Czy wierzysz w czarne łabędzie? (wideo)

Historia „czarnych łabędzi” i do czego się przydają w życiu.
Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witajcie z Melbourne.

Opowiem wam pewną historyjkę dzisiaj. Nie wiem, czy sobie zdajecie sprawę, ale w starożytności i w średniowieczu było takie powiedzenie czarny łabędź. Czarny łabędź oznaczał jaką bzdurę albo coś niemożliwego, był taki zwrot, że to co ty opowiadasz to są czarne łabędzie, czyli coś takiego czego nie ma albo czego nie może być. To powiedzenie było używane i w starożytności to już są zapisy w starożytnym Rzymie i w średniowieczu w różnych państwach, czy w różnych krajach, czy w różnych kręgach europejskich kulturowych. Aż w końcu XVII wieku w tysiąc sześćset dziewięćdziesiąty któryś tam rok, prawie XVIII wiek odkryto Australię i jakiś botanik holenderski bodajże, na rzece w Australii zobaczył czarne łabędzie. Rzeczywiście czarne łabędzie, to udokumentował oczywiście rysunkami, jak wrócił do Europy to nikt mu nie wierzył w to, bo opowiadał o czarnych łabędziach, czegoś takiego nie ma, co to za bzdury. Wszystko to co do tej pory ludzie widzieli to były białe łabędzie wszystkie różne odmiany, tam różne gatunki, czyli nic nie wskazywało na to, że mogłoby coś takiego jak czarne łabędzie istnieć. Natomiast ten facet gdzieś tam mówi, że był w dalekich krajach, na drugim końcu świata i że czarne łabędzie opowiada. To tak jakby przyjechał i mówił, że smoka widział. Nie? No opowiada, że czarne łabędzie, tym bardziej, że to było w kulturze już zakorzenione, ten zwrot, że czarne łabędzie to jest bzdura, że to jest fantastyka. Dopiero on musiał ten facet jeszcze raz chyba popłynął, on albo inna ekspedycja i rzeczywiście przywieźli parę czarnych łabędzi do Europy i wtedy ludzie uwierzyli, że coś takiego jak czarne łabędzie rzeczywiście istnieje.

Tak? No i to jest ciekawa sprawa, ponieważ to znaczenie czarnego łabędzia nabrało wtedy, czy ten zwrot nabrał innego znaczenia. I to znaczenie, które wtedy zostało jakby przejęte to było coś takiego, że na czarne łabędzie się mówi coś, czy tym pojęciem określa się coś co przez długi czas uważano, za niemożliwe albo za nieistniejące i później to stało się możliwe albo odkryto to, że to istnieje albo coś takiego. To był czarny łabędź. Czyli coś co, jakaś prawda, przestarzała prawda, która okazała się błędna. Tak? Czyli na przykład chociażby, że ludzie nie mogą na księżyc polecieć. Nie? Czyli to wydarzenie polecenia na księżyc to było czarnym łabędziem, czyli takie przełomowe wydarzenie, zmiana paradygmatów.

No i teraz czytałem jakiś czas temu książkę Nicholasa Taleba, Nicholas Nassim Taleb dokładnie, właśnie o tytule Czarny Łabędź, nie mylić z filmem Czarny Łabędź o jakiś tam tancerzach i tak dalej, to nie ma nic z tym wspólnego. I Nicholas doszedł do wniosku, że on jest tam matematykiem, finansistą i tak dalej i tak dalej, filozofem. I on zbił bardzo duże pieniądze na giełdzie, na Wall Street. Dlaczego? Dlatego, że właśnie postawił na tak zwane czarne łabędzie, czyli na wydarzenia, które ludzie uważają za niemożliwe albo coś co się nigdy nie wydarzyło, uważają, że to się nigdy nie wydarzy. No bo jak to może się wydarzyć. Dlatego on nie są w żaden sposób ani ubezpieczone, ani zabezpieczone. Nikt jakby nie stawia na nie zakładów. Czyli po prostu takie wydarzenia, na takich wydarzeniach można po prostu zrobić wtedy więcej pieniędzy. Tak? Bo każdy jakby zakłada się przeciwko tym wydarzeniom. Tak? I teraz on właśnie na kryzysie roku 2008 zrobił bardzo duże pieniądze. Ponieważ to było coś co ludzie uważali, że to niemożliwe, że się wydarzy i tak dalej. Ale jest pewna grupa, to znaczy są jakby takie jeszcze mniejsze czarne łabędzie tudzież powiedzmy szare łabędzie. Ponieważ tu wiadomo przynajmniej ludzie mogą sobie wyobrazić coś takiego, że mogłoby się wydarzyć, ale to jest niemożliwe. Tak? Znaczy, że coś istnieje potencjalnie, można sobie coś takiego wyobrazić. Nie? Że jakieś to ma prawdopodobieństwo może, ale bardzo tam niskie, że to się w ogóle nie warte, tak niskie, że niemożliwe. Tak?

Ale są jeszcze wydarzenia takie, które ludzie w ogóle sobie nie mogą wyobrazić. Znaczy to to było tak zwane known unknowns w przeciwieństwie do unknown unknowns, czyli znane niewiadome w przeciwieństwie do nieznanych niewiadomych. I właśnie te nieznane niewiadome Nicholas opisuje jako zasadniczo te, które doprowadzają do głównych zmian w społeczeństwie, w biznesie, w ekonomii, w każdej dziedzinie. Właśnie te nieznane niewiadome. I to są te, które, te właśnie czarne łabędzie, które jakby najbardziej charakteryzują czy opisują postęp w społeczeństwie tudzież zmiany i tak dalej. To właśnie one doprowadzają do zmian, a nie jakiś taki stały postęp, czy stała jakaś liniowa historia. Tak? Właśnie tego typu wydarzenia. To, że na przykład Rzym padł, pod wpływem jakiś barbarzyńców albo to, że zamachy w 2001 roku. To są takie rzeczy, których nikt nie uważał za możliwe, które się wydarzyły i które doprowadziły do znacznej zmiany w historii, w strukturze społeczeństwa, do postrzegania pewnych rzeczy i tak dalej. Albo to jak ludzie w kosmos polecieli. Tak?

No i teraz powiem wam właśnie jak to się ma do nas, do takiego codziennego życia. Właśnie dokładnie to co Nicholas Taleb mówi. Starajmy się właśnie szukać czegoś takiego, to jest bardzo trudno odkryć, takich czarnych łabędzi, coś co ludzie uważają za niemożliwe, co większość jest przeciwko temu i obstawiać na to. Wtedy jesteśmy w stanie a powiedzmy, że obecnie świat się tak szybko rozwija, że te technologie i tak dalej tak szybko idzie do przodu, że wiele z takich rzekomych czarnych łabędzi może się zdarzyć w rzeczywistości w przeciągu paru lat powiedzmy. I warto być przygotowanym na tego typu rzeczy. Można się w ten sposób przygotować albo można z drugiej strony zabezpieczać swój biznes albo swoje jakieś przedsięwzięcia przed tego typu powiedzmy wydarzeniami poprzez bycie po prostu bardziej robust się mówi po angielsku, czyli bardziej stabilnym. Tak? Czyli mam większą stabilność w swoich przedsięwzięciach.

I tak samo powiedzmy bądźmy sceptyczni wobec tego, jeśli ktoś mówi, że coś jest niemożliwe albo coś nie istnieje. Bo to bywa złudne. I powiem wam, że można dużo rzeczy w życiu stracić, nawet po prostu będąc, jakby stąpając twardo po ziemi i nie wierząc w to co jest możliwe. Powiem wam przykład z mojego doświadczenia, gdzie pamiętam, jak zrobiłem pierwszy wywiad do mojego projektu. To było z polskim miliarderem. Tak? W Polsce jest tylko 3 miliarderów i ten akurat miliarder wcześniej wywiadów nie udzielał. Więc to raczej bardzo powiedzmy no nietypowa sprawa, żeby zrobić z nim wywiad. I pamiętam, że dałem ten wywiad na takim serwisie, żeby ktoś mi przetłumaczył na angielski, bo projekt jest po angielsku i po prostu chciałem mieć tłumaczenie zamiast sam tłumaczyć, inwestować czas i tak dalej. I wyobraźcie sobie, że ten ktoś, pierwszy ktoś komu dałem zlecenie odmówił wykonania tego zlecenia, ze względu na to, że to jest materiał obarczony copyrightem i dlatego on nie będzie tego robił. W takim sensie, że po prostu mam nielegalnie ten materiał, no bo jak to jest możliwe, żebym ja zrobił wywiad z miliarderem i dał akurat jemu do przetłumaczenia. No i ten chłopak po prostu w ten sposób przegapił, no już nawet nie mówię o pieniądzach, które mógł zarobić czy które miał zarobić, ale nawet szansę wzięcia w takim, że tak powiem niebanalnym projekcie, można powiedzieć niepowtarzalnym historycznie w jakiś sposób. No i w ten sposób właśnie w życiu poprzez niewiarę w czarne łabędzie można po prostu stracić. To tylko taki przykład z mojego życia.

No to na tyle z Melbourne. A dlaczego wam mówiłem o łabędziach, o czarnych łabędziach dzisiaj? No dlatego, że jestem w Australii i zaraz wam takiego czarnego łabędzia pokażę. Musiałem trochę przejść, bo przez ten czas odpłynęły skubańce. Teraz wam tutaj pokażę. Tutaj właśnie czarne łabędzie. Widać? Tak to właśnie wygląda.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s