Leonardo Da Vinci o sukcesie (wideo)

Opowiadam z Mediolanu czego na ten temat sukcesu można nauczyć się od Leonarda Da Vinci, jednego z największych geniuszy wszechczasów.
Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Ciao ragazzi di Milano.

Dziś Wam powiem czego o sukcesie można nauczyć się od Leonardo da Vinci.

Dla wielu ludzi Mediolan to jedna ze światowych stolic mody. Natomiast dla mnie to miasto Leonardo da Vinci, jednego z największych osobistości zeszłego tysiąclecia, wielkiego indywidualisty i uniwersalnego geniusza.

Zastanów się jak często uzasadniasz swoje niepowodzenia albo swoją nieaktywność zewnętrznymi czynnikami. Coś takiego jak, gdyby były niższe podatki to bym miał biznes albo przez to, że nie miałem pieniędzy to nie założyłem biznesu. Zastanów się jak często czekasz na lepsze czasy to znaczy mówisz może w przyszłym roku będę miał więcej czasu. Albo jak kiedyś będę miał więcej pieniędzy to zrobię to lub tamto. Albo jak nieruchomości potanieją to kupię sobie apartament. Albo jak ekonomia się poprawi to założę biznes. Tak? Jak złotówka będzie mocniejsza to zacznę importować. Tego typu rzeczy.

Dlaczego o tym mówię?

Dlatego, że to jest postawa ofiary. To jest coś takiego, że mamy wrażenie, że życie nam się zdarza. Tak? A nie my kreujemy życie. Że my jesteśmy, że nasze życie jest zależne, uzależnione od zewnętrznych warunków i nasze życie jest jakby produktem tych zewnętrznych warunków. To jest właśnie postawa ofiary. Natomiast postawa człowieka sukcesu jest taka, że to ja tworzę te warunki, to ja decyduję o tym co się dzieje z moim życiem. I ja nie jestem chorągiewką na wietrze, tylko jestem wiatrem.

I teraz dlaczego to mówię z Mediolanu i dlaczego mówię, że dobrze że jestem w Mediolanie?

Za mną jest dwór Sforzów, zamek rodu Sforzów, gdzie przez 17 lat mieszkał Leonardo da Vinci. Leonardo da Vinci jest uważany za, jak wiecie, geniusza wszechczasów. Największego geniusza swojego tysiąclecia, za uniwersalny talent. On był, teraz muszę wziąć listę do ręki, bo nie spamiętam tego wszystkiego. Oczywiście był wielkim indywidualistą, dlatego tu o nim mówię. Ale był wynalazcą, malarzem, rzeźbiarzem, architektem i to nie byle jakim, on był wybitny w tym wszystkim, muzykiem, matematykiem, inżynierem, pisarzem, anatomem, geologiem, astronomem, botanikiem, historykiem i kartografem. I pozostawił po sobie, no wiele niezapomnianych dzieł i wynalazków. Jest uważany za wynalazcę helikopterów, czołgów. Największe dzieła sztuki w historii, w ogóle wszechczasów należą do niego, są jego autorstwa. Nie zapomnijmy Mona Lisa, no chyba najsłynniejszy obraz jaki istnieje. Ostatnia wieczerza, tak a propos tutaj do zobaczenia w Santa Maria delle Grazie w kościółku w Mediolanie. Jak chcecie zobaczyć to zabukujcie to na 3 miesiące z góry, bo jest bardzo trudno tam się dostać. W Polsce jest znana oczywiście jego Dama z gronostajem, bo to jest jedyny jego obraz w Polsce. A pozostawił tylko kilkanaście obrazów po sobie. No i oczywiście znany, słynny na całym świecie, może nie znacie tego z nazwy, ale z pewnością znacie z wyglądu i zaraz to może pokażę na zdjęciu to jest człowiek witruwiański.

I właśnie Leonardo da Vinci powiedział coś takiego…. Chwila muszę to też przeczytać, to jest moje tłumaczenie, więc wybaczcie jeśli znacie inne tłumaczenie. Ale to tłumaczenie mi się podoba, może dlatego, że jest moje. Już jakiś czas temu zauważyłem, że ludzie dokonań, rzadko siedzieli i pozwalali, by jakieś rzeczy im się przydarzały, oni działali i przydarzali się rzeczom. Tak? Czyli jeśli chcesz czegoś dokonać w życiu nie bądź ofiarą, nie pozwól na to, żeby inni decydowali, żeby tobie los decydował o tym, co się z tobą dzieje albo inni decydowali o tobie. I takie bierne przyjmowanie swojego losu. Tak? Urodziłeś się gdzieś i tam już zostajesz albo jesteś w stanie tylko zmienić miejsce zamieszkania, pracy jeśli cię do tego zmuszą warunki a nie z własnej inicjatywy, przykładowo. Tak? Zamiast tego, jeśli chcesz osiągnąć sukces to po prostu ty decyduj o tym co się z tobą dzieje, aktywnie, proaktywnie. Tak? I to ty masz się przydarzać rzeczom, a nie rzeczy tobie. Tak? Czyli, nie żeby życie się tobie przydarzało, tylko ty masz to swoje życie aktywnie kreować. Tak? Czyli podejmować zmianę pracy jeśli uważasz, że ta cię blokuje. Zmienić miejsce zamieszkania jeśli uważasz, że tam się nie rozwijasz. Robić ludziom tak zwane powiedzmy niemoralne propozycje biznesowe. Tak? Podejmować działanie w tej lub w innej sferze. W sferze biznesu, w sferze życia osobistego. Czyli aktywnie i świadomie kierować swoim życiem.

Także zachęcam was do tego. Zachęcam was tak a propos studiowania wielkich ludzi, bo oni mają ciekawe, rzeczy do powiedzenia. I zaskoczyło mnie to kiedy się dowiedziałem, że już Leonardo da Vinci miał takie nowoczesne podejście do życia. I jak wiemy dokonał bardzo, bardzo, bardzo wiele i przeszedł do historii jako globalnie uznany uniwersalny geniusz. Tak? Dzisiaj jest ponad 400 lat po jego śmierci a my w dalszym ciągu dużo o nim wiemy. Tak? W dalszym ciągu go czcimy, go szanujemy i uczymy się o nim w szkołach. I to podejście do życia o którym wam mówiłem, może byś właśnie jedną z przyczyn tego co Leonardo da Vinci w życiu dokonał i co po sobie pozostawił.

To co zrobić, żeby nie być ofiarą, żeby inaczej myśleć. Zacznijmy od tego, żeby mówiąc do siebie, czy myśląc używać odpowiedniego języka. Zamiast udało mi się dostać pracę, przecież można myśleć albo powiedzieć zdołałem uzyskać, zdołałem dostać tą pracę. Tak? Czyli z perspektywy czegoś co jakby spadło z nieba mi w ręce, zmień tą perspektywę na coś czego ja byłem kreatorem. Na coś co ja stworzyłem, na co ja miałem wpływ. I za każdym razem jak pomyślicie albo wypowiecie słowo mam nadzieję albo udało mi się albo to przez to, że coś tam, to przez to, że nie miałem pieniędzy, to przez to, że śnieg padał. Tak? Albo przez to, że tam było dużo ludzi i nie przedostałem się, przez to, że była za duża konkurencja. Jak złapiecie się na tym, że usprawiedliwiacie coś rolą kogoś innego, że to oni coś tam zrobili i przez to coś tam. Albo jakimiś czynnikami zewnętrznymi, pogodowymi, światowymi i tak dalej, jak się na tym złapiecie to po prostu uświadomcie sobie, że to jest właśnie podejście ofiary. I starajcie się znaleźć inną perspektywę tego. Po prostu karajcie się za usprawiedliwianie siebie czynnikami zewnętrznymi. Co innego jest powiedzieć nie zdołałem, bo nie miałem siły. Tak? A co innego jest powiedzieć, nie zdołałem, bo było za gorąco. Tak? Nie zdołałem tam dobiec, bo było za gorąco. Tak? To jest właśnie podejście ofiary albo nie udało mi się dobiec, bo było za gorąco. To tak jakby pogoda decydowała o tym, czy coś osiągniecie. Tak? Nie, nie dobiegłem, bo nie miałem siły albo nie wziąłem wystarczająco picia i byłem zdehydrowany. To wy decydujecie o tym. Tak? Czyli od tego zacznijmy i uświadomimy sobie to. I to w długim okresie, znaczy poprzez iterację doprowadzi was do tego, że inaczej będziecie postrzegać życie i to co się z wami dzieje. Tudzież właśnie o to chodzi, że nie będziecie myśleć, że to się z wami dzieje, tylko że wy kreujecie to życie i wy to życie tworzycie. Tak? Wy swój los tworzycie.

To tyle na dziś z Mediolanu.

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

8 myśli na temat “Leonardo Da Vinci o sukcesie (wideo)”

 1. Witam
  Czy moglbys podac swoj adres mailowy: chcialam wyslac do ciebie jedno pytanie.

 2. Ciekawe podejście do tematu: karanie siebie za niepodejmowanie słusznych działań. Bo czy oczekiwanie na ruch z drugiej strony, gdzie zainicjowałeś jakieś działanie, stawia cię w pozycji ofiary? Czy jesteś ofiarą, gdy ktoś inny coś ci zaproponuje? Możesz skorzystać lub nie. Możesz rozegrać to na różny sposób. Ja raczej kieruję się nagradzaniem siebie za dokonanie wyznaczonego celu lub doprowadzam do win-win situation. Niejaki Elon Musk, będący dowodem globalnego sukcesu, może już niedlugo pozaglobalnego, nie stawia się wcale w głównym punkcie wydarzeń, nie skupia na sobie uwagi, nie jest celebrytą z wyboru. Czy on może czuć się ofiarą, gdy jego pomysł jest wielokrotnie przerabiany i finansowany przez współinwestorów? Leonardo da Vinci tak naprawdę nie za bardzo zdążył nacieszyć się swoimi sukcesami za życia, jest celebrowany przez nas pośmiertnie. Czy o to nam chodzi? Życie jest kruche i krótkie. Działajmy zgodnie z naszymi morałami, róbmy to co lubimy robić i w czym jesteśmy dobrzy i szanujmy swoje człowieczeństwo, wychodząc naprzeciw światu z radością i pomysłami w garściach.
  Dlaczego mamy się karać?;)
  Trenując małe zwierzątka osiągamy spektakularne osiągnięcia, gdy je nagradzamy a nie karzemy;)

  Mała uwaga do Mediolanu, kojarzonego dla niektórych z "jedną ze stolic mody. Otóż moda nie jest tak płytkim słowem jak zdawać by się mogło. Patrzymy trywialnie na to pojęcie. A to ogromne gałęzie biznesu, nurt za którym świadomie lub nieświadomie podąża rzesza konsumentów. Miejsce modowe – tu Mediolan- nie bez kozery jest miejscem mody, bo tu działalo i tworzyło wielu znamienitych artystów, technologów, myślicieli z różnych dziedzin itd. Świadczą o tym zachowane zabytki kultury i sztuki, które w swej monumentalnej przewadze inspirują do dziś i otwierają drzwi na nowe nurty w sztuce, kulturze i designie. A Leonardo da Vinci był jednym z nich:) Tak jak Silicon Valey dla niektórych, tak Mediolan jest miejscem magicznym i rozwojowym-każde w swoim RODZAJU.
  Za plecami przepiękna pogoda, dająca też energetycznego imputu. Wykorzystujmy wszystkie energie i rozwijajmy swoje możliwości, czerpiąc z tego radość i odnosząc sukcesy.

  1. Dziekuje za te cenne uwagi i ciekawa perspektywe, leonasvision!
   ps. Leonardo zyl 67 lat. Jak na swoje czasy niezwykle dlugo cieszyl sie swoimi sukcesami.

   1. No właśnie tu pojawia się pytanie, czy rzeczywiście cieszył się swoimi sukcesami, czy jego dzieła, które wykonywał zazwyczaj na zlecenie, były wyceniane tak wysoko jak dziś itd. Chyba nie do końca, skoro około 40go roku życia musiał zamieszkać w klasztorze, nie mając zbyt wielu środków do życia. Nie kwestionuję tu oczywiście jego geniuszu i dzisiejszej ogólnoświatowej świadomości jego „dzieł”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s