Czy Bitcoin ma wartość? (wideo)

wartoscCo to jest wartość? W tym filmie rozkładam to pojęcie na czynniki pierwsze. Odpowiadam na pytanie na czym opiera się wartość i czy Bitcoin ją posiada.

Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

wartosc (1)

Transkypcja:

Witam dzisiaj ze Schwarzwaldu. Dziś porozmawiamy o tym, czy Bitcoin ma w ogóle jakąkolwiek wartość. Do zobaczenia w drugiej części. Tam się o tym dowiesz.

[Muzyka]

Jaką wartość ma Bitcoin? Czy Bitcoin ma w ogóle jakąkolwiek wartość?

Zacznijmy może od tego, co to jest w ogóle wartość.

Okazuje się, że nie ma czegoś takiego jak intrinsic value, czyli wartość zawarta w jakieś rzeczy, obiekcie. Coś takiego po prostu nie istnieje

Rzeczy i obiekty nie mają żadnej wartości. Żadna rzecz i żaden obiekt nie ma żadnej wartości, dopóki my jako ludzie nie nadamy im tej wartości

Tylko te obiekty i te rzeczy mają wartość, którym my tę wartość nadamy. I także nie ma czegoś takiego, jak wartość obiektywna.

Że coś ma jakąś obiektywną wartość. Nie! Wartość jest rzeczą bardzo subiektywną

Ten sam przedmiot ma różną wartość dla różnych ludzi. Nawet powiem więcej.

Ten sam przedmiot dla tego samego człowieka ma różną wartość w zależności od sytuacji.

Weźmy sławny przykład z wodą. Jeśli jesteś syty, napity po jakimś obiedzie / kolacji, to szklanka wody ma dla Ciebie małą wartość.

Natomiast jeśli jesteś odwodniony gdzieś na pustyni i nie piłeś od dwóch dni, to ta szklanka wody ma dla Ciebie bardzo dużą wartość.

Bardzo prosty przykład. Ale to samo jest ze wszystkim w życiu. Kawałek gipsu może być dla Ciebie mało wartośściowy na codzień

Natomiast jak złamałeś nogę i jesteś w szpitalu, to ten gips ma dla Ciebie dużą wartość, bo może Cię w pewien sposób uzdrowić. Czy jakiś dowolny lek.

Tego typu rzeczy. Ale weźmy takie zwykłe, codzienne przykłady. Weźmy na przykład jedzenie.

Wszyscy z nas potrzebują jedzenia, aby zaspokoić podstawowe potrzeby egzystencjalne. Tak samo jak potrzebujemy ubrania czy dachu nad głową.

Ale oczywiście różne jedzenie dla różnych ludzi ma różną wartość. To jedzenie, które lubisz, ma dla Ciebie wyższą wartość niż to, którego nie lubisz.

Także tutaj to jest bezsprzeczna rzecz, że jedzenie ma wartość. Ale weźmy inne rzeczy. Niektóre rzeczy mają tzw. wartość użytkową.

Cenimy je / nadajemy im wartość, ponieważ potrzebujemy ich do wykonania czegoś. Niekoniecznie potrzebujemy ich do przeżycia.

Ale one są nam przydatne. Jakieś narzędzia, np. młotek po to, aby wbić gwóźdź, albo samochód po to, aby gdzieś pojechać. To jest jasna rzecz.

Ale są też inne rodzaje wartości. Taka wartość niematerialna, ale też wszystko to, za co jesteśmy skłonni zapłacić pieniądze ma wartość.

Za co ktoś jest skłonny zapłacić pieniądze. I tutaj będzie już widać tę subiektywność wartości. Weźmy jakieś dzieło sztuki.

Dla kogoś takie dzieło sztuki może być po prostu bezwartościowym płótnem, pomalowanym farbą, które nie ma dla niego żadnej wartości.

A dla innego człowieka to samo dzieło sztuki ma bardzo dużą wartość, za którą on jest skłonny zapłacić miliony dolarów.

Jak wiemy, są dzieła sztuki, za które zapłacono miliony dolarów. Weźmy inny przykład. Twoje prywatne zdjęcia.

Załóżmy, że masz pendrive, na którym są wszystkie prywatne zdjęcia z całego Twojego życia. Nie ma żadnego backup’u.

Te zdjęcia oczywiście mają dla Ciebie wartość emocjonalną, itd. Ale nie tylko tę wartość. Rzeczywiście one mają dla Ciebie wartość monetarną.

Bo Ty jesteś skłonny za nie zapłacić pieniądze. I żeby się przekonać, że jesteś skłonny zapłacić za te zdjęcia pieniądze, to podam Ci taki przykład.

Załóżmy, że ten pendrive się psuje i ktoś inny nie zapłacił by oczywiście nic za naprawienie tego pendrive’a, ale Ty jesteś skłonny

Ten pendrive kosztuje, powiedzmy, 10 dolarów. Natomiast zdjęcia na nim ile są dla Ciebie warte? Oczywiście, że byłbyś skłonny zapłacić więcej, niż 10 dolarów

Za naprawienie tego pendrive’a, żeby odzyskać te zdjęcia. Niektórzy ludzie zapłaciliby może 100 dolarów, niektórzy 1000

Niekórzy może nawet dziesiątki albo setki tysięcy.

Czyli te zdjęcia na tym pendrive mają dla Ciebie nie tylko wartość emocjonalną. One mają wymierną wartość w pieniądzach dla Ciebie.

Ty jesteś skłonny zapłacić za nie pieniądze. Więc widzimy, że coś takiego jak wartość jest czymś subiektywnym.

I takim indykatorem tego, że coś ma wartość, jest to, że ktoś – niekoniecznie Ty, ale inni ludzie, są za to skłonni zapłacić pieniądze.

I ta wartość niekoniecznie musi mieć powiązanie z jakąś funkcjonalnością

I teraz wracajmy do Bitcoina. Czy Bitcoin ma wartość?

Najwyraźniej Bitcoin ma wartość, skoro sa ludzie, którzy są skłonni za niego zapłacić pieniądze. I to dość duże pieniądze.

Tysiące dolarów za 1 Bitcoina.

Czy Bitcoin ma wartość funkcjonalną? Oczywiście, że Bitcoin może być używany do transferu pieniędzy, do trzymania wartości pieniądza, wartości kapitału

Jakby magazynowania wartości kapitału. Ma różne funkcje. Ale tak jak widzieliśmy – te funkcje niekoniecznie muszą mieć wpływ na wartość.

I teraz możecie się kłócić, dlaczego funkcje nie mają wpływu na wartość, przecież oczywiście czym coś bardziej jest funkcjonalne, tym bardziej wartościowe

Ja często dostaję w komentarzach albo w mailach coś takiego, że złoto ma większą wartość przecież od Bitcoina, bo ma setki zastosowań w przemyśle.

I dlatego złoto jest bardziej wartościowe. A Bitcoin ma tylko jedno zastosowanie – jako pieniądz digitalny, itd.

Ale jeśli by tak było, to używając tego samego argumentu [tam widzimy wieżę ciśnień], to byśmy doszli do wniosku, że przecież żelazo, stal, aluminium, miedź

Mają o wiele więcej zastosowań niż złoto w przemyśle. Mają tysiące zastosowań, jak się rozejrzysz dookoła, to widzisz chociażby tam

Tam jest na przykład stalowa konstrukcja w tym. W moim aparacie, którym nagrywam, są elementy stalowe, są elementy miedziane

Tutaj mam selfiestick – to jest z aluminium. Jest bardzo dużo zastosowań tych metali. O wiele więcej niż złota.

A mimo to złoto ma większą wartość od tych metali. Czyli ilość zastosowań niema bezpośredniego wpływu na wartość czegoś.

A przynajmniej nie jest jedynym elementem, który ma wpływ na tę wartość. To może być jeden z indykatorów wartości,

Jeden z czynników wpływających na wartość danego towaru, ale to jest tylko jeden z tych czynników. Ludzie mogą cenić rzeczy z różnych wzlędów.

Jest też coś takiego jak wartość spekulacyjna, związana ze spekulacją, która też ma na pewno wpływ na cenę złota, na cenę Bitcoina.

Więc widzimy, że to nie jest takie proste w porównaniu i zasadniczo wszystko to, co ma cenę ma też wartość.

Ale cena nie jest wartością. O tym może powiem innym razem.

Jak ten film Ci się podobał, daj mi łapkę w górę. Jeśli nie, łapkę w dół. Zasubskrybuj to jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś.

Zapraszam oczywiście do dyskusji. CO myślisz o wartości Bitcoina? Czy Bitcoin ma wartość? Co myślisz o tym, co tutaj mówiłem?

O wartości innych towarów w porównaniu do Bitcoina? Jaka jest Twoja perspektywa? Jakie są Twoje doświadczenia i przemyślenia?

Podziel się tym filmem ze znajomymi, z przyjaciółmi. Kiedyś Ci za to podziękują.

Ja tutaj dużo mówię o kryptowalutach, pieniądzu, ekonomii, biznesie. Mówię o tym, jak myślą i działają najlepsi przedsiębiorcy na świecie.

Ludzie, którzy doszli od zera do miliardów pracą własnych rąk. Ja tutaj też mówię o tym, jak robi się wielkie i niemożliwe rzeczy w życiu i w biznesie.

Także jeśli ten film Cię zainteresował, to z pewnością zainteresują Cię moje inne filmy. Zapraszam do ich oglądania.

To tyle na dziś ze Shwarzwaldu. Życzę Ci fantastycznego dnia. Dokonajmy dziś czegoś niezwykłego!

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s