✅ Skąd się bierze pieniądz? 💶 (wideo)

Opowiadam ze szwajcarskiej stolicy bankierów, z Zürichu jak powstaje pieniądz, gdzie jest tworzony i rozwiewam kilka mitów na ten temat. Na końcu filmu jest konkurs i coś do wygrania.

 

Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb

Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl

Transkrypcja:

Witam Was dzisiaj z Zürichu ze Szwajcarii. Dziś Wam powiem skąd bierze się pieniądz. Zostańcie ze mną do końca tego filmu, na końcu będzie konkurs i coś do wygrania.

Większość ludzi nie ma pojęcia jak w dzisiejszych czasach powstaje pieniądz. Jak powstaje pieniądz we współczesnej gospodarce finansowej, we współczesnym świecie. Często się myśli, że pieniądz jest emitowany przez Bank Centralny. To jest tylko w części prawdą, bo większość pieniądza w rzeczywistości jest kreowane przez tak zwane banki komercyjne. Jak to się dzieje?

Wyobraź sobie, że dajesz mi w depozycie pieniądze, dajesz mi pieniądze do przetrzymania. Tak? I oczekujesz oczywiście, że jeśli przyjdziesz drugi raz po te pieniądze, to ja ci te pieniądze wydam, bo to jest depozyt, czyli ja powinienem je trzymać. Tak? I myślisz, że to samo dzieje się w banku. Że jak wpłacisz pieniądze do banku, to ten bank te pieniądze, trzyma dla ciebie, jak przyjdziesz po nie to on ci je wypłacić. Ale tak się nie dzieje. Banki mają specjalny przywilej, że one mogą te pieniądze, mimo że ty nie udzieliłeś pożyczki bankowi, ty je zdeponowałeś. To bank mimo to może wziąć te pieniądze i je dać komuś w pożyczce, komuś innemu. To znaczy, że on nie jest zobligowany do tego, żeby te pieniądze trzymać dla ciebie. Tak? Ty nie dałeś bankowi przecież kredytu na 10 lat i on może przez te 10 lat robić co chce i musi ci po prostu za 10 lat oddać. Nie. Ty dałeś te pieniądze w depozycie po to, żebyś w każdej chwili miał do nich dostęp. Ale w rzeczywistości jest tak, że banki te pieniądze biorą i dalej dają w kredycie. Czyli jeśli powiedzmy wpłaciłeś 100 zł do banku i ten bank daje komuś kredyt teraz na 100 zł, to te 100 zł jest zarówno u ciebie na koncie, jak i u kogoś innego na koncie. Czyli w gospodarce pojawia się druga setka i jest nagle 200 zł w gospodarce. I teraz ktoś mógłby te pieniądze wybrać ze swojego rachunku, wpłacić na inny rachunek. I wtedy bank mógłby znowu je wziąć i jeszcze znowu komuś innemu dać w kredycie. I byłyby już 300 zł i tak dalej i tak dalej. Praktycznie mógłby bank mnożyć pieniądze w nieskończoność. I jest pewien mechanizm, który zapobiega temu, żeby te pieniądze były mnożone w nieskończoność czy teoretycznie zapobiega. To jest tak zwana rezerwa bankowa. Może słyszałeś o systemie rezerwy bankowej. O co tu chodzi?

Chodzi o to, że w rzeczywistości bankowi nie wolno dać twoich 100 zł komuś w kredycie, tylko musi pewną część tego zachować w tak zwanej rezerwie. W Polsce to jest 3,5 procenta. Tutaj policzymy co się dzieje, jeśli to jest 10 procent dla ułatwienia, żeby ci pokazać, jak to działa, żeby były jasne liczby. A później ci przeliczę to z 3,5 procenta. Załóżmy, że w systemie rezerwy bankowej jest 10 procent, kiedyś było w różnych krajach 10 procent. Ty dajesz 100 zł do banku, bank musi 10 zł z tego trzymać w rezerwie. W niektórych państwach on musi te 10 zł nawet wpłacić do banku centralnego. A resztą może operować tudzież dać komuś innemu w kredycie dalej. Tak? I teraz 90 zł bank daje komuś innemu w kredycie, ten ktoś pobiera te pieniądze. I co się dzieje? Może wpłacić, załóżmy, że wpłaci komuś, osobie trzeciej na jego konto te 90 zł. Wtedy bank ma znowu depozyt 90 zł, z tego musi zatrzymać tylko 9 zł rezerwie i 81 zł może dać w kredycie następnej osobie. Ta następna osoba, dzieje się tak w kółko i w kółko, później 80 zł, 70 i tak dalej. Jak sobie zliczysz to wszystko to przy rezerwie bankowej 10 procent ze 100 zł może być dziesięciokrotna suma pieniędzy wygenerowana. Czyli ze 100 zł realnych w gospodarce powstaje nagle 1000 zł, czy może powstać aż 1000 zł. Przy 3,5 procenta, tak jak jest w Polsce, ze 100 zł powstaje ponad 28 razy więcej pieniędzy. Czyli w systemie bankowym powstaje można powiedzieć bańka pieniężna 28‑krotna tej sumy pieniędzy, którą bank dostał, która weszła do systemu bankowego. Czyli po prostu banki liczbę pieniędzy nadmuchują w Polsce, mogą nadmuchać aż 28‑krotnie. W systemie Euro, Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje Euro jest to nawet bardziej ekstremalne, bo rezerwa bankowa wynosi tylko 1 procent. Co oznacza, że banki mogą liczbę pieniędzy zwielokrotnić o 100 razy. I w ten właśnie sposób pieniądze są kreowane w systemie gospodarki we współczesnym świecie. One powstają z niczego w bankach, więc nie ma się co dziwić, że ten system jest wysoce inflacjonarny i że ten system jest niestabilny. Bo nawet jeśli 5 procent ludzi by przyszło do banku i powiedziało, chcę wyciągnąć moje pieniądze, to w tym momencie banki po prostu tych pieniędzy nie mają, nie mogą wypłacić. To dochodzi do crashu banków. I wtedy państwo tudzież bank centralny musiałby wykreować nowe pieniądze, dalsze pieniądze, żeby te banki wyratować. I to się już stało w Europie, w różnych krajach, co oznacza dalsze rozwodnienie pieniędzy i tak dalej i tak dalej. To jest Never Ending Story. To tak w skrócie skąd się biorą pieniądze, na czym polega system rezerwy bankowej.

Jeśli to ci się podobało zasubskrybuj na dole. Daj mi łapkę w górę. Proszę o komentarze co myślicie na ten temat. Jakie wy macie doświadczenia z pieniądzem. Jakie może zauważyliście dziwne zjawiska albo paradoksy z tym związane. Proszę o komentarze. Udostępnij ten film znajomym, bliskim. Podziękuję ci za to. Ja tu mówię dużo o pieniądzu, mówię też o kryptowalutach, mówię jak myślą najlepsi przedsiębiorcy na świecie, najbogatsi ludzie na świecie. I mówię też o robieniu rzeczy niemożliwych. Wśród najlepszych komentarzy, udostępnień wybiorę jeden, zwycięzca dostanie wydanie specjalne książki, którą napisałem z Brianem Tracy. Tak to wygląda. Tak? Przypominam też o konkursie, który cały czas trwa do końca stycznia 2019, gdzie chodzi o budowaniu naszej społeczności. Przypominam, że najaktywniejsi członkowie naszej społeczności, ci którzy będą mieli największy wkład w jej rozwój, wśród nich podzielę jednego Bitcoina, jeśli nasza społeczność osiągnie więcej subskrybentów niż cena Bitcoina w złotych 1 lutego 2019 roku. I sprawdzimy to na portalu bitcoin.pl. Jak ci się ten film podobał to z pewnością spodobają ci się inne moje filmy. Tutaj znajdziesz niektóre z moich najlepszych filmów.

To tyle na dziś. Dzięki i do zobaczenia z Zürichu.

Przypominam o konkursie na JEDNEGO BITCOINA:
Wśród najaktywniejszych członków naszej społeczności podzielę 1BTC jeśli 1.2.2019 będę miał więcej subskrybentów niż cena Bitcoina w PLN.
Jeśli jeszcze się nie zaangażowałeś, to zapisz się do grupy indywidualiści i napisz co umiesz i jak konkretnie chcesz pomóc:
http://fb.com/groups/indywidualisci

Jeśli urodziłeś się w kraju anglojęzycznym albo mówisz na poziomie native, wesprzyj proszę naszą społeczność i zrób angielskie albo polskie napisy na moim angielskim kanale:
http://www.youtube.com/timedtext_cs_panel?tab=2&c=UCj7QUwawwMEDUbC4eaiEAZw
Tutaj instrukcja jak to się robi:
https://support.google.com/youtube/answer/6054623?hl=en&ref_topic=7295414

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s