✌️ 2 kroki od harówy 🏃 do prawdziwego biznesu 🚀 + Konkurs 🏆 (wideo)

Tu dostaniesz polskie wydanie książki:
https://UmyslMiliardera.pl/

Z Tokio opowiadam o dwóch ważnych krokach, które musisz zrobić, by przekształcić swoją pracę w znoju i trudzie w prawdziwy biznes. A na końcu wideo jest konkurs z wartościową nagrodą.

Obejrzyj to wideo:

Transkrypcja:

Konbanawa. Witam Was dzisiaj z Tokio, z kolorowej, z migoczącej metropolii w Japonii. Dziś porozmawiamy o systemach i automatyzacji. I porozmawiamy o tym jak te systemy, jak ta automatyzacja pomoże Wam w sukcesie biznesowym, w sukcesie w życiu. Do zobaczenia w następnej części.

Systemy i automatyzacja. Jedna z rzeczy, której nauczyłem się od miliarderów jak się buduje biznes, jak się buduje wielki, porządny biznes, to są właśnie te dwa aspekty, systemy i automatyzacja. Wiele ludzi, którzy mnie kontaktują, mają jakiś pomysł na biznes i twierdzą, że coś tam taniej zrobią, dlatego że oni to potrafią taniej wykonać i że ich praca nic nie kosztuje i dlatego to będzie tańsze i oni będą konkurencyjni. Co oni tworzą to jest w zasadzie miejsce pracy dla siebie, to nie jest biznes. Biznes polega na tym, że tworzysz system, czyli pewną maszynkę, która działa bez ciebie, bez twojego udziału. Ty powinieneś pracować nad twoim biznesem a nie w twoim biznesie, a nie w swoim biznesie. Co to oznacza? To oznacza, że powinieneś przeanalizować twój biznes, powinieneś stworzyć procesy i workflowy w twoim biznesie. Opisać to wszystko tak, żeby pojedyncze zadania, pojedyncze obszary mogły zostać przejęte przez inne osoby, żebyś ty nie musiał pracować w swoim biznesie. W tym momencie wtedy zatrudniasz inne osoby i one wykonują pracę, która jest niezbędna, żeby wykonywać jakby dzienny biznes. Natomiast ty pracujesz jedynie nad ulepszaniem tego biznesu. Mówisz mam tutaj taki pomysł, żeby zrobić to i tamto proszę zaimplementuj to, mówisz to już do pracownika, który to implementuje. Natomiast twoim zadaniem jest w zasadzie wyłączenie się biznesu, bo to jest droga do sukcesu w biznesie. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że cię to po prostu uwalnia. Tak? To oznacza, że nie musisz być fizycznie obecny w biznesie, masz czas na myślenie nad tym co możesz zrobić, co możesz ulepszyć, jak możesz ten biznes skonstruować lepiej. Masz czas też na inne rzeczy, na życie, na inne rzeczy w życiu. To jest jedna rzecz. Druga rzecz jak masz zbudowany taki system to ten biznes jest powtarzalny. Możesz, załóżmy, że jakiś prosty przykład zrobisz kafeterie, która tam działa według jakiegoś schematu i tak dalej. Jeśli masz system to możesz replikować tą kafeterię i zrobić ją w kilku punktach w mieście albo zrobić ją w paru miastach. Możesz ją rozszerzyć na cały kraj albo na cały świat. Oprócz tego możesz oczywiście zbudować franczyzę wokół tego, to już jest inny, następny jakby krok. Ale zasadniczo możesz to replikować, możesz to też skalować, to znaczy, jeśli masz powiedzmy online shop. Tak? Który obecnie zatrudnia powiedzmy jednego pracownika w serwisie, jednego przy telefonie, jednego sprzedawcę załóżmy, tak. I to działa i to jest zyskowne, i to działa bez twojego udziału to możesz się zastanowić czy nie włączyć jakiejś kampanii reklamowej, która przyniesie po prostu pięciokrotnie więcej klientów. I wtedy możesz przeskalować te miejsca pracy, systemy i tak dalej, tak żeby twój sklep obsługiwał pięciokrotnie więcej klientów w tym samym czasie. Tak? To jest właśnie skalowanie. Poza tym masz coś takiego jak konsystencję w biznesie, to znaczy stałą jakość tego co wytwarzasz.  Ponieważ to wszystko jest w jakiś sposób opisane, sformalizowane i tak dalej. I masz też coś takiego Amerykanie nazywają reliability, czyli niezawodność tego biznesu. Czyli, że zawsze będzie przynosił jakiś, niekoniecznie zysk, ale zawsze będzie przynosił jakiś wynik w postaci produktu czy serwisu. Bo jeśli masz to scharakteryzowane, usystematyzowane to możesz pojedyncze części jakby zastępować. Jeśli jakaś część wypadnie załóżmy, pracownik przejdzie na urlop macierzyński. Tak? To możesz to zastąpić w inny sposób, możesz też, jeśli jakiś system padnie możesz to zastąpić innym systemem i tak dalej i tak dalej. Czyli masz tą niezawodność tą stabilność w biznesie w pewnym stopniu. Tak?

To jest to jest jedna rzecz, to są te systemy. Natomiast następnym krokiem, jeśli masz usystematyzowany swój biznes, to następnym krokiem jest automatyzowanie tego biznesu. Czym się różni systematyzacja od automatyzacji? Różni się tym, że automatyzacja oznacza, że w tym momencie wyłączasz jak najwięcej ludzi z równania, co doprowadzi, co oznacza, że po prostu zastępujesz pewne procesy maszynami lub być może jakimiś procesami komputerowymi, elektronicznymi, czyli zautomatyzowanymi procesami. Albo niekiedy nawet te procesy tak upraszczasz, że nic nie jest potrzebne. Zamiast robić coś co jest bezsensowne, to się nie robi tego wcale. No, to tak jest łatwo powiedzieć, ale weźmy przykład z linii lotniczych. Tak? Gdzie wcześniej check-in bardzo długo trwało, a teraz linie lotnicze dochodzą do tego, że po prostu pasażerowie sami robią check-in i jest taki check-in samoobsługowy. Tak? Czyli w ogóle tych ludzi przy okienkach wtedy oni nie są potrzebni, no bo to robią już klienci. Tak? Jako przykład czegoś takiego, automatyzacji czy optymalizacji. I oczywiście ta automatyzacja zwiększa produktywność, zwiększa efektywność, skuteczność twojego systemu, modelu biznesowego. To znaczy z mniejszą ilością ludzi, z mniejszym nakładem kapitału jesteś w stanie osiągnąć większy output, czyli powiedzmy wykonać więcej jednostek danego serwisu czy wykonać więcej produktów. Tak? Czyli to obniża z jednej strony koszt, z drugiej strony oczywiście zwiększa skuteczność, zwiększa efektywność, produktywność twojego biznesu. Ale też eliminuje bardzo dużo problemów, które powstają w systemie, jeśli są w niego zaangażowani ludzie. Bo ludzie po pierwszej robią błędy, które trzeba później naprawiać. Ludzie też nie są bezproblemowi, trzeba jakby zajmować się nimi, oni między sobą też mogą mieć konflikty. Czyli trzeba często mediować między poszczególnymi pracownikami, ludzie biorą urlop, ludzie chorują i tak dalej i tak dalej. Zawsze są jakieś wyzwania związane z pracownikami, z wprowadzeniem pracowników. Oczywiście do tego dochodzą następni pracownicy management, którzy z kolei zajmują się pracownikami, zajmują się płacami, zajmują się być może nawet związkami zawodowymi i wszelkimi wyzwaniami związanymi z pracownikami. Tak? Czyli automatyzacja jakby eliminuje te słabe punkty twojego biznesu. Czyli te dwa kroki systematyzacja i później automatyzacja.

Dlaczego mówię o tym z Japonii?

Mówię dlatego o tym z Japonii, bo Japonia jest właśnie światowym liderem w automatyzacji. Stopień w jakim tutaj jest automatyzowane życie czy procesy, niektóre procesy, po prostu przyprawiają o zawrót w głowie. Tutaj za mną widzicie bardzo nowoczesny budynek Cocoon Building, tutaj po drugiej stronie jest budynek rządu Tokio. To są nowoczesne budowle, które między innymi też są czy możliwe było ich zbudowanie dzięki automatyzacji. Bo po prostu oznaczało to, że one mogły zostać wybudowane o wiele mniejszym kosztem, czyli były rentowne, czy wybudowanie ich było rentowne.

Z pewnością słyszeliście o śpiewających czy muzykujących muszlach klozetowych tutaj w Japonii, które mają ogrzewaną deskę klozetową. To jest standard, to jest w Japonii standard. Nawet w toaletach publicznych nawet, gdzieś jeśli jesteście, nawet w jakiejś świątyni Zen, czy Shintoińskiej pójdziecie do takiej toalety, która z zewnątrz wygląda jak chatka drewniana. Bo ona tak musi wyglądać tradycyjnie czy w tym kontekście. Natomiast w środku to jest super nowoczesne, elektroniczna toaleta. Często to jest wyzwanie dla kogoś spoza Japonii, żeby znaleźć przycisk do spuszczania toalety. Podpowiem wam tutaj, że to jest ten największy przycisk zwykle. Bo jest tam, może być nawet do 20 przycisków razem z dużym, elektronicznym displayem. Wszystko napisane japońskimi haczykami, niekiedy także po angielsku, ale to nie jest regułą. To jest to.

Ale ja miałem takie dwa tutaj momenty zaskoczenia, bo to znałem z Korei Południowej. Tutaj gdzieś wam podczepię filmik z Korei Południowej, tam już o tym mówiłem. Natomiast dla mnie były tutaj dwa takie momenty zaskoczeniem. Że nawet w takich bardzo tradycyjnych kontekstach. Tak? Powiedzmy w tradycyjnej restauracji sushi spotykasz się z niesamowitą automatyzacją. To na zewnątrz wygląda bardzo tradycyjnie. Natomiast pod powłoką ukrywa się bardzo dużo automatyzacji. Już nawet nie mówię o automatyzacji procesów tylko o nawet elektronizacji czy komputeryzacji. I zaskoczyło mnie to, no bo wiecie jak to w takich sushi jest, w miejscach sushi, gdzie możecie sobie wybierać talerzyki małe, na których są dwa kawałki sushi zwykle. I tam zależności od koloru one różnie kosztują i na końcu po prostu bierzecie z takiej taśmy, która tam przebiega dookoła, na której stoją te talerzyki, bierzecie sobie takie talerzyki, jecie to. No i na końcu patrzą tam jakie macie talerzyki, liczą wam na rachunku, ile macie zapłacić. Tak to wygląda zwykle dookoła świata w zasadzie, w Polsce też są takie miejsca sushi. I teraz wyobraźcie sobie, że tutaj tego nie liczą ręcznie, ja byłem zaskoczony, bo oni mieli skaner i tylko przeskanowali przez te wszystkie, na końcu masz taką wieżyczkę talerzyków. I na końcu oni tutaj skanują takim skanerem przez wszystkie te talerzyki. To jest dwie sekundy i jest podliczony rachunek, ile masz do zapłacenia.

Jak to jest zrobione? Tam są takie chip wbudowane w tych talerzykach RFID prawdopodobnie z jednoznaczną identyfikacją plus jaki to jest rodzaj, jaki kolor. No i ten skaner po prostu liczy to automatycznie i w ciągu sekundy, dwóch masz rachunek i płacisz to. To jest po prostu automatyzacja w Japonii.

Natomiast drugą taką rzeczą, zasługującym momentem było, jak taksówka do ciebie podjeżdża, to kierowca ma przycisk, naciska ten przyciski i ci się automatycznie z tyłu drzwi otwierają. Czyli kierowca nie musi zatrzymać samochodu, wysiąść, żeby ci drzwi otworzyć. Ona się po prostu automatycznie dla ciebie otwierają. To jest wygodne, tym bardziej jeśli masz jakieś torby w rękach i nie możesz się tam zorganizować. Tutaj masz już drzwi otwarte, wrzucasz torby, wsiadasz i jedziesz. Czyli to też chodzi tutaj nie tylko o serwis, ale także o automatyzację. To jest drugi taki punkt. Trzeci no to jest wszechobecne maszyny vendingowe. Maszyny sprzedające najróżniejsze produkty, oczywiście napoje, snacki. Ale nie tylko i to są nawet niekiedy całe ściany pełne tych maszyn vendingowych. Jeśli pójdziecie na przykład tutaj do restauracji, to tutaj też ten proces jest zautomatyzowany. Podchodzicie do maszyny vendingowej, wybieracie albo to są już przyciski na każde danie jakie oni oferują albo nawet jest display elektroniczny i tam macie menu, wybieracie sobie co chcecie. Płacicie za to w tej maszynie. I dostajecie ticket i z tym ticketem idziecie do kelnera i on wam później przynosi to jedzenie. Czyli nie czekacie, nie siadacie czy czekacie na kelnera, który pisze co i jak i wam później to zaserwuje. Nie. Wy to kupujecie w maszynie i dajecie to kelnerowi i później on to przynosi. I to jest do tego stopnia zautomatyzowane, że tutaj nawet są restauracje jednoosobowe, gdzie jest tylko jedna osoba. Czyli jest tylko kucharz, który stoi za kontuarem, ty podchodzisz do maszyny, kupujesz ten ticket, dajesz mu to i on ci w tym momencie to gotuje, przyrządza i ci to serwuje.  Czyli jest automatyzacja do tego stopnia doprowadzona, że jednoosobowe restauracje są możliwe. I wtedy możecie się zapytać, o możecie powiedzieć no, ale jednak ludzie są potrzebni. I teraz was zaskoczę jest tu nawet restauracja, się nazywa Robot Restaurant, gdzie nie ma w ogóle ludzi. Cała restauracja jest zautomatyzowana i oparta o roboty. Roboty cię obsługują, roboty gotują dla ciebie i roboty ci serwują jedzenie. Nie ma tam już w ogóle ludzi. Nie wiem, czy to jest pozytywne czy negatywne, w każdym razie to jest oznaka automatyzacji. Na pewno to jest atrakcja turystyczna. Ja mam zamiar pójść dzisiaj, jutro może do tej restauracji, doświadczyć tego jak to wygląda.

Zapraszam Was do dyskusji na ten temat, do komentarzy waszych doświadczeń, jeśli chodzi o systematyzację, automatyzację waszych biznesów. Jakie są wasze wyzwania, jakie macie pytania na ten temat. Zapraszam do dyskusji tutaj w komentarzach pod spodem. Podzielcie się tym filmikiem z przyjaciółmi, ze znajomymi, którzy są w biznesie, którzy mają podobne wyzwania, którzy interesują się podobnymi tematami. Podziękują Wam za to. Ja tutaj przekazuję wiedzę najlepszych przedsiębiorców na świecie, wiedzę miliarderów. Najlepszy komentarz, najlepsze udostępnienie, dostanie ode mnie egzemplarz książki z moim podpisem. Wydanie specjalne, którą opublikowałem z Brianem Tracy, największym trenerem skuteczności osobistej, największym nauczycielem biznesu na świecie. Tak to wygląda. Poza tym, jeśli to ci się podobało zasubskrybuj tutaj na dole. Naciśnij dzwoneczek, żeby nie przegapiać moich wideo. Oprócz tego zobacz jakie mam inne też wideos, jakie inne videos nagrałem na te tematy. Tutaj są jedne z najlepszych videos.

To tyle na dziś z Japonii z Tokio. Dziękuję, do zobaczenia. Sayonara.

Linki do materiałów z wideo:
Wideo Jak wyznaczyć cele na rok 2018?: https://www.youtube.com/watch?v=zhDHsRftPh8
Artykuł o Joe De Sena: https://indywidualista.pl/2016/01/16/joe-de-sena-najwszechstronniejszy-czlowiek-sukcesu/
Wideo m.in. o 5 karierach Moheda Altrada:https://www.youtube.com/watch?v=9HY1INSCkr8
Artykuł o Larsie Windhorst: https://indywidualista.pl/2014/12/30/lars-windhorst-o-chlopcu-ktory-postanowil-zostac-miliarderem/
Wideo m.in. o Chipie Wilsonie: https://www.youtube.com/watch?v=A8oeefyH4gU
Jak poznałem tylu miliarderów „Świetny pomysł nie wystarczy”: https://www.youtube.com/watch?v=yJqiHQ7GHL8
Kilka z moich historii zyciowych: https://www.youtube.com/watch?v=vmAgIXQpG0w&t=342s

Przypominam o konkursie na JEDNEGO BITCOINA:
Wśród najaktywniejszych członków naszej społeczności podzielę 1BTC jeśli 1.2.2019 będę miał więcej subskrybentów niż cena Bitcoina w PLN.
Jeśli jeszcze się nie zaangażowałeś, to zapisz się do grupy indywidualiści i napisz co umiesz i jak konkretnie chcesz pomóc:
http://fb.com/groups/indywidualisci

Jeśli urodziłeś się w kraju anglojęzycznym albo mówisz na poziomie native, wesprzyj proszę naszą społeczność i zrób angielskie albo polskie napisy na moim angielskim kanale:
http://www.youtube.com/timedtext_cs_panel?tab=2&c=UCj7QUwawwMEDUbC4eaiEAZw
Tutaj instrukcja jak to się robi:
https://support.google.com/youtube/answer/6054623?hl=en&ref_topic=7295414

Tu dostaniesz polskie wydanie książki: https://UmyslMiliardera.pl/

Obserwuj i polub mnie:
YouTube: https://www.youtube.com/indywidualista
Facebook: http://fb.me/indywidualistapl
Twitter: http://twitter.com/indywidualista

Prelekcja TEDx „Czego nauczyłem się od najlepszych przedsiębiorców świata”:
http://tedxwsb.indywidualista.pl

Prelekcja TEDx „Niemożliwe jest łatwiejsze niż myślisz”:
http://tedx.indywidualista.pl

Tu dostaniesz książkę „Ready, Set, Go!”, którą napisałem z Brianem Tracy:
E-Book: https://geni.us/rsgkindle
Papierowa: https://geni.us/readysetgo

Kup „The Billion Dollar Secret” (wydanie angielskie):
https://TheBillionDollarSecret.com/

Kup „Umysł Miliardera” (wydanie polskie):
https://UmyslMiliardera.pl/

Co Ty myślisz na ten temat? Zapraszam do komentarzy.

Chcesz poczytać/zobaczyć więcej motywujących rzeczy? Zapisz się na “Follow blog Indywidualista.pl” (w menu po lewej stronie), by dostawać powiadomienia o nowych artykułach na skrzynkę e-mail.

Pamiętaj podzielić się wpisem z bliskimi i przyjaciółmi korzystając z poniższych linków:

4 myśli na temat “✌️ 2 kroki od harówy 🏃 do prawdziwego biznesu 🚀 + Konkurs 🏆 (wideo)”

 1. Najważniejsze dla mnie zdanie w tym tekście – pracujesz NAD swoim biznesem, a nie W swoim biznesie …
  a ja cały czas byłam zagubiona, bo za duzo pomysłów mam…

 2. Także transport towarów w najbliższym czasie ulegnie zautomatyzowaniu.
  Na lądzie firmy samochodowe testują pierwsze autonomiczne ciężarówki. Prawdopodobnie będą wchodzić do użytku szybciej niż autonomiczne samochody, między innymi dlatego, że łatwiej je obsługiwać. Na autostradach automaty nie muszą martwić się o takie czynniki jak ludzie wchodzący na jezdnię, albo sygnalizacja świetlna. Spadnie też liczba wypadków spowodowanych nieuwagą, zaśnięciem, lub niezauważeniem innego obiektu w obszarze tzw. martwego pola. Pierwszy krok postawił Lidl. Za pomocą ciężarówek Einride towary będą dostarczane do magazynów w Szweckim Halmstad. Warto wspomnieć, że nie byłoby to możliwe bez udziału Szwecji, która stara się być na bieżąco ze światem i dopuściła pojazdy autonomiczne do ruchu po uzyskaniu zezwolenia.
  W powietrzu rolę transportu przejmują drony. Amazon stworzył projekt o nazwie Prime Air. Za pomocą robotów jest w stanie dostarczyć paczki w czasie do 30 minut, a przynajmniej tak piszą na stronie. W Dubaju powstaje Volocopter – projekt autonomicznej powietrznej taksówki.
  Na wodzie inżynierowie pracują nad stworzeniem autonomicznych kontenerowców. Warty uwagi jest statek Yara Birkeland. Będzie on pływał na norweskich wodach w ciągu kilku lat, a do jego obsługi potrzebny będzie jeden załogant.
  Transport to tylko jedna z wielu dziedzin, które w najbliższym czasie ulegną robotyzacji. Medycyna, szkolnictwo, psychologia, rozrywka… Można by o tym pisać na wiele stron. Mam tylko nadzieję, że państwa będą odpowiednio reagować na obecny postęp technologiczny, a regulacje które wprowadzą nie będą go hamować.
  Artykuł jak najbardziej na plus. Niech mój komentarz będzie mały dopowiedzeniem dla osób, które też interesują się postępem technologicznym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s