Zapomnij o negatywizmach! – MILIARDER Tony Tan Caktiong – Wiedza Miliarderów (wideo)

TONY TANTony Tan Caktiong został Światowym Przedsiębiorcą Roku 2004, czyli najlepszym przedsiębiorcą świata na ten rok. Jest założycielem firmy Jollibee Foods, która z obecnie ponad 4.500 restauracjami w 12 sieciach zrobiła go miliarderem. Odwiedziłem go w jego biurze w Manili, na Filipinach i przeprowadziłem wywiad do mojej książki „The Billion Dollar Secret”. Spędziliśmy dzień rozmawiając o tajemnicach jego sukcesu. W tym filmie wyjawiam trzy z rzeczy jakie mnie nauczył i jakie zadecydowały o jego niewiarygodnym sukcesie.

Tony Tan Caktiong na globalnej Liście Miliarderów Forbesa:
https://www.forbes.com/profile/tony-tan-caktiong/#6a4c2a041a25

Obejrzyj to wideo:

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

caktiongDT_PL

Transkrypcja:

Witam. Dzisiaj opowiem Wam o trzech rzeczach, których nauczyłem się od miliardera Tony Tan Caktiong.

Tony doszedł od zera do miliardów, tworząc największą firmę restauracyjną w Azji, jedną z największych firm restauracyjnych na świecie.

Firma nazywa się Jollibee. Ma pod sobą 12 brandów. O tym będę mówił później. Tony Tan stworzył to na Filipinach i zostal Światowym Przedsiębiorcą Roku 2004.

Czyli najlepszym przedsiębiorcą świata w roku 2004. Do zobaczenia w następnej części.

[Muzyka]

Witam. Za mną jest budynek Jollibee Plaza. To jest światowa siedziba korporacji Jollibee foods, która jest największą siecią restauracji w Azji

Składającą się z 2800 restauracji. Tutaj ma swoją siedzibę, swój office Światowy Przedsiębiorca Roku 2004, Tony Tan Caktiong.

Jutro przeprowadzę z nim wywiad. Przeczytacie o nim w mojej książce. Dziękuję bardzo.

Ten film, który widzieliście, nagrałem w Filipinach, w Manili przed wywiadem z Tonym. Spędziłem z nim 1 dzień

Rozmawiając o tym, co sprawiło, że osiągnął tak ekstremalny sukces w biznesie. Mówiliśmy o jego metodach sukcesu, jego podejściu do życia, jego perspektywie

Nawykach, strategiach i oczywiście o jego umiejętnościach. Od tamtego czasu Jollibee urosło jeszcze bardziej, niż podczas wywiadu.

Dziś Jollibee ma ponad 4500 restauracji i zaczęło ekspansję globalną, ekspansję także do Stanów Zjednoczonych, do Europy.

Niedawno w Londynie widziałem już pierwsze Jollibee.

Ale Jollibee Food Corporation to nie tylko marka Jollibee. Oni mają dużo innych marek w wielu krajach.

Jak ktoś z Was był na Filipinach, to w Manili praktycznie na każdym skrzyżowaniu są po 3-4 restauracje, które należą właśnie do Jollibee Food Corporation

To jest np. Inasa, Chowking, Red Ribbon, no i parę innych. Tak jak mówię, w każdym kraju mają swoje różne marki, które budują.

Mają nawet sieć hamburgerów w Stanach. Wielka firma. Chyba należy do top 10 największych korporacji konkurujących np. z Mcdonalds, BurgerKing, KFC, Pizzahut

Z tego typu korporacjami. I Jollibee sławi się tym, że jest jedyną firmą, która pokonała McDonalds w branży fastfoodowej.

Oczywiście tutaj na Filipinach oni można powiedzieć wyparli McDonalda, tudzież szybciej rosną, są bardziej zyskowni

I oczywiście mają bardziej zadowolonych klientów niż McDonald’s na Filipinach. I byc może dokonają tego też w innych krajach. Zobaczymy!

A dziś chciałem podzielić się z Wami trzema rzeczami, którymi nauczyłem się od Tony’ego.

Zacznijmy może od czegoś, co może brzmieć jak stereotyp, coś oklepanego. To jest pozytywny mindset, pozytywne nastawienie.

Coś takiego, jak optymizm.

I można powiedzieć „Aaa, to jasne, że trzeba wierzyć w siebie itd.”. Ale tutaj powiem Wam więcej szczegółów, jak Tony to widzi.

A mianowicie on nie traci czasu na negatywizmu. Na takie jakieś myślenie o negatywnych rzeczach o rozkminianie jakichś złych rzeczy, bolesnych rzeczy

On jest tak ekstremalny, że nawet nie pamięta złych lub bolesnych rzeczy, które się wydarzyły w jego życiu.

Po prostu stara się koncentrować tlyko na tej pozytywnej stronie. Czyli przysłowiowe „Czy szklanka jest do połowy pusta, czy do połowy pełna”.

To właśnie Tony zawsze widzi tę szklankę w połowie pełną. I powiedział mi wiele przykładów z jego życia, gdzie jak zaczynał, to ludzie mu mówili:

„Nie, to jest niemożliwe. To nie da rady tego zrobić. To nigdy nie wyjdzie”.

A mimo to on zawsze próbował i patrzył, czy wyjdzie czy nie, ponieważ miał pozytywne nastawienie, wierzył w to, że w jakiś sposób to wyjdzie.

Że się poszczęści, że to będzie możliwe. A jak nie było, to w jakiś sposób to poprawiał i patrzył, co by zrobić, aby to stało się możliwe.

I na przykład było coś takiego, że oni jak stali się największą firmą fast-foodową w Filipinach, to stwierdzili, że trzeba podbijać inne kraje.

No i próbowali najpierw chyba w Malezji – nie wyszło. Później w Singapurze – nie wyszło. Była nieopłacalna ta firma. Musieli ją zamknąć.

W Hong-Kongu tak samo. Chyba też w jeszcze jednym kraju. I ludzie mówili „Nie, daj sobie spokój. Widzisz, że nie wychodzi. Nie da rady. Już tyle próbowałeś”

A on za każdym razem wyciągał wnioski z tych porażek. Patrzył, co by tu można zrobić innego następnym razem.

I znaleźli sposób, w jaki po prostu taka ekspansja międzynarodowa stała sie możliwa. I zobaczyli, gdzie oni są dobrzy, a gdzie nie są dobrzy.

I postanowili wykorzystać to właśnie, w czym są dobrzy, żeby taką ekspansję umożliwić. No i jak się okazało, teraz mają 4500 restauracji na całym świecie

I myślę, że mają zdecydowanie więcej w tej chwili już restauracji poza Filipinami, niż na Filipinach.

I Tony powiedział mi coś takiego.

„Myślę, że jestem urodzony w czepku, więc wszystko co robię, będzie okej. I że w jakiś sposób to dobrze się zakończy.

I po prostu staramy się robić rzeczy, a jeśli nie są ok i nie wychodzą, to po prostu dopasowujemy, zmieniamy w czasie pracy.

Po prostu idąc do przodu, zmieniamy to, poprawiamy, ulepszamy.

Także takie właśnie pozytywne, optymistyczne nastawienie.

Bo jeśli jesteś negatywistą, to nigdy nic nie zrobisz. Jesteś pesymistą to nigdy się nie zabierzesz, że coś dokonać, coś przedsięwziąć.

Musisz mieć tę wiarę, że to Ci wyjdzie. A jeśli nie wychodzi, to zawsze to możesz poprawić. Zawsze możesz coś z tym zrobić.

W tym wideo nie chcę tu się wywodzić na mój temat, ale ja też miałem bardzo dużo niepowodzeń, kłód pod nogi w moim projekcie książkowym chociażby.

A na końcu okazało się, że zebrałem ponad 20 miliarderów do tej książki, którzy ze mną przez lata pracowali nad tą książką

I jeszcze zobaczymy, co z tego dalej wyjdzie.

Drugą rzeczą, którą chciałbym się z Tobą podzielić, której nauczyłem się od najlepszego przedsiębiorcy świata roku 2004 jest abundance mindset.

Czyli nastawienie na dostatek. Mindset dostatku.

Mówiłem już o tym w jednym ze wcześniejszych wideo, gdzie mówiłem o inwestycjach, o tym czego nauczyłem się z domen do krypto. Tutaj podłączę w tym wideo

Tutaj u góry albo tutaj w opisie też pod wideo. Także obejrzyj to sobie. Tam zobaczysz, o co w tym wszystkim chodzi.

Zasadniczo chodzi o to, czy myślimy o świecie, o tym co nas otacza, że wszystkiego brakuje i trzeba walczyć o to, co jest.

Czy myślimy o tym w takich kategoriach, że wszystkiego jest pod dostatkiem. Takie nastawienie na dostatek. I że można sie tym dzielić.

Że po prostu ziemia oferuje nam wszystko pod dostatkiem i nie trzeba o to walczyć, nie trzeba sie tym martwić.

Tylko można być szczodrym. Można się tym dzielić z innymi, itd.

I właśnie Tony reprezentuje ten Abundance Mindset. To natawienie na dostatek. To jest jeden z najbardziej szczodrych ludzi, jakich znam.

Wszyscy w zasadzie z tych miliarderów, którzy są w mojej książce, są bardzo szczodrzy. Ale tu chciałbym Wam powiedzieć parę rzeczy, które Tony mi powiedział

Powiedział mi np. coś takiego, że na początku swojej kariery. On najpierw budował sieć lodziarni, którą później przekształcił w Jollibee.

Które robią fast-food, ale taki bardzo azjatycki. Kurczaki, jest tam trochę ryżu, trochę makaronów. Taki azjatycki fast-food.

I on miał znajomego, który także miał firmę fast-foodową. Był w pewien sposób konkurentem, ale to nie był taki sam fast-food. Trochę inny.

I tamten znajomy powiedział mu, dlaczego on wynagradza tak dobrze swoich ludzi. Że im za dużo po prostu płaci,

A jakby im mniej płacił, to to, co zaoszczędzi na tych ludziach, na płacach, to jest 1:1 jego zysk, czyli ląduje u niego w kieszeni.

I po co on tak dużo ludziom płaci.

I co się okazało? Okazało się, że firma Tony stała się największą firmą w Azji i podbija teraz świat. Należy do 10 najlepszych firm fast-foodowych na świecie

A firma tego znajomego znikła z horyzontu. Po prostu zbankrutowała. Bo on reprezentował scarcity mindset.

Czyli to nastawienie na niedostatek. Takie podejście z pozycji niedostatku. Że to co ja zarabiam, to mogę zarobić tylko kosztem Ciebie.

I zauważa to często w mainstreamie, że ludzie mają podejście, że dorobić można się tylko kosztem innych. I to jest właśnie podejście z pozycji niedostatku

Ten scarcity mindset, który jest bardzo szkodliwy i który nie prowadzi do sukcesu w biznesie. W biznesie musisz mieć podejście z pozycji dostatku.

To znaczy, że jeśli zrobimy razem interes to oboje na tym zyskujemy. Jeśli kogoś zatrudniasz to nie po to, żeby się dorobić jego kosztem.

Tylko żeby on osiągnął swoje cele i tym razem z nim, dzieki niemu też możesz osiągnąć swoje cele.

Czyli on osiąga swoje cele dzięki Tobie, a Ty osiągasz swoje cele dzięki niemu. Czyli takie win-win. I to jest własnie podejście z pozycji dostatku.

I Tony powiedział mi, że własnie to nastawienie na dostatek jest bardzo niedoceniane w mainstreamie, w szerokim pojęciu.

Że ludzie sobie nie zdają sprawy, jakie to jest mocne, jakie to ma korzyści własnie w życiu i w biznesie.

To nastawienie na dostatek można też nazwać mentalnością ofitości. Obfitość.

W pewnym momencie wywiadu zapytałem się Tonego, jakie przesłanie chciałby dać światu.

Co chciałby, aby czytelnicy mojej książki wynieśli z jego historii i z tego co on ma im do powiedzenia.

I on mi powiedział coś takiego. Spróbuję to na żywo przetłumaczyć.

Spróbujmy dzielić się, ponieważ rzeczy są obfite. Wszystko jest w obfitości. Możemy się dzielić.

Czym więcej się dzielimy, tym więcej dostajemy spowrotem w innych rzeczach.

I teraz możecie powiedzieć „Aaa, dzielić się… puste słowa. Co to oznacza tak na prawdę?”

W przypadku Tony’egpo to oznacza między innymi też dużą filantropię nie tylko w biznesie.

Praktycznie każdy z miliarderów, którzy są w mojej książce „The Billion Dollar Secret” jest też wielkim filantropem.

Jak przeczytacie moją książkę, to będziecie wiedzieli, że nie chodzi tylko o dorobienie się. Chodzi o to, żeby mieć pozytywny wpływ na życie innych ludzi.

I czym bardziej pozytywny wpływ macie na życie innych ludzi. Czym więcej ludzi dotkniecie w pozytywny sposób tym, co robicie

Tym Wy też staniecie sie bogatsi. Tym Wasze życie też stanie się bogatsze.

I na przykładzie Tony Tan. Wyobraźcie sobie, że Tony Tan stworzył tzw. school feeding program

Czyli w zasadzie instytucję filantropijną zasilaną przez jego i jego firmę, która żywi uczniów szkół, głównie podstawowych i chyba też średnich.

I wyobraźcie sobie… zgadnijcie ile on na codzień żywi uczniów?

Otóż z dzisiejszej perspektywy do tej pory już 180 tysięcy uczniów codziennie było żywionych przez tę instytucje charytatywną.

I to sa po prostu legiony ludzi. Filipiny, jak wiecie, nie sa najbogatszym krajem. Tony Tan tym najbiedniejszym umożliwia to,

By mogli bezstresowo uczyć się, nie myśląc o problemach egzystencjalnych, nie myśląc czy coś dzisiaj zjedzą czy nie, bo mają jedzenie w szkole.

I mogą się skoncentrować na nauce. Ze 180 tysięcy ludzi wielu z nich stworzy z pewnością wspaniał firmy.

Wielu z nich stanie się wartościowymi obywatelami społeczeństwa. Będą lekarzami, nauczycielami, architektami.

Stworza wiele wspaniałych rzeczy. Będą może naukowcami, którzy wymyślą to lub tamto.

Także miej pozytywny wpływ na ludzi wokół siebie. Czym większy, tym lepiej. To jest druga rzecz, której nauczyłem sie od Tony Tan.

A trzecią taką rzeczą jest: Nigdy nie przestawaj się uczyć i wykorzystuj każdą sytuację do nauki.

Wyobraź sobie, że Tony Tan jak już był doświadczonym przedsiębiorcą, uzyskał sukces, był multimilionerem, mial paręset restauracji

To wyobraź sobie, że on poszedł jeszcze raz na uniwersytet. On już miał jakiś jeden stopień, już skończył studia wcześniej.

Ale poszedł do AIM – to jest najlepsza akademia managementu na Filipinach.

Poszedł na studia na AIM po to, żeby sie jeszcze doszkolić bo stwierdził, że na tym poziomie biznesu, na jakim on teraz jest

Potrzebuje wiedzy o zarządzaniu, a po prostu uważał, że nie ma wystarczającej wiedzy na ten temat.

I poszedł jeszcze raz na uniwersytet i uczył się.

Wyobrażasz sobie polskiego multimilionera, który stwierdza „Nie, ja za mało wiem. Idę jeszcze raz sie uczyć. Ide jeszcze raz na uczelnię”.

No to rzadko sie zdarza, a własnie najlepsi przedsiębiorcy świata tak robią. Oni nigdy nie przestają się uczyć.

Ale to jeszcze nie wszystko. Tony Tan zostal miliarderem i zostal Światowym Przedsibiorcą Roku 2004, czyli najlepszym przedsiębiorcą na świecie.

I po tym, jak nim został, to w dalszym ciągu i mimo to co roku jedzie na tygodniowy kurs w różnych aspektach biznesu do HBS – Harvard Business School

Po to, by się jeszcze dokształcać i rozwijać. Oczywiście czyta książki biznesowe i rozwija sie w dalszym ciągu.

Bo on twierdzi, że zawsze trzeba korzystać z każdej okazji, aby sie czegoś nauczyć, aby móc więcej osioągać.

Powiedzial mi coś takiego. Tutaj znowu przeczytam i spróbuję to na żywo przetłumaczyć.

„Myślę, że najlepszym sposobem, by się uczyć jest otwarty umysł i zadawanie właściwych pytań. I myślę, że każdy jest nauczycielem.

I każda chwila jest okazją by sie uczyć. Nawet proste porozmawianie z Twoim klientem albo pracownikiem.

Więc jeśli masz otwarty umysł, wtedy sie uczysz, a ludzie dzadzą Ci dobry feedback.

Więc wykorzystuj każda sytuacje i rozmowę z klientem, z pracownikiem, partnerem biznesowym. To zawsze jest możliwość, by sie czegoś nauczyć.

Z każdej sytuacji można wyciągnąć wnioski. Od każdej osoby. Każda osoba ma swoje doświadczenia i perspektywe i od każdej osoby można sie nauczyć.

Ja dziś chciałbym też wykorzystac tę sytuację, by nauczyć się od Was. Powiedzcie mi, jakie Wy macie doświadczenia z mentalnościa obfitości?

Z mentalnością niedostatku? Jakie macie doświadczenia z rozwijaniem się, z nauką? W jaki sposób Ty chcesz się dalej rozwijać?

Uczyć? Rozwijać swoją osobowość biznesową? Siebie jako przedsiębiorcę? Swoje umiejetności?

I oczywiście chciałbym też dowiedzieć się Wasze doświadczenia, Twoje doświadczenia z Twojego życia co do pozytywnego nastawienia i mindsetu, optymizmu

Gdzie w Twoim życiu to pozytywne nastawienie w Twoim biznesie ten optymizm przyniósł pożytek?

W jaki sposób to się objawiło? Czekam na Wasze historie.

Jeśli ten film Ci się podobał, podziel się ze znajomymi, z bliskimi. Kiedys Ci za to podziękują.

ja tutaj mówię o tym, jak myślą i działają najlepsi przedsiębiorcy na świecie. Jak myśla i działaja miliarderzy naszych czasów.

Ludzie, którzy doszli od zera do miliardów w czasie jednego życia. Mówię też o pieniądzu, ekonomii, kryptowalutach.

Mówie, jak robić rzeczy wielkie i niemożliwe w życiu i w biznesie. Więc jeśli ten film Ci się podobał, to z pewnościa spodobają Ci sie moje filmy.

Zapraszam do ich oglądania. Zasubskrybuj, jeśli tego nie zrobiłeś. Łapka w górę albo łapka w dół. To tyle na dziś. Życzę Ci fantastycznego dnia.

Dokonajmy dziś czegoś niezwykłego!

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s