Czego nauczył mnie miliarder Tim Draper – 3 najważniejsze rzeczy (wideo)

Przeprowadziłem dwudniowy wywiad z legendarnym inwestorem Timem Draperem w San Mateo, w dolinie krzemowej na temat tego, co w jego osobowości sprawiło, że osiąga takie niewiarygodne sukcesy w biznesie. Opowiadam w tym wideo o 3 najważniejszych rzeczach, jakie mnie nauczył.
Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam Was dziś z San Mateo z Silicon Valley, czyli w Dolinie Krzemowej. Jak widzicie stoję tutaj przed Draper University. Dlaczego? Dlatego, że dziś zrobię wywiad z jednym z najlepszych, najbardziej legendarnych inwestorów w historii z Sililicon Valley – Tim Draper. Tim Draper zainwestował ponad 10 miliardów dolarów w ponad 1000 firm, był między innymi inwestorem założycielskim Skype, on wymyślił marketing wirusowy, uważany jest za ojca marketingu wirusowego, który wymyślił w firmie, w którą także zainwestował jako pierwszy inwestor Hotmail, to był pierwszy WebMail na świecie. On też był założycielskim inwestorem Tesli, później wprowadził do Tesli Elona Muska i inwestował także w inne firmy Muska, jak Solar City, jak SpaceX. On zainwestował jako pierwszy inwestor w Baidu, Baidu to jest chińskie Google, niektórzy mówią, że potencjał Baidu jest dużo większy od Google i ta firma będzie długoterminowa warta znacznie więcej niż Google. Inne firmy, w które zainwestował to są znane Tumblr albo Foursquare. W sumie tak jak mówiłem ponad 1000 inwestycji. Tim Draper pojawił się na liście Midasa Forbesa tych inwestorów, którzy mają najbardziej złote ręce tudzież tych, których inwestycje okazały się największym sukcesem. Poza tym uważany jest za najbardziej znetworkowanego inwestora, najbardziej znetworkowanego człowieka w Silicon Valley. Został uznany Przedsiębiorcą dla Świata przez Światowe Forum Przedsiębiorczości i wiele, wiele innych rzeczy. Oczywiście jest miliarderem.

Dlaczego się z nim spotykam?

Będziemy rozmawiali oczywiście o jego zasadach sukcesu i po wywiadzie powiem czego się od niego nauczyłem.

Właśnie zakończyłem wywiad z Time Draperem, stoję tutaj przed Hero City. Jak widzicie przy wejściu znak drogowy Hero City No limits, bardzo bliski mojemu sercu, mój angielski blog nosi właśnie taką nazwę, Nolimits.co. Trudno nie lubić Tima ze względu na jego niesamowicie optymistyczne nastawienie i jego uśmiechniętą twarz. Jest bardzo dobrym rozmówcą, żeby nie powiedzieć jest gadatliwy, także niestety nie zdążyłem mu zadać wszystkich pytań, ponieważ tak wylewnie odpowiadał na każde z tych pytań i trzy rzeczy mi się rzuciły w oczy podczas wywiadu z nim.

Po pierwsze jego niesamowity, niezachwiany optymizm i taka siła walki czy siła przebicia, wiara w siebie. Ten optymizm właśnie pozwala mu dokonywać tak wielu rzeczy, tak niesamowitych rzeczy. Wielokrotnym przedsiębiorcą, jednym z najlepszych inwestorów w Silicon Valley, to jest pierwsza rzecz.

Druga rzecz, która mnie uderzyła, to jest jego gotowość do podejmowania ryzyka i także gotowość do doznawania porażek. W Draper University właśnie takie nastawienie do podejmowania ryzyka i gotowość do doznawania porażek jest właśnie najważniejszą cechą jaką uczy swoich studentów. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ najlepsze, najważniejsze rzeczy czy największe rzeczy dokonywane w świecie czy w historii, które zostały dokonane, one nie są bez ryzyka. Największe rzeczy potrzebują najwięcej ryzyka i na dokonanie największych rzeczy, tych wielkich rzeczy nie ma gwarancji sukcesu. I trzeba podejmować to ryzyko, trzeba próbować i trzeba być gotowym na doznanie porażki i tylko wtedy można dokonywać tak wielkich rzeczy. Jeśli nie jesteśmy gotowi na podejmowanie ryzyka, na doznawanie porażek to zawsze będziemy grali w małych grach o małe stawki. Nigdy nie dokonamy niczego wielkiego.

Trzecią rzeczą, która uderzyła mnie w nim to jest jak ważne dla niego są relacje z ludźmi w biznesie. On uważa, że w biznesie chodzi przede wszystkim o ludzi i on poznaje bardzo dużo ludzi codziennie. Kiedyś miał taki cel, żeby poznawać na początku przynajmniej 4 ludzi każdego dnia, bo to rozszerza jego zakres możliwości, a także oczywiście jego kompetencje w obejściu z ludźmi i także umiejętności nawiązywania relacji, zjednywania sobie ludzi i robienia z nimi oczywiście interesów. Bo interesy można robić tylko z ludźmi, nie z firmami. Jeśli uważasz czy myślisz, że najlepsze interesy zrobisz na podstawie racjonalnych przesłanek albo jakiegoś bezemocjonalnego myślenia, czystego rachunku to się mylisz. O wiele łatwiej będzie ci robić interesy z ludźmi, którzy cię lubią, którzy cię znają, którzy ci ufają. Dziś Tim Draper poznaje z tego co mówi, spotyka 60-70 ludzi każdego dnia. To jest po prostu niewyobrażalne i że on w ogóle sobie może, że może zapamiętać tyle ludzi. Pomyślcie sobie 60-70 ludzi, każdego dnia, liczmy 200 dni roboczych. Tak? Około 60 to mamy, ile 600, 6000, 12000 ludzi w roku poznaje nowych.

Oczywiście, że nagrałem kilka odpowiedzi Tima na bardzo ciekawe pytania i jeśli nie chcesz tego przegapić to tutaj zasubskrybuj. A tutaj obejrzysz inny ciekawy filmik, który ostatnio nagrywałem.

To tyle dzięki z Silicon Valley, do zobaczenia.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s