Jürgen Klopp – trener wizjoner

468px-Jürgen_Klopp_Saisonstart_01Dziś opiszę kogoś, kto w dalszym ciągu pisze historię swojej wyjątkowości. Od razu mówię, że nie jestem fanem piłki nożnej i nie znam się na tym sporcie specjalnie. Oglądam co najwyżej główne turnieje typu mistrzostwa świata, czy Europy i raz na parę lat finały Champions League. Natomiast w tegorocznym wydaniu ligi mistrzów przykuła moją uwagę niezwykła osobowość trenera Borussi Dortmund Jürgena Kloppa.

Pierwszy raz zwróciłem na niego uwagę, gdy przypadkowo obejrzałem jeden z wywiadów z nim, chyba przed meczem z Madrytem, który Borusia później wygrała 4:1 i usłyszałem jego, zdawałoby się trywialną, ale jakże głęboką odpowiedź na pytanie jak Klopp widzi szanse jego drużyny przeciwko faworyzowanemu Madrytowi:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

 

Żeby czegokolwiek dokonać, trzeba to najpierw pomyśleć.

Zainteresował mnie jego sposób myślenia i obejrzałem jeszcze parę jego wywiadów i konferencji prasowych. Zwróciłem uwagę na całkowicie inny poziom jakościowy jego wypowiedzi w porównaniu ze znanymi floskami wszystkich innych trenerów i graczy.
Jego wypowiedzi są z pogranicza filozofii i psychologii z dużym elementem motywacyjnym. Niesposób nie zauważyć niesamowitej dyscypliny myślenia, jaką Klopp propaguje: podczas gdy inni, medialnie uświadomieni, w wywiadach zdają się uważać na każde wypowiedziane słowo, Klopp operuje na całkiem innym poziomie: on uważa na każdą pomyślaną myśl.

Po dokonaniu cudu w ćwierćfinale z Malagą, kiedy to Borussia zdobyła PO 90tej minucie jeszcze 2 bramki, które brakowały jej do awansu Klopp udzielił wywiadu, gdzie padło osobliwe stwierdzenie. Otóż do 83ciej minuty Borusia miała zwycięstwo w kieszeni, natomiast 83ciej minucie Malaga strzeliła bramkę, która sprawiła, że Borussia potrzebowała DWÓCH bramek, do awansu. Klopp powiedział po meczu:

W 83 minucie, przed bramką Malagi myślałem: Jeszcze tylko przekopać 7 minut i po meczu. Przysięgam, że nigdy więcej tak nie pomyślę.

To człowiek, który przywiązuje niezwykle dużą wagę do tego co myśli i jak myśli.

Historia jego trenerskich sukcesów jest niesamowita. W 2007 zaczyna trenować Dortmund, który stoi finansowo na skraju bankructwa i sportowo tonie w przeciętności. Klopp przebudowuje drużynę i klub. W ciągu 2 lat Borusia wychodzi finansowo na prostą i zdobywa mistrzostwo Bundesligi. W następnym roku staje się jednym z najbardziej zyskownych klubów Europy i zdobywa zarówno mistrzostwo Bundesligi, jak i puchar Niemiec. Sezon 2012/2013 to koncentracja na Ligę Mistrzów i tu Borussia dokonuje cudu za cudem, pokonując takie drużyny jak Real Madrid i ulegając jedynie Bayern München w finale.

Nie jestem w stanie ocenic jego metod treningowych z zakresu strategii, taktyki i przygotowania fizycznego, natomiast wywiady i konferencje prasowe tętnią motywacyjną intensywnością jego wypowiedzi, pokazują specyfikę jego myślenia. A jak wiadomo, sukces zaczyna się w głowie.

Przytoczę jeszcze parę wypowiedzi Kloppa, by zainspirować Cię drogi czytelniku do odważenia się na więcej w życiu, do osiągania więcej…

Przed meczem finałowym ligi mistrzów z Bayernem:

Niektórzy są trochę niepewni, bo myślą, że ewentualnie możemy przegrać. I co wtedy?Inni udają, że są pewni, że wygramy. I co wtedy?Jak zawsze w życiu, nie wiemy jaki będzie wynik, ale by móć coś osiągnąć, trzeba być gotowym podjąć ryzyko, mieć wielkie marzenia, myśleć z rozmachem, także biorąc na siebie ryzyko bolesnego upadku, kiedy to się nie uda. Ale: To jest po prostu jedyna możliwość.

W tej samej konferencji Klopp zdradza swoją motywację:

…Chcemy pisać historie, o których później będziemy mogli rozmawiać…

Kiedy sędzia rozpocznie mecz, każdy z moich graczy będzie wiedział, że dziś jest wszystko możliwe.

Na pytanie o jego komentarz do tego, że Bayern jest wysoce faworyzowany:

Pozwolimy sobie podejść do tego meczu na nasz własny sposób: z niepohamowaną radością. Mamy wielką chęć na to zadanie i wiemy, że może się nam także nie powieść. Ale ludzie zdobywali Mont Everest wiedząc, że może będą musieli zawrócić 3 metry przed szyczytem i mimo to podejmowali się tego. I dlatego my tez spróbujemy licząc na dobrą pogodę… Jutro mamy dużo do wygrania i to jest wszystko, co mnie interesuje.

Co jest ważniejsze w tym meczu, umiejętności, czy mentalność?

Podejdziemy do tego meczu na nasz sposób z absolutną wiedzą, że możemy napotkać w nim na problemy. I jeśli mamy taką mentalność, która pozwoli nam rozwiązać te problemy i czerpać z nich siłę, to będzie to bardzo, bardzo dobry mecz dla nas. I musi to być nasz bardzo dobry mecz, bo inaczej nie mamy żadnej szansy. Musimy zagrać na górnej granicy naszych możliwości, wówczas mamy szansę. I to wystarczy mi jako warunek.

Zapytany o to, czy powróci do finału w przyszłości Klopp stwierdził:

Jeśli miałby to być jedyny finał dla mnie, to jest to ku temu idealna chwila. To jest idealny przeciwnik i idealne miejsce. Umierając za 60 lat pomyślę: „To było niezłe!”

Mam nadzieję, że Pan Klopp zainspirował Cię podobnie mocno, drogi czytelniku jak mnie. Będę bacznie obserwował dalsze sukcesy tego wyjątkowego człowieka. Nawiązałem z nim kontakt. Może zdradzi nam jeszcze parę tajemnic swoich sukcesów.

Cieszę się na Twoje komentarze. Może znasz jeszcze jakieś niezwykłe wypowiedzi Kloppa albo osobliwe historie z jego życia? Będę wdzięczny za każdy cytat.

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Jeden komentarz na temat “Jürgen Klopp – trener wizjoner”

  1. Wszelkie myśli, przekonania, poglądy opinie, teorie czy pewniki, które wpoimy na stałe swej podświadomości, przejawiają się w naszym życiu w postaci sytuacji, zdarzeń i okoliczności. To co utrwalimy w naszym wnętrzu, znajdzie wyraz w zewnętrznym świecie.

    Prawo akcji i reakcji jest prawem uniwersalnym. Myśl jest akcją, reakcją zaś jest automatyczna odpowiedź podświadomości na daną myśl. Dlatego, musimy uważać na to, co myślimy! Tak jak zauważyłeś, Klopp pewnie doskonale o tym wie:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s