupoty. To jest jeszcze dodatkowy podatek jakby jeszcze wam nie wystarczyło podatków, no to bawcie się w loterie, grajcie w loterie albo po prostu bawcie się w hazard, to jeszcze macie dodatkowy podatek od głupoty. Tak? Bo nie ma sensu bawić się w coś, gdzie na długa metę zawsze przegrywacie. A tak wiele ludzi robi. Myśli, że zostanie milionerami tudzież dorobi się grając w lotto. Nie, długoterminowo, średnioterminowo to po prostu się na to traci pieniądze. Oczywiście, że może się tam zdarzyć, że ktoś zostanie milionerem i tak dalej, ale zasady matematyki mówią, że zasadniczo tracisz.

Tutaj widzicie łódeczkę za mną przepływa.

I teraz co to jest spekulacja? Spekulacja jest wtedy, kiedy po prostu obstawiasz zakłady przeciwko innym graczom. Jesteś na jakimś rynku z innymi graczami i po prostu obstawiasz zakłady jak ten rynek się rozwinie. Teraz to co ty zarabiasz to ktoś inny traci w takiej typowej spekulacji rynkowej. Tak? Ale tam po prostu nie wiadomo jakie jest prawdopodobieństwo. Tak? W takich typowych hazardowych rzeczach jest znane prawdopodobieństwo wygrania, porażki i tak dalej tudzież można je wyliczyć. I to po prostu jest prawdopodobieństwo, które nie jest na twoją korzyść tudzież to jest na twoją stratę ustawione. Natomiast w spekulacji jest możliwe, że prawdopodobieństwo jest ustawione na twoją korzyść albo jest neutralne. Tak? I teraz tu są różne rodzaje spekulacji, można powiedzieć. Na przykład, jeśli bawimy się w spekulację na rynku, który rośnie w wartości to oczywiście tutaj jest prawdopodobieństwo ustawione na naszą korzyść. I tu jest szansa, że rzeczywiście możemy kupując-sprzedając być do przodu. No, ale w takim wypadku po prostu się kupuje indeks tego rynku i wtedy jest, jeśli jest wiadomo, że to jest rynek rosnący, to wtedy jest jakby pewny zarobek. Oczywiście jeśli ktoś się bawi w day trading to ma nadzieję, że być może lepiej zarobi. Tak? Natomiast w większości wypadków nie wiemy jak się rynek rozwinie i to jest jakby neutralna spekulacja. Jest jeszcze coś takiego jak spekulacja na rynkach, które się kurczą. Która z kolei jest już bardzo zbliżona do hazardu, no bo tam wiadomo, jeśli rynek zmniejsza swoją wartość, się kurczy no to po prostu prawdopodobieństwo jest ustawione na naszą niekorzyść. I to już się zamienia wtedy w hazard, tego typu spekulacja.

Co innego jest jeszcze spekulacja, to można też nazwać spekulacją, jeśli jesteśmy insiderami, mamy tajne informacje, w zasadzie niedozwolone do dyspozycji i wykorzystujemy te informacje, żeby odpowiednio spekulować na danym rynku. I oczywiście dzięki takim informacjom to prawdopodobieństwo przechylamy w naszą stronę. I dzięki takim informacjom oczywiście jesteśmy w stanie o wiele lepiej zarobić. Tak? I tutaj już byśmy dochodzili, to jest taka spekulacja, która już się przechyla w kierunku inwestowania. Bo inwestowanie to jest lokowanie pieniędzy w taki sposób, że ty masz wpływ na wynik tej inwestycji. Typowy przykład inwestowania to jest deweloperka nieruchomości. Tak? Kupujesz jakąś nieruchomość, remontujesz ją, podwyższasz jej wartość i ją na przykład albo wynajmujesz albo ją sprzedajesz już po wyższej wartości, bo możesz sobie wyliczyć, musisz tyle wpakować w to pieniędzy, żeby ona miała taką a taką wartość. Tak? I to jest już inwestowanie. W przeciwieństwie do na przykład, to co ludzie nazywają inwestowaniem w akcje, to nie jest inwestowanie, to jest spekulacja. Bo tam nie masz wpływu na ten wynik.

I teraz się możecie zapytać, a jak to jest z kryptowalutami?

Więc w większości wypadków to rzeczywiście jest spekulacja. To jest jakby obstawianie zakładów czy ta kryptowaluta czy inna kryptowaluta wygra. Jeśli wierzymy w to, jeśli myślimy, ja tak myślę, że długoterminowo ten rynek będzie rósł, no to oczywiście to jest tak spekulacja, która jest bardzo korzystna dla nas. Bo jakby to prawdopodobieństwo jest przechylone w naszą stronę. Czyli trudno jest tutaj stracić, jeśli się to mądrze robi. Oczywiście muszę tu od razu powiedzieć, że na rynku kryptowalut, tam gdzie są duże pieniądze tam jest też dużo oszustów. Jest bardzo dużo ludzi tak zwanych scamów, bardzo dużo oszustw, jakiś piramid finansowych i tak dalej. To trzeba po prostu umieć rozróżnić i to jest pewne ryzyko. Jest oczywiście bardzo dużo startupów. A startupy jak wiemy są bardzo ryzykowne. Bardzo ryzykowne finansowy, z tym sensie, że się nie powiodą. I powiedziałbym nawet, że w kryptowalutach te startupy mają jeszcze zdecydowanie wyższą szansę niepowodzenia. Dlaczego?

No dlatego, że jak ktoś z góry dostanie parę albo paręnaście milionów dolarów w takim ICO to jego motywacja, żeby to rzeczywiście wyszło jest stosunkowo mała. Bo on już ma te pieniądze. Tak? Co innego jest jakby takie tradycyjny VC, gdzie masz jakieś etapy inwestowania pre-seed, seed, faza A, faza B, faza C i musisz przy każdym etapie osiągnąć jakieś milestone, jakieś rzeczy musisz osiągnąć. Czy to są jakieś miękkie czy twarde faktory, jakieś być może wyniki finansowe, żeby dostać następną fazę inwestowania, żeby wejść w tą następną fazę inwestowania. I wtedy tam musisz naprawdę na bieżąco coś robić i naprawdę się na bieżąco rozwijać. W ICO moim zdaniem to jest zgubne, że ludzie dostają mnóstwo, miliony pieniędzy na często nawet na white paper. Nie chcę tutaj wymieniać konkretnych kryptowalut, ale ci z was, którzy się w tym orientują to wiedzą. Jest wiele, nawet w pierwszej 10, a w pierwszej 50 to jest mnóstwo kryptowalut, które mają w zasadzie do pokazania tylko white paper. Tylko taką jakby listę obietnic co oni chcieliby zrobić, zaimplementować, ale nic z tego nie jest zaimplementowane, nic nie jest zrobione. Nawet duża część tego nie jest rozwiązane technicznie czy matematycznie jak to w ogóle zaimplementować. Czyli oni nawet nie mają pomysłu jak to zrobić, już nie mówiąc o tym, żeby to było zrobione albo działało, albo przynosiło obroty. Tak, że to jest naprawdę w tym wypadku, to też jest spekulacja, ale to jest już spekulacja bardzo w tym wypadku, jeśli ktoś inwestuje w takie coś, zbliżona do hazardu. Natomiast oczywiście, jeśli ktoś wykorzystuje wiadomości insiderskie to jest już z kolei bardziej zbliżone do inwestowania.

No, ale teraz jest bardzo prosta metoda na inwestowanie w kryptowalutach. Zobaczcie co ja robię z Byteball. Ja zainwestowałem w Byteball, a teraz opowiadam o Byteball, promuję Byteball, zachęcam ludzi do używania tej waluty. Co to oznacza? To oznacza, że ja mam wpływ na to jak ta waluta się rozwinie. I to dosyć znaczący. Ja zdobyłem tysiące nowych użytkowników tej kryptowaluty. Tu nie chodzi nawet o to, że ktoś wyda pieniądze na tą walutę, że ktoś zainwestuje w nią. Nie, nie w systemach sieciowych, którymi też są kryptowaluty, w takich sieciach obowiązuje tak zwane Metcalfe’s law. Tak?  Czyli wartość systemu, ja tu nie mówię o cenie, tylko o wartości systemu, rośnie z kwadratem liczby jego użytkowników. Tak? Czyli załóżmy, że ja moim tutaj zaangażowaniem podwoił bym liczbę użytkowników Byteballa. Tak? Bo mam kanał po polsku, mam po angielsku, to wartość tej kryptowaluty, tego systemu całego poprzez to podwojenie rośnie czterokrotnie. Czyli moja inwestycja w Byteball właśnie jakby czterokrotnie zwiększa wartość, ja tu nie mówię, że cena wzrośnie czterokrotnie, ale wartość tego wzrośnie czterokrotnie. Tak? A długoterminowo cena podąża za wartością. Tak, że w ten sposób właśnie można inwestować w kryptowaluty. To jest właśnie prawdziwe inwestowanie, że ma się wpływ bezpośredni lub pośredni. Najlepiej bezpośredni, czym bardziej bezpośredni tym lepiej właśnie na wynik tej inwestycji. Tak? I teraz chciałbym was zachęcić, ci co mają Byteball, nawet jeśli dostali ode mnie 5 milionów Byteball bytes, nawet jeśli nic nie kupili, nie zainwestowali to naprawdę opłaca się opowiedzieć o tej kryptowalucie, zachęcić do po prostu spróbowania, do tylko używania, ja tu nie mówię o kupieniu, zainwestowaniu. Tak? Albo wyślijcie textcoina znajomym. Tak? Mailem, czy przez WhatsApp, czy przez SMS. Wyślijcie po prostu textcoina z jednym milionem bytes, a może nawet tylko ze 100 000 Byteball bytes. Niech po prostu zainstalują sobie, niech się tym pobawią, niech zobaczą co tego. Ci co dostali 5 milionów ode mnie, niech wyślą 5 znajomym po 100 000 Byteball bytes. To jest 10 procent tylko tego co dostaliście za darmo, a przez to po prostu zwiększycie wartość tej sieci, zwiększycie wartość tych assetów, które posiadacie. Tak jak ja to robię. Tak? Ja po prostu opowiadam, nawet rozdaję jak wiecie za darmo Byteball bytes, bo czym więcej ludzi będzie tą walutę używało tym większa będzie po prostu wartość moich coinów, które mam w Byteballu.

Jeśli ten film ci się podobał daj mi łapkę w górę. Zasubskrybuj, nie zapomnij nacisnąć dzwoneczka, żeby nie przegapiać moich filmów. Mówię dużo o inwestowaniu, o pieniądzu, mówię o tym, jak myślą i działają najlepsi przedsiębiorcy na świecie, miliarderzy, którzy doszli do miliardów od zera w ciągu jednego życia. Mówię też o kryptowalutach, o moim doświadczeniu z inwestowaniem w kryptowaluty, rozmawiam z miliarderami, rozmawiam też z najbardziej wpływowymi ludźmi ze świata krypto. Tak, że zapraszam do oglądania, zapraszam do komentarzy, tutaj pod spodem pod wideo. Udostępnijcie ten film też znajomym, bliskim. Kiedyś wam za to podziękują. Wśród najlepszych komentarzy, najlepszych udostępnień wybiorę jeden i autorowi sprezentuję wydanie specjalne książki, którą napisałem z Brianem Tracy. Brian Tracy jest najlepszym trenerem biznesu na świecie, najlepszym trenerem skuteczności osobistej. Tak właśnie wygląda to wydanie specjalne. I zwycięzca dostanie także, osobistą dedykację ode mnie w tej książce. I jak ci się ten film podobał z pewnością spodobają ci się moje inne filmy. Zapraszam do oglądania. Tutaj znajdziesz niektóre z moich najlepszych filmów.

Dzięki na dziś z Amsterdamu. Życzę ci fantastycznego dnia. Zróbmy dziś coś wyjątkowego.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s