Złoto (wideo)

Spod budynku Rezerwy Federalnej w Nowym Yorku opowiadam o standardzie/parytecie złota i dlaczego przestał on obowiązywać? Jak doszło do transformacji prawdziwego pieniądza [złotych monet] na pieniądz fiducjarny/papierowy?
Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam ponownie z Nowego Jorku. Tak jak ostatnio obiecałem powiem Wam co nieco o systemie monetarnym. Dzisiaj może trochę o złocie.

Pewnie się zastanawiasz, dlaczego o tym mówię właśnie tutaj? Wiesz co to jest za opancerzony budynek za mną? To jest tak zwany Federal Reserve, czyli w tym budynku składowany jest zapas złoto rządu amerykańskiego i wielu innych państw, także państw europejskich. Tu w tym budynku za mną, w podziemiach tego budynku, jakieś 30 metrów pod ziemią tudzież nawet tutaj, w tym miejscu, gdzie stoję, pod ziemią, pode mną jest zgromadzone, teraz słuchaj uważnie, 500,000 sztab złota. Każda z tych sztabek złota 27 funtów, czyli powiedzmy jakieś 13 kilo, mniej więcej. To oznacza, gdzieś około 6,500 ton złota, tutaj jest składowane. Wartość? 270 miliardów dolarów. Jak myślisz, że to jest dużo pieniędzy, to powiem ci, że dług rządu amerykańskiego wynosi 19 bilionów dolarów, już prawie 20 bilionów dolarów. Czyli ile? Jakieś 100 razy więcej. Tak? Niż tutaj jest składowane złota. Tutaj jest 6,500 ton złota, zapas polskiego rządu, polskiego państwa jest 100 ton złota.

Jakie to ma znaczenie? Co ma złoto z obiegiem pieniądza? Więc, dobrze jest wiedzieć, że kiedyś istniał na świecie tak zwany Gold Standard. To było jeszcze powiedzmy przed wielkimi wojnami XX wieku, zasadniczo każda waluta światowa, czy większość światowych walut, między innymi dolar był w tak zwanym standardzie złota. To znaczy każda waluta miała przelicznik na uncje złota. Każda waluta była wymienialna w skarbcu państwowym danego państwa na złoto, po określonym kursie. Tak? To był stały kurs, czyli każda waluta miała pokrycie w złocie. W skarbcach państwowych było tyle i tyle złota i ono odzwierciedlało ilość gotówki w obiegu i ona mogła być zamieniana na złoto. Dlaczego tak było? No, dlatego, żeby ułatwić jakby regulacje długów między sobą państwowych tudzież nadwyżek albo deficytów eksportowych, importowych i one były właśnie rozliczane w złocie wtedy. I teraz jest tak, że w pewnym momencie państwa zaczęły jakby niechętnie wydawać złoto, jeśli jakieś obce państwo dawało im walutę, powiedzmy złotówki. Tak? Obce państwo daje swoją nadwyżkę złotówek państwu polskiemu i wymaga za to złota. No i po prostu państwa zaczynały bardzo niechętnie wydawać to złoto ze swoich skarbców. A takim głównym prowodyrem były Stany Zjednoczone, które wewnętrznie zniosły zamienialność swojej gotówki na złoto i przez długi okres jednak musiały to międzynarodowo utrzymywać, ponieważ bały się międzynarodowej dewaluacji dolara, że po prostu nikt nie będzie chciał przyjmować dolarów czy handlować dolarami. Więc inne państwa mogły wymieniać te nadwyżki swoje dolarowe na złoto. No i w roku chyba 71, czy 70 Francja swoją nadwyżkę dolarową, dużą część swojej nadwyżki dolarowej wymieniła na złoto, co że tak powiem z deczka spustoszyło rezerwę złota rządu amerykańskiego, właśnie tutaj w tym budynku składowaną i inne państwa zaczęły podążać tym tropem i ze 120,000 ton złoto tutaj składowanych, to szybko topniało. Po czym Amerykanie po prostu  znieśli tą międzynarodową wymienialność i to oczywiście doprowadziło do dewaluacji dolara. I potem wszystkie inne państwa zaczęły to znosić. Więc nie wiem nawet czy w tej chwili jakiekolwiek państwo operuje na tak zwanym standardzie złota. I to doprowadziło do tego, że każde państwo może emitować dowolną ilość pieniędzy, dewaluując swoją walutę. Czyli, wartość nabywcza tej waluty jest coraz mniejsza. Jak chcesz wiedzieć, jak to działa poczytaj sobie te książki, które tam w komentarzach na dole podam parę takich podstawowych książek. Ale to jest prosta rzecz, dlaczego ceny rosną, jeśli jest więcej pieniędzy w obiegu, może dokładnie to opowiem w innym filmiku.

Dzięki do zobaczenia z Nowego Jorku.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s