Miliarder Tim Draper o kryptowalutach (Bitcoin, Tezos, Bancor, Credo ICO) (wideo)

Legendarny inwestor i miliarder Tim Draper opowiada jak zaangażował się w kryptowaluty i dlaczego ceni Bitcoin. Mówi o potencjale i przyszłości kryptowalut. Tim jest inwestycyjną siłą napędową kryptotechnologii i stoi za największymi ICOs w historii.
Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam Was ponownie. Parę miesięcy temu przeprowadziłem wywiad z Timem Draperem w Silicon Valley w San Mateo dokładnie. To był dwudniowy wywiad do mojej książki, zadałem mu mnóstwo pytań, może jakieś ze 100 pytań, natomiast część z tych pytań nagrałem na wideo. Między innymi chodziło tam o kryptowaluty. Tim Draper jest legendą inwestycji, to jest miliarder z Silicon Valley, który zainwestował już w ponad 50 firm opartych na Bitcoinie i Blockchainie i także był jednym z pierwszych profesjonalnych inwestorów kryptowaluty. To on na początku 2015 roku kupił 30,000 bitcoinów w aukcji bitcoinów zarekwirowanych rozwiązanemu przez FBI, Silk Road, na dzień dzisiejszy jak nagrywam to wideo wartość tych bitocoinów wynosi jakieś 75 milionów dolarów. Już na samej tej jednej transakcji Tim zarobił jakieś 65 milionów dolarów. Patrząc na to z dzisiejszego punktu widzenia, zobaczymy co będzie później. Ale Tim zainwestował już w ponad 50 innych firm opartych na Bitcoinie i Blockchainie i to właśnie Tim stoi obecnie za największymi w historii Initail Coin Offerings, czyli przedsprzedażami kryptowalut tudzież tokenów kryptowalut. Bancore pozyskał w przedsprzedaży 150 milionów dolarów sprzedając swoje tokeny. Obecnie jak to nagrywam trwa jeszcze przedsprzedaż tokenów Tezosa i obecnie już po 4 dniach sprzedaży Tezos pozyskał kapitał ponad 200 milionów dolarów i to jest największa w historii tego typu przedsprzedaż tokenów. I za oboma tymi firmami stoi Tim Draper, który był inwestorem założycielskim obu firm. Posłuchajcie więc ze mną co Tim Draper, jeden z najbardziej legendarnych inwestorów naszych czasów ma do powiedzenia, na temat kryptowalut. Jak za zaczął interesować się kryptowalutami, dlaczego uważa, że za ekscytujące i co myśli o przyszłości tych walut. Zapraszam do wywiadu.

– Zainwestowałeś duży majątek w Bitcoiny, jak dużo bitcoinów obecnie posiadasz?

– Nie wiem dokładnie. Ale z mojego punktu widzenia był to świetny ruch. Kiedy w 2008 roku Stany Zjednoczone traciły wiarę nawet we własną walutę pomyślałem sobie, może potrzebna jest jakaś alternatywa dla papierowych pieniędzy. Wtedy właśnie naprawdę zająłem się bitcoinami.

– Już w 2008 roku?

– Oczywiście nie był to tylko bitcoin. Przyglądałem się wszystkim alternatywnym walutom.

– Bo bitcoin powstał w 2009, tak?

– To była reakcja na to co się działo w czasie kryzysu w 2008 roku. W 2008 i 2009 roku wszyscy brali nogi za pas. Potrzebowaliśmy nowych bohateów. Więc po przyjrzeniu się działającym już w świecie gier walutom wirtualnym stwierdziłem, że to może mieć duży potencjał. W 2004 i 2005 roku przez długi czas stała za tym grupa Koreańczyków…

– Kakao?

– Nie.

– Znasz Kakao, koreański messenger?

– Wiem, że to było wszędzie w Korei.

– To właśnie Kakao, koreański Messenger.

– Mówię o grze, Legend of… nie pamiętam, nieważne. Więc ty była wspaniała gra i pewien Koreańczyk, powiedział mi, że właśnie kupił synowi na urodziny miecz za 40 dolarów. Mówimy o wirtualnym mieczu, to był początek czegoś wyjątkowego. Zawsze byłem tym bardzo zainteresowany, ale po roku 2008 nastawiłem anteny. I zainwestowałem w jedną z pierwszych firm bitcoinowych, nazywała się Coin Lab to nie wyszło najlepiej. Powiedziałem: kupcie trochę bitcoinów, a oni powiedzieli, że wezmą moje pieniądze i zbudują kopalnię bitcoinów. Ale zanim kupili sprzęt, wiele bitcoinów było już wykopanych i zyskiwały one na wartości, więc trochę się spóźniliśmy. Ale później…

– Były te 2 aukcje…

– US Marshals Office skonfiskowało sporo bitcoinów pochodzących z nielegalnych źródeł. To interesujące: znacznie łatwiej jest złapać kogoś kto płaci za nielegalne rzeczy bitcoinami niż kogoś kto posługuje się dolarami.

– Tak, bitcoiny nie są anonimowe.

– Nie, wcale nie są. Ktoś ukradł trochę bitcoinów z naszego bankomatu tutaj. Więc poszedłem do kilku giełd i spytałem się do kogo należy to konto. Więc oni zostaną złapani. Chodzi o to, że to jest najbezpieczniejsza waluta jaka istnieje.

– Tak więc hakerzy, którzy nas teraz oglądacie, strzeżcie się, bo zostaniecie złapani. Jeśli zaczniecie wydawać ukradzione pieniądze, będzie po was. Pomyślałem więc wtedy, że to naprawdę jest coś ekscytującego.

– Czemu jednak bitcoiny? Przecież walut wirtualnych są setki, nawet tysiące, Ethereum na przykład.

– Uznałem, że to bitcoin będzie liderem i tak się stało. Tak jak protokół http stał się dominujący w Internecie pomimo tego, że było wiele innych protokołów.

– Stwierdziłem, że wyłoni się jeden lider i że to będzie Bitcoin i właśnie na niego postawiłem. Były tam pewne problemy techniczne, wartość spadła i działo się wtedy wiele dziwnych rzeczy…

– Zainwestowałeś, gdy cena wynosiła 400 dolarów…

– Nigdy tego nie opublikowaliśmy, więc nie możesz tego wiedzieć…

– Chodzi o cenę bitcoina, kiedy zainwestowałeś…

– Cena bitcoina, kiedy go aukcjonowaliśmy była około 300 dolarów, trochę ponad 300 dolarów. Więc przez kilka lat wyglądałem dość głupio, bo cena spadała. Ale mi to nie przeszkadzało, bo coś tworzyliśmy, mieliśmy misję. To nie jest tak, że tylko inwestowałem pieniądze w bitcoiny, używałem bitcoinów do wspierania przedsiębiorców, którzy tworzyli ekosystem bitcoina. Zainwestowaliśmy w około 40-50 firm bitcoinowych i wszyscy ci biznesmeni i inżynierowie pracowali na stworzeniem tej wspaniałej nowej platformy. I teraz my wszyscy będziemy z tego korzystali.

– Więc to jest jak cytat chyba z Elona Muska na Draper University ‘Albo patrzysz jak to się dzieje albo sam sprawiasz, że to się dzieje’.

– Właśnie tak. Jeśli masz wystarczająca siłę możesz właśnie sprawić, że coś się stanie. Ja jestem entuzjastą Bitcoina, bo uważam, że to jest bardzo dobre dla społeczeństwa, stwarza nowe możliwości, nową efektywną walutę, pozwala przechowywać wartość, nie musi być powiązane z jakimkolwiek rządem. Możesz swobodnie przekraczać granice.

– Czy austriacka szkoła ekonomii miała wpływ na Twoją decyzję? Bo to przecież waluta deflacyjna. Jaką rolę odgrywa to dla Ciebie?

– Czy bitcoin to waluta deflacyjna? To zależy jak na to patrzeć. To jest waluta o skończonej ilości, więc popyt i podaż będą grały rolę. Tak to odgrywa rolę, ale jeszcze jedna rzecz odgrywa rolę. Kiedy jest wydobywana, przybywa jej. Łącznie będzie 21 milionów, teraz jest 14, ale więcej zostanie wydobyte. W idealnej sytuacji zapotrzebowanie i wydobywanie będą się rozwijały razem. Ale generalnie do dobrze mieć walutę, która nie podlega stałej inflacji. To bardzo dobrze, że waluta jest coraz więcej warta i jest także coraz powszechniej używana.

– Jaka jest Twoj prognoza co do wartości bitcoina, powiedzmy za 3 lata?

– To zabawne, już tak kiedyś powiedziałem, że za trzy lata wartość bitcoina będzie 10,000$.

– To chyba było w 2015 roku, kiedy tak powiedziałeś.

– Tak i dalej się tego trzymam. Mamy jeszcze rok i ja uważam, że wzrośnie do 10,000$.

– Może wzrośnie do 3,000$ w tym roku, kto wie.

– Kto wie, oczywiście będą pewne wahania. Natomiast to czego potrzebujemy to właśnie efektywna waluta niezależna od rządów. I uważam, że to jest właśnie największa wartość bitcoina, gdyż zaufanie do rządów spada i to spada na całym świecie.

– Tak.

– Od kiedy możemy się lepiej komunikować zaczynamy sobie uświadamiać, że rządy po prostu wymyślają pewne rzeczy, które my musimy później finansować. Uważam, że dobry rząd może funkcjonować konsumując 5 do 10 procent PKB, obecnie rząd konsumuje 50 procent PKB. Więc na pewno są sposoby, żebyśmy mogli uczynić rządy bardziej wydajnymi. Więc jeśli nie masz 100 procentowego zaufania do swojego rządu, to wtedy inwestujesz w bitcoiny.

– Wyobrażasz sobie taki moment w przyszłości w którym bitcoiny zajmą miejsce dolara jako wiodącej waluty na świecie?

– Według mnie bitcoin już jest lepszy od dolara, dzięki temu, że można go tak łatwo przesyłać po całym świecie. Jeśli przywieziesz nairy z Nigerii to nic tutaj nie kupisz, jeśli przyjedziesz tu z bitcoinami to kupisz wszystko co będziesz chciał. I w Nigerii też. Więc, to jest dzisiaj najwięcej warta waluta.

To tyle na dziś. Dzięki i do zobaczenia.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

2 myśli na temat “Miliarder Tim Draper o kryptowalutach (Bitcoin, Tezos, Bancor, Credo ICO) (wideo)”

  1. Świetny tekst, dzięki! Podpisuję się rękami i nogami pod tym fragmentem: „Natomiast to czego potrzebujemy to właśnie efektywna waluta niezależna od rządów. I uważam, że to jest właśnie największa wartość bitcoina, gdyż zaufanie do rządów spada i to spada na całym świecie.”. Z resztą, to zaleta nie tylko bitcoina, ale każdej kryptowaluty, ja w tej chwili kopię ethereum i planuję również ethereum classic i to jest dla mnie duża wartość.

    1. Zgadza się. My mówiliśmy o początkach jego zainteresowania kryptowalutami. Tim zainwestował oczywiście w kilka innych kryptowalut (np. ostatnio w Tezos, Bancor i CREDO) i zainwestował w ponad 50 startupów wokół blockchain.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s