Zastanawiam się co charakteryzuje rynek krypto. Odpowiadam na pytanie, czy to bańka i jeśli tak, to kiedy pęknie. Na końcu wideo jest coś do wygrania.
Tu kupisz „Umysł Miliardera”: https://UmyslMiliardera.pl/?ref=rb
Zapisz się na Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
Transkrypcja:
Witam Was dzisiaj z Karlsruhe. Dzisiaj porozmawiamy o bańce na rynku kryptowalut. Powiem Wam parę swoich myśli na ten temat i powiem wam też jak myślę, jak duża ta bańka może być. Zostańcie ze mną do końca, na końcu jest coś do wygrania.
Bańka na rynku kryptowalut. Od przynajmniej roku, przez cały rok 2017 słyszymy, że kryptowaluty to jest bańka. Tak, to w pewnym sensie jest bańka i tak to jest porównywalne do roku 2000, do bańki dotcomów w roku 2000. Tylko pytanie jest tego typu: W jakim miejscu tej bańki obecnie się znajdujemy? Media spekulują co tydzień, codziennie, że już bańka pękła, że zaraz pęknie. Natomiast ja myślę, że jesteśmy bardzo oddaleni od najwyższego punktu bańki. Z pewnością będą jeszcze wzloty i upadki, ale do topu bańki, do góry jeszcze nam bardzo daleko.
Zacznijmy może od tego czy rzeczywiście można porównać tą bańkę do bańki dotcomowej? Ja myślę, że tak. Jest parę charakterystyk, dlaczego można tą bańkę do bańki dotcomów porównać. Pierwsza rzecz to jest to, że chodzi tutaj o technologię, która może zmienić świat i zmieni znacząco świat. Zmieni świat nie do poznania. Jak wiecie Internet zmienił świat, więc mimo, że bańka dotcomowa pękła to nie zmieniło nic w rozwoju Internetu. Tak? Internet zmienił świat i tak samo kryptowaluty zdecydowanie zmienią świat i jakby konstrukcję socjalną społeczeństw. To jest jedna rzecz.
Druga rzecz, która jest podobna w obu tych bańkach to jest to, że ludzie mają jakby nieskończone, wygórowane nadzieje związane z tą technologią i częściowo to są irracjonalne nadzieje. Myślą, że ta technologia zdemokratyzuje społeczeństwo całkowicie, że usunie wszelką niesprawiedliwość, że wyrówna majętność ludzi, że w ogóle uzdrowi świat, że rozwiąże wszystkie problemy świata. W rzeczywistości niektóre problemy zostaną rozwiązane przez tą technologię, niektóre nie zostaną rozwiązane i z pewnością dojdzie do dużych przetasowań w bogactwie na świecie. Natomiast w dalszym ciągu będą ludzie bogaci i ludzie biedni. I prawdopodobnie ten współczynnik Gini, czyli różnicy między bogatymi a biednymi będzie jeszcze większy przez kryptowaluty, czy pod wpływem kryptowalut. Tylko to być może będą inni ludzie. Tak? Ci którzy po prostu mieli inny zestaw umiejętności, wiedzy i tak dalej.
Trzecią taką charakterystyką, która jest wspólna to jest to, że ta właśnie wizja zysków i jakby ta atrakcyjność tych assetów w tym przypadku kryptowalut, a wcześniej akcji spółek dotcomowych to po prostu zasysa cały kapitał, czy dużą część, znaczną część kapitału z innych assetów, które są mniej atrakcyjne. Bo oczywiście każdy inwestor woli inwestować w to co przynosi większe zyski, co szybciej wzrasta. I dlatego te bańki właśnie się same napędzają. Bo jeśli teraz Bitcoin wzrósł 13-krotnie w roku 2017 to teraz ci, którzy się o tym dowiedzieli inwestorzy, którzy jeszcze nie zainwestowali, oczywiście pchają jak najwięcej kapitału w Bitcoin, żeby mieć te zyski. I czym więcej oni kapitału wepchają w ten Bitcoin, jeszcze bardziej będzie rósł. Tak? Czyli to się napędza. I to też nie jest prawda, że wszyscy tracą w bańce. Bardzo dużo ludzi zyskuje w bańce. Tak? Pieniądze nie giną, one po prostu tylko przechodzą do innych ludzi i chodzi o to, właśnie w bańce najwięcej się zarabia. I problem jest w tym, że po prostu niestety, ale trzeba w pewnym momencie wyjść. I nie wiadomo… jeśli chodzi o bańkę to 1-2 dni jak wyjdziesz wcześniej to może oznaczać, że masz czterokrotnie mniej pieniędzy. Tak? Natomiast jeśli nie wyjdziesz to może to oznaczać, że masz 10-krotnie mniej pieniędzy. I to jest właśnie dylemat inwestora w bańce. Tutaj już nie będziemy mówili o strategiach inwestycyjnych.
Ostatnim, ale być może najważniejszym punktem, w którym obie te bańki są podobne to jest to, że w zasadzie nikt na rynku finansowym, nikt z inwestorów nie jest w stanie wycenić tych assetów, nie jest w stanie wycenić ile takie assety są warte. W przypadku bańki dotcomowej to było po prostu nie do pomyślenia, żeby po raz pierwszy firmy były wyceniane na setki milionów, nawet miliardy, które w ogóle nie miały zysków. Tak? Wcześniej się wyceniało firmy po ich zysku, po tym co one przynoszą, jaki zysk przynoszą. A tutaj po prostu firmy miały irracjonalne wyceny, które w ogóle nie zarabiały żadnych pieniędzy. To była po prostu nadzieja, że kiedyś one będą duże pieniądze zarabiały. A w przypadku tokenów, czy coinów to nawet jest tak, że nie tylko nie wiadomo jak je wycenić, ale to nawet nie są udziały w żadnych firmach w większości wypadków, w dużej, zdecydowanej większości wypadków. Także w ogóle inwestorzy tradycyjni w ogóle nie wiedzą jak do tego podejść.
I te właśnie rzeczy, te 4 charakterystyki, one doprowadzają do takich irracjonalnych, wielkich baniek. Ja nie mówię, że teraz to jest rynek krypto przeceniony, chociaż być może jest. Natomiast teraz właśnie spójrzmy na to, czy jesteśmy już na górce, czy jak wielki może ten rynek się stać. Więc moim zdaniem ta płynnością assetów kryptograficznych jest bardzo duża, to w innym wideo już o tym mówiłem. Tutaj może podłączę, to sobie obejrzyjcie to wideo. I moim zdaniem ta bańka będzie przynajmniej tak wielka jak bańka dotcomowa. Ale ja pójdę o krok dalej i ja myślę, że bańka dotcomowa zblednie w porównaniu z tą bańką z jaką będziemy mieli do czynienia w przypadku kryptowalut. I tak tutaj prasa ma rację, że to będzie największa bańka w historii, przynajmniej do tej pory. Ale myślę, że oni się mylą co do wielkości tej bańki. Więc spójrzmy teraz na wielkość tej bańki, bańka dotcomowa miała wielkość 6 bilionów dolarów, czyli 6000 miliardów dolarów. Ale z czego mało kto sobie zdaje sprawę przy ocenianiu jak wielka ta bańka może być, to jest to, że od tamtego czasu dodrukowano na świecie, w każdym kraju, bardzo dużo pieniędzy. W rzeczywistości dzisiaj mamy trzy i pół raza więcej pieniędzy na świecie, w obiegu niż w roku 2000. I te pieniądze gdzieś muszą być w coś zainwestowane, one w czymś muszą tkwić. Czyli myślę, że bezpiecznym jest pomnożenie tych 6 bilionów dolarów właśnie tym współczynnikiem trzy i pół. I tutaj dochodzimy do 21 bilionów dolarów. Ale to jeszcze nie koniec, moim zdaniem są trzy faktory, które o tym decydują.
Pierwszy faktor to jest liczba pieniędzy na świecie. Drugi faktor to jest to, że mamy tutaj do czynienia z fenomenem globalnym. Bańka dotcomów nie była globalnym fenomenem, ona dotyczyła w zasadzie tylko wysokorozwiniętych krajów, czyli Ameryka Północna, Europa Zachodnia i Japonia. Te kraje obecnie kontrolują jakieś, około powiedzmy, w uproszczeniu 50 procent światowego kapitału. Natomiast kryptowaluty są globalnym fenomenem. Wiecie dobrze, że bardzo silne w kryptowalutach jest Korea Południowa, są Chiny. Według mnie Indie będą miały bardzo duży udział w rynku krypto, Rosja i Brazylia. Meksyk tak samo. I te kraje właśnie poza tymi powiedzmy wcześniej wysoce industrialnymi krajami, kontrolują drugą połowę kapitału. I one też partycypują w rynku krypto i być może nawet silniej partycypują. Czyli mamy tutaj znowu współczynnik 2. 21 bilonów razy dwa to już jesteśmy już przy 42 bilionach. Ale to nie wszystko.
Trzeci taki faktor to to, że inwestorzy w bańce dotcom była to powiedzmy dobrze wykształcona i dobrze usytuowana grupa socjalna, która miała dostęp do giełd, akcji w różnych krajach. I ci ludzie kontrolują też około 50 procent światowego kapitału. Oni są znaczną mniejszością, powiedzmy stanowią 5-10 procent, w zależności od kraju i kontrolują 50 procent całego kapitału. Natomiast drugie 50 procent kapitału jest kontrolowany przez pozostałe 90 do 95 procent. Ale właśnie ci pozostali ludzie, którzy nie uczestniczyli w bańce dotcom oni mogą i uczestniczą w bańce kryptowalutowej. To są ludzie, którzy widzą w tym szansę polepszenia swojej sytuacji socjalnej, swojego statusu. I którzy niekiedy ładują całe swoje oszczędności w kryptowaluty. Czyli tutaj znowu mamy do czynienia ze współczynnikiem 2. Jeśli pomnożymy 42 biliony razy 2 to otrzymam 84 biliony. Tak wielka może być ta bańka. Tak bardzo może ona jeszcze się rozwinąć, rozrosnąć. Wszystkie liczby, które do tej pory podawałem, to są liczby w dolarach. Ale zaskakujące jest to, że na świecie istnieje w ogóle 90 bilionów dolarów wszelkich pieniędzy, wszelkich zasobów finansowych. Więc, żeby powstała bańka rzędu 84 bilionów no to to ona musi wyssać praktycznie cały kapitał ze wszystkich innych assetów. I być może tak się stanie, być może to są bardzo ambitne czy tudzież bardzo przerośnięte prognozy, ale te trzy faktory pozwalają nam na tak wysokie wycenienie tej bańki. Być może, oczywiście bańka może prysnąć wcześniej, jakieś wydarzenie mniej lub bardziej znaczące może doprowadzić do pęknięcia bańki już znacznie wcześniej, przy połowie tej wartości, przy jednej czwartej tej wartości. Ale zakładając wartość 84 bilionów dolarów co to oznacza? W tej chwili, kiedy nakręcam to wideo mamy wartość rynku tak zwaną kapitalizację wszystkich tych kryptowalut na wysokości około 700 miliardów dolarów, to jest jedna stodwudziesta 84 bilionów dolarów. Co oznacza, że rynek kryptowalut może jeszcze urosnąć stukrotnie, być może nawet studwudziestokrotnie zanim pryśnie. Oczywiście, że może prysnąć już przy wielkości 30 razy, 60 razy obecnej wielkości. Natomiast do czasu pryśnięcia, do pryśnięcia bańki jeszcze jest daleka, bardzo daleka droga.
Tak, że to są moje prognozy, moje przemyślenia na ten temat. Ciekaw jestem waszych opinii, waszych przeliczników, być może gdzieś się rąbnąłem, w którymś z tych faktorów. Ciekaw jestem waszego zdania. Podzielcie się nim ze mną, z nami, podyskutujmy na ten temat w komentarzach. Zapraszam do komentarzy, do dzielenia się tym wideo. Podzielcie się ze znajomymi, z bliskimi wam ludźmi. Podziękuję wam za to. Ja mówię tutaj o kryptowalutach, o moich doświadczeniach w inwestowaniu w kryptowaluty. I tak jak mówię, to będzie największa bańka wszechczasów. W bańce można bardzo dużo zarobić, oczywiście można bardzo dużo stracić pieniędzy. Nie namawiam nikogo do inwestowania. To nie są porady inwestycyjne, ja tu mówię o swoich myślach, o swoim zdaniu. Natomiast każdy decyduje za siebie. Opowiadam też o tym jak myślą miliarderzy, jak myślą najlepsi przedsiębiorcy świata. I opowiadam o moim doświadczeniu w robieniu rzeczy niemożliwych. Dla najlepszego udostępnienia, dla najlepszego komentarz dam jeden egzemplarz wydania specjalnego mojej książki, którą napisałem z Brianem Tracy. Tak to wygląda. Jeśli jeszcze nie zasubskrybowałeś mojego kanału, to zrób to teraz. Naciśnij dzwoneczek, żeby nie przegapiać moich filmów. I jeśli podobał ci się ten film, to z pewnością spodobają ci się moje inne filmy. Tutaj znajdziesz niektóre z moich najlepszych filmów.
To tyle na dziś. Dzięki. Do zobaczenia z Karlsruhe.
Przypominam o konkursie na JEDNEGO BITCOINA:
Wśród najaktywniejszych członków naszej społeczności podzielę 1BTC jeśli 1.2.2019 będę miał więcej subskrybentów niż cena Bitcoina w PLN.
Jeśli jeszcze się nie zaangażowałeś, to zapisz się do grupy indywidualiści i napisz co umiesz i jak konkretnie chcesz pomóc:
http://fb.com/groups/indywidualisci
Jeśli urodziłeś się w kraju anglojęzycznym albo mówisz na poziomie native, wesprzyj proszę naszą społeczność i zrób angielskie albo polskie napisy na moim angielskim kanale:
http://www.youtube.com/timedtext_cs_panel?tab=2&c=UCj7QUwawwMEDUbC4eaiEAZw
Tutaj instrukcja jak to się robi:
https://support.google.com/youtube/answer/6054623?hl=en&ref_topic=7295414
Tu możesz ściągnąć portfel Byteball:
http://byteball.org
Tu możesz handlować kryptowalutami:
Kucoin – najszybciej rosnąca giełda z 300 rynkami:
https://www.kucoin.com/#/?r=7e6b5R
Binance – obecnie największa giełda krypto:
https://launchpad.binance.com/register.html?ref=16970833
https://hitbtc.com/?ref_id=5a5084d6d64fb (ref-link)
https://localbitcoins.com/?ch=mn22 (ref-link)
Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/
Obserwuj i polub mnie:
Newsletter: https://newsletter.indywidualista.pl
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista
Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl
Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl
Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo
Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/
Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/
Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.
Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.
Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:
Według mojego rozeznania kryptowaluty są typową walutą fiducjarną, której wartość jest tworzona z jej obrotu, a nie jest tworzona z pracy, po prostu jest lichwą.
Kiedyś pracowałem w korporacji, która nieustannie urządzała konkursy i wybacz, ale one mnie również nie interesują. Nie mniej życzę Tobie w biznesach powodzenia, za to że jesteś szczery w swoich wypowiedziach.
Cos slabe to rozeznanie, Wojciechu 😉 waluty fiducjarne to te emitowane przez panstwa (taka definicja). Krypto dokladnie tym NIE JEST.
Co do wartosci tworzonej „praca”: podaj mi prosze przyklad waluty, ktorej wartosc jest tworzona praca. Przepraszam Cie tez, ze rozdaje ludziom za darmo ksiazki i pieniadze. W samym styczniu 2018 rozdalem pieniedzy na ponad 40.000 pln. Oczywiscie nie zmuszam Cie do ich przyjmowania.
Kiedyś można było znaleźć tu dobrze napisane artykuły o inspirujących postaciach. Dlaczego ta seria nie jest kontynuowana?
Kryptowaluty to ciekawy temat i chętnie poczytam o nich raz na pół roku (sam nawet inwestuję) , ale zwykłem zaglądać tu głodny innych treści.
Czekam na kolejne teksty pełne inspiracji, które sprawią, że wstanę szybciej z łóżka i umocnią mnie w przekonaniu że warto podążać swoją ścieżką.
Witam, niezwykle sobie cenię Pana artykuły,oraz filmy. Tematyka jest ciekawa,a historie „bigaczy” bardzo inspirujące. Tylko czy powrót do hieroglifow jest konieczny? Ja wiem ,ze wszelkiego rodzaju emotikony są powszechne,ale uważam ze jest to krok wstecz w rozwoju cywizacji.
kto to jest bigacz?