Co o biznesie uczą nas Gwiezdne Wojny? (wideo)

lucasCo to jest odroczona gratyfikacja i jak ją wykorzystać w biznesie? Co ma do tego ptasie mleczko, a co gwiezdne wojny? Na te i inne pytania odpowiadam w tym filmie z Hollywood.

Obejrzyj to wideo

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

starwars-pl

Transkrypcja:

Witam dzisiaj z gwarnego Hollywood. Dziś porozmawiamy o tym, co odroczona gratyfikacja ma wspólnego z biznesem i co do tego mają Gwiezdne Wojny.

[Muzyka]

Witam ponownie z Hollywood. Odroczona gratyfikacja. Co to jest odroczona gratyfikacja? Co to ma wspólnego z biznesem?

Co ja tu w ogóle robię w Hollywood? Oczywiście nie jestem tu przypadkowo. Często się mnie pytacie, dlaczezgo podróżuję, co mam do załatwienia…

Tutaj akurat odbieram nagrodę […] award za bestseller, który napisałem z Brianem Tracy tutaj w Roosevelt Hotel w Hollywood.

Ale przechodzimy do tematu. Odroczona gratyfikacja. Co to jest?

Z pewnością słyszeliście o takim eksperymencie o nazwie Marschmallow Test, który został przeprowadzony w Stanfor University w latach 50-tych / 60-tych.

O co chodzi z Marschmallow Test? Chodzi o to, że dzieciom przedłożono marschmallow (tj. takie ptasie mleczko bez czekolady).

Każdemu dziecku dano jednego marschmallow i powiedziano

„Możesz to zjeść albo teraz albo za 15 minut. Jeśli wytrzymasz 15 minut, to dostaniesz jeszcze jednego marschmallow, którego będziesz mógł zjeść”

Będziesz miał wtedy 2 marschmallow.

No i oczywiście oni to nakręcali, tam się dzieci siliły, robiły różne miny itd. Niektóre dały radę wytrzymać te 15 minut, niektóre nie.

I jest tam procent tych dzieci, które wytrzymały i dzieci, które nie wytrzymały.

Ale ciekawa rzecz zaczyna sięw drugiej części, bo to były 5-letnie dzieci. I 15 lat później były przeprowadzone ponowne badania tych dzieci.

I sprawdzano ich po prostu w testach na inteligencję albo w takich naukowych testach, które się pisze i zdaje do uniwersytetów.

I okazuje się, że te dzieci, które potrafiły odroczyć swoją gratyfikację, czyli poczekać na tego drugiego marschmallow 15 minut…

One dużo lepiej radziły sobie w tych testach i dużo lepsze wyniki osiągały w tych testach.

I teraz często widzę gdzieś na internecie,gdzie mówi się, że te dzieci dużo większe sukcesy w życiu osiągały. To nie jest tak do końca.

Bo jeśli osiągasz sukcesy w szkole czy jako pracownik zarabiasz więcej, to niekoniecznie oznacza, że osiągasz więcejw życiu.

Bo nie zostały na przykład przeprowdzone eksperymenty co do satysfakcji tych ludzi z życia lub co do ich skuteczności w biznesie.

Do czego oni w biznesie dochodzili. Ale to jest oczywiście bardzo trudne do przeprowadzenia z tego względu, że bardzo mało ludzi zostaje przedsiębiorcami.

I oni nie mieli wystarczająco dużej próby, żeby później przeprowadzić tego typu badanie.

I teraz możemy się zastanawiać, jaki wpływ ma odroczona gratyfikacja na biznes.

Czy jeśli używamy odroczonej gratyfikacji, to rzeczywiście osiągamy więcej w biznesie?

I teraz możesz się zapytać, dlaczego opowiadam o tym z Hollywood?

Bo właśnie chcę Ci opowiedzieć o jednym człowieku z Hollywood. O wielkim przedsiębiorcy. Zobaczysz jak wielkim na końcu tego wideo.

Który właśnie osiągnął bardzo wiele, stosując odroczoną gratyfikację.

Może słyszałeś o takim panu jak George Lucas. Jeśli nie wiesz, kto to jest George Lucas, to sprawdź. To jest producent i reżyser filmu Star Wars.

Jak wiesz, film Star Wars jest jednym z najbardziej popularnych filmów / serii filmów w historii Hollywood.

I ten George Lucas na początku lat 70-tych wyprodukował film American Graffiti.

Za który jego firma produkująca filmy, która się nazywa Lucasfilm, dostała 150 tyś. dolarów za wyprodukowanie.

Oczywiście był też budżet na eksponaty, itd. Ale za samo produkcję 150 tyś. dolarów.

I ten film osiągnął różne sukcesy i później George Lucas miał pomysł na taki film o galaktyce, o jakichś przygodach kosmicznych.

Który właśnie miał nosić nazwę Star Wars.

I po prostu szukał koncernu filmowego, który zleciłby mu wyprodukowanie tego filmu, podjąłby się dystrybucji, itd.

Dla którego on by ten film jakby wyprodukował w swojej firmie Lucasfilm.

Noi tam oczywiście wiele odmów dostał, itd. Ale już o tym nie będziemy mówili.

Wkońcu jakiś chyba 21st Century (nie jestem pewien) zaproponował mu, że tak – to jest dobry koncept, to jest fajna sprawa.

I żeby on to dla nich wyprodukował i zaproponowali mu 500 tyś. dolarów za to. Czyli ponad 3 krotnie więcej niż on wziął za ten film American Graffiti.

To oczywiście były bardzo duże pieniądze. To był początek lat 70-tych. Teraz sobie możecie przeliczyć na dzisiejsze pieniądze.

To by było parę milionów. Może z 5 milionów. Może trochę mniej. W każdym razie to były konkretne, bardzo duże pieniądze.

I wyobraźcie sobie, że George Lucas odrzucił tę ofertę i powiedział „Nie. Ja chcę, żebyście zapłacili mi tylko 150 tyś. dolarów. To są moje koszty własne”

Ale ja chcę, żebyście za to dali mi prawa do tych towarów dla fanów (merchandise), czyli prawa do koszulek, do zabawek i innych materiałów dla fanów.

I jeśli będą następne części z serii tej sagi, to ja chciałbym zachować do nich prawa. Wtedy ja będę miał prawa autorskie, a nie Wy.

I oni stwierdzili, że to jest bardzo dobry deal, bo jest bardzo duże ryzyko, że taki film się nie powiedzie.

I po co mają płacić komuś 500 tyś, jak mogą zapłacić mu 150 tyś.

I jak sobie tak pomyślicie, to myślę, że większość ludzi powiedziałoby, że „Ten George Lucas jest głupi”.

Przecież miał możliwość dostania kupy pieniędzy od razu, to on wolał mniej niż 1/3 i praktycznie nic nie zarobić na tym, bo tosa jego koszty własne.

I że może coś tam ugra na jakichś dodatkowych rzeczach.

Okazało się, że ten film Star Wars już w pierwszych 6 miesiącach zarobił 220 mln dolarów w kasach kin, a do tej pory zarobił 2,5 miliarda dolarów.

Ale jeśli weźmiemy od tamtego czasu te wszystkie artykuły dla fanów, to one sprzedały ssię w ilości 12 miliardów dolarów.

12 miliardów dolarów!

I co roku obecnie firma George’a Lucasa sprzedaje tych materiałów w ilości 3 miliardów dolarów. To jest po prostu niesamowite.

To jest miliardowa firma. Same tylko materiały dla fanów. Czyli główniechodzi o zabawki.

On stworzył po prostu firmę zabawkową, która produkuje tylko zabawki oparte o trylogię / serię Star Wars. 12 miliardów dolarów!

Ale to nie wszystko. Bo on też zachował prawa do następnych części Star Wars.

Te wszystkie części przyniosły do tej pory 4 miliardy obrotu jeśli chodzi o kina.

Do tego 4 miliardy obrotu, jeśli chodzi o DVD i kasety VHS. Ale to jeszcze nie wszystko!

Do tego dochodzi 3 miliardy obrotu, jeśli chodzi o gry. 2 miliardy obrotu w książkach, które są o tej sadze całej Star Wars.

Do tego dochodzi następne prawie 2 miliardy obrotu z licencji, czyli jeśli ktoś chce wyprodukować np. gumę do życia Star Wars

To musi zapłacić opłaty licencyjne. Jeśli ktoś chce wyprodukować napój z nalepką Star Wars, to jest to samo.

Czyli musi mieć jakiś deal licencyjny.

Jak to podliczysz, to wychodzi 15 miliardów dolarów obrotu z tych dodatkowych rzeczy. To jest wszystko w firmie Lucasfilm.

George Lucas dodatkowo podczas produkcji pierwszego filmu Star Wars zbudował firmę ILM, czyli Industrial Lights & Magic.

Która robiła efekty specjalne do tego filmu. Tę firmę sprzedał później dla Steve’a Jobsa. Ta firma właśnie była zalążkiem Pixara.

Jednej z firm Steve’a Jobsa, którą on później sprzedał do Disney’a za 7,3 miliarda dolarów. A co się stało z Georgem Lucasem?

George Lucas sprzedał Lucasfilm też dla Disneya, dosyć niedawno, za 4 miliardy dolarów.

I łącznie z tym, co już wcześniej zarobił i miał, obecnie ma wartość netto w wysokości 5,5 miliardów dolarów.

I to są właśnie efekty odroczonej gratyfikacji. George Lucas nie przyjął dealu za 500 tyś dolarów, nie przyjął wielkich pieniędzy w jednym kawałku.

Tylko wolał grać długodystansowo i skonstruować ten deal tak, żeby pokryć na początku swoje koszty, ale mieć duży potencjał wzrostu.

I to jest właśnie efekt odroczonej gratyfikacji. George Lucas nie przyjął dealu za pół miliona, żeby dostać dużo pieniędzy w jednym kawałku.

Tylko wolał po prostu pokryć swoje koszty, aby w przyszłości mieć potencjał na dużo większe zarobki. Po prostu odroczył swoją gratyfikację.

I wolał grać długoterminowo. W ten sposób zarobił miliardy i stał się miliarderem.

I dziś jak spojrzycie na listę najbogatszych ludzi w Hollywood, to George Lucas numer jeden najbogatszym człowiekiem w Hollywood. 5,5 miliarda dolarów.

Kupa pieniędzy. No! Także widzicie, odroczona gratyfikacja odgrywa dużą rolę w biznesie. Tu chodzi o granie długoterminowe.

Patrzenie co w długim terminie nam to może przynieść, a nie patrzenie żeby szybko zarobić pieniądze, tylko budować długoterminową wartość.

No, to tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że Ci się podobało. Jeśli tak, to daj mi łapkę w górę, nie zapomnij nacisnąć dzwoneczka i zasubskrybować na dole.

Zapraszam do komentarzy, co myślisz na ten temat? Jakie są Twoje przemyślenia, spostrzeżenia, być może doświadczenia?

Udostępnij ten film znajomym, przyjaciołom, kiedyś Ci za to podziękują. Ja tu mówię dużo o myśleniu najlepszych przedsiębiorców świata.

O myśleniu miliarderów, którzy doszli od zera do miliardów w czasie jednego życia.

Mówię też o robieniu rzeczy niemożliwych, o moich doświadczeniach z tym, a także o kryptowalutach, o inwestowaniu w kryptowaluty.

I o moich doświadczeniach z inwestowaniem w kryptowaluty.

Także jeśli ten film Ci się spodobał, to z pewnością spodobają Ci się moje inne filmy. Zapraszam do oglądania.

To tyle na dziś z Hollywood. Życzę Ci fantastycznego dnia. Dokonajmy dziś czegoś niezwykłego!

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s